Rosii II

ghia_don

Active Member
Eu am avut anul trecut vreo 120 si n-am avut ce face cu atitea rosii, d-apoi cu 1000 :eek: :hipnotizat: ..
Anul asta am redus plantatia la 90 de fire cu care imi fac de cap..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Si eu tot cam atatea , e prea mare volumul de munca cu ele si sunt destul de "perisabile:" sa le poti pastra oarece timp pana la mananci :incapatanat:

Dar ...succes Geo
 

ana75

Member
si eu am pus anul acesta in jur de 100 de fire dar cele de afara merg jalnic au ramas mici nu vor sa creasca din cauza ploilor iar noaptea e mai rece,dar am noroc cu cele din sera,la fel am patit si cu castravetii de afara care sunt cu o frunza de mai bine de 3 saptamani.
 

geodezia

Well-Known Member
:hug: :hug:
multam pentru incurajari
Claude tiglele pe casa toate garantat nu le am asa zice si barbatu-meu stiind ce am in gradina si aseara m-am racorit m-am dus la cumanata si am luat ca nu puteam daca nu luam muream asa ca le-am si pus nu am mai numarat cite ca au fost destule .. de comerciant nu sunt buna n-ati vazut ca nici aici pe forum nu sunt in stare sa vind 2-3 floricele
experientele le fac pentru mine iar cantitatile rezultate in plus voi chema prietenele sa se bucure si ele de munca mea daca vor fi cum imi doresc
in plus vreau sa fac niste pasta de rosii cum era odata de la bulgarii in cutiute din alea mici de mincam pus pe piine cred ca avea si ceva usturoi in compozitie
anu asta am avut mullllte soiuri
am luat si de la matusa ca m-a mincat cu insistenta mi-a dat vreo 30 de fire si ea ca cica ale ei sunt inima de bou dulci precum lubenitza si sa incerc si eu ce si cum
am heinz acc 55 plus buzau semintele de la bunicutz plus ceva raritati de pe afara si bineinteles rosiile mele cele productive ..asa ca am cam multe
o sa fac selectie totusi dupa dulceata din ele
de la cumnata stiu ca anu trecut avea unele marii la care pulpa era predominanta si nu semintele
raminea multa pulpa la fiert nu multa zeama
astept cu nerabdare sa trec vara cu bine sa nu am parte de evenimente meteorologice si de mana ca sa vad ce si cum o sa obtin in toamna
de mari sunt mari au deja sa zic vreo 70 cm inaltime prima tura de 100 de cuibe
si cresc pe zii ce trece parca in fiecrae zi cind ma duc cresc cresc cresc
e cald si ploua in fiecare zi
le-am si stropit le-am si sapat si cresc ca fat frumos ..mi-e asa drag sa stau prin gradina seara si sa pigulesc la ele ..
 

ghia_don

Active Member
Oooo, felicitari Claude ! Ai rosii mari !! :D Nu mai ai mult si faci salata :) ...nu te mai uita asa lung :rofl:
Ca melcul ma uit eu, ca ale mele is abia ca margelele :astept: ..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cum sa nu ma uit lung, ca atunci cand trec pe langa ele in gradina salivez de pofta :rofl: Da' nu cred ca se coc mai repede de 20 zile, 2 saptamani :roll:
 

marirogo

Active Member
Ce fain Claudia! Cand ai semanat rosiile astea de sunt deja asa mari ? Ca ale mele semanate in martie nu au crescut asa bine?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Violeta, la inceputul lui martie au fost semanate alea din poze, in casa, culmea e ca am gogonele foarte mari la rasadurile facute in rasadnita si care au prins dupa semanat gerurile alea de -10 si au rasarit abia la inceputul lui aprilie, de ma gandeam ca o sa mananc rosii in octombrie. Dupa o luna, la inceputul lui mai, cand le-am plantat, aveau deja flori :eek:
 

geodezia

Well-Known Member
pai mai stai un pic ca inca nu e iulie ..cu toate instructiunile lor ca perioada este fie 75 fie 80- fie 90 de zile da depinde de conditiile meteo ..si cum a fost un pic de frig mai dureaza coacerea ..pe la mine a plouat un pic az-noapte as avreo 20 de minute cit sa stropeasca ,acum e innorat si mai putem rasufla .. buruienilor le-am cam venit de hac dar ale naibii pe unde mai scapa cresc cresc si iar cresc rapid .. uf .. ca cica vorba matusii este daunator si astia sunt rapaci
 

lelia

Well-Known Member
Felicitari Victoria !Rasplata sa fie inmiita efortului depus !
Esti de admirat ,invidiat ,urmat ! esti incredibila !sunteti minunati !
Sa va mearga ,de la foarte bine in sus ! :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
EusuntCristian a spus:
A mancat cineva din gradina proprie ? pe anul asta :rofl:
Eu...dar slabut pana acum, asa, o rosie la 3 zile, acum vad ca incep sa se coaca mai multe. Pe domnisoara din poza o s-o mananc peste vreo juma' de ora, cu urda...yam yam :salivat:

 

elianna

Well-Known Member
Pofta buna Claude :) Cum se numeste domnisoara?
Anknic, la voi cred ca a fost ceva mai cald. La noi mai mult a plouat de mai mult de o luna si inca mai ploua dar la 2-3 zile. Comparativ cu anul trecut schimbarea de clima se simte. Sa vedem ce ne rezerva august.
 
Sus