Rosii II

interval

Active Member
interval a spus:
Caut seminte Buzau4 si Unirea. Aici nu gasesc, ori n-au inceput aprovizionarea
Am gasit Unirea.
Soiul a fost creat in 1985 la Vidra sub numele de Unirea si a fosr reomologat in 2011 sub numele de Unibac. La fel ca in cazul Pontica(Dacia), pe pachet scrie Unibac(Unirea).

Buzau 4 n-m gasit inca, va rog sa va uitati pe unde va duceti (un pachet de pana la 1g de seminte)
 

geodezia

Well-Known Member
eu am vazut buzau dar nu 4 ci 47 n-am intrebat ca am luat un buzau ma voi uita pe pachet sa vad de care e si iti dau pm ..daca vrei din ala 47 vineri ma duc la piata si iti iau parca asa era pe pachet 47 ..oricum am sa ma duc sa vad si sa intreb
 

interval

Active Member
geodezia a spus:
eu am vazut buzau dar nu 4 ci 47 n-am intrebat ca am luat un buzau ma voi uita pe pachet sa vad de care e si iti dau pm ..daca vrei din ala 47 vineri ma duc la piata si iti iau parca asa era pe pachet 47 ..oricum am sa ma duc sa vad si sa intreb
In afara de Buzau 4, am toate varietatile, inclusiv Buzau 47. Singura care imi trebuie este Buzau4
 

anca_22

Member
A cultivat cineva rosii pitice cherry la ghiveci? Am cumparat un plic dintr-un aprozar si as vrea sa stiu daca au ceva cerinte speciale fata de cele obisnuite. Vreau sa le seman direct in ghiveci si sa le tin la vara pe balcon
 

victoria222

Active Member
Sunt mai putin pretentioase decat cele obisnuite. Prima conditie este sa aiba parte de soare, apoi un substrat nutritiv bun si la ghiveci cred ca va avea nevoie de fertilizare saptamanala dupa ce face primele flori. Apa din abundenta de cateva ori pe saptamana si sa le scuturi pentru polenizare.
 

interval

Active Member
ghia_don a spus:
Buzau 4 n-am gasit, in schimb am vazut Buzau 1600.
Interval, daca esti interesat da un semn :D
Multumesc pentru amabilitate, dar din toata linia Buzau, doar Buzau4 imi lipseste. Pe toate celelalte le am, inclusiv Buzau1600
 

geodezia

Well-Known Member
LA mine cherry-urile se intind precum caracatitile in gradina cred ca daca le pui in vas trebuie un vas mare asa de vreo 20 de kile .. tot mai bine in gradina ..le pui acu in vas ca sa germineze da du-le inn gradina ca e pacat ..fac atit de multe rosiute ..eu si acum ma la lada 4 pungute cu ele sunt super in mincare ciorbe etc ..fii-mea a amre e in stare sa imi umple gradina de ele ca cica sunt mai gustoase decit celelalte ii plac mai ales vara mincare de ele stropsite cu ou si usturoi
 

anca_22

Member
geodezia a spus:
LA mine cherry-urile se intind precum caracatitile in gradina cred ca daca le pui in vas trebuie un vas mare asa de vreo 20 de kile .. tot mai bine in gradina ..le pui acu in vas ca sa germineze da du-le inn gradina ca e pacat ..fac atit de multe rosiute ..eu si acum ma la lada 4 pungute cu ele sunt super in mincare ciorbe etc ..fii-mea a amre e in stare sa imi umple gradina de ele ca cica sunt mai gustoase decit celelalte ii plac mai ales vara mincare de ele stropsite cu ou si usturoi
e vorba de alt soi, din cele pitice, astea cred ca se multumesc si cu ghivece :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are cineva sa imi dea si mie niste seminte de rosii timpurii?Da' bune :rofl: Nu moca ci de cumparat numai ca eu nu stiu soiurile :(
Dupa cum am zis nu ma pricep dar am un fermier(de fapt o ea :) ) dedicat si m-a rugat sa ii fac rost.
Ma ajutati pls?
 

MadDad

New Member
Ziua buna tuturor!
Anul trecut a fost primul meu an de agricultor amator astfel incat va rog sa-mi acordati ingaduinta dvs..
Am plantat in 2012
- Buzau 47 + Rio Grande - rasaduri facute de mine
- Inima de bou si un alt soi - rasaduri cumparate din targ
Au fost pline de rod dar s-au copt foarte greu. Rio Grande s-au stricat aproape toate la varf cand dadeau in parg.
Mi-a dat un prieten un plic cu seminte Orkado F1 de la Vilmorin si le-am semanat pe la sfarsitul lui mai si cateva seminte de Buzau 47l. Le-am semanat odata, le-am plantat odata, le-am aplicat acelasi tratament dar pana sa se coaca vreo rosie din Buzau 47 mancam deja de 3 saptamani din Orkado, Tare bun soiul. Au crescut cam la 1m inaltime si la primul etaj erau coapte, urmatorul in stadiu de gogonele mari, apoi gogonele mici, si ultimul etaj cu flori. Au fost foarte, foarte gustoase si nu s-au crapat de la ploi. Am tot cautat anul asta seminte de Orkado dar n-am gasit nicaieri.
Va rog sa-mi recomandati un soi asemanator, care sa coaca rosiile mai din timp si esalonat
Va multumesc!

PS : Am insamantat deja : Idyll, Rio Grande, Roma VF, Heinz 2274, Ace 55 VF, S. Marzano 3 si Jantar
 

MadDad

New Member
Multumesc pentru site.
Dar nu stiti un soi asemanator care sa nu fie hibrid si sa se gaseasca si pe la noi?
 

Camik

Active Member
Buna seara!
Am si eu o mare nedumerire in privinta tomatelor ....
Am pus si eu in gradina in ultimii doi ani.
In primul an, dupa plantare am rupt ceva lastari de pe ele ,ma refer la cei laterali (eu fiind o mare nepriceputa)apoi rosiile mele au crescut cam 2m.
Anul trecut m-am interesat pe la vecini ,ce se rupe si ce nu (copilire) si degeaba rosiile mele au crescut la fel.
Este soiul de vina?
Cu ce gresesc?
Nu le-am pus ingrasamant deloc.Le-am stropit o singura data cu ceva fungicid.
Am avut seminte puse de mine la prins(inima de bou si un alt fel )
Multumesc anticipat de raspuns!
 

Camik

Active Member
M-am luminat.Multumesc Claude!
Habar nu aveam ca sunt rosii cu crestere nedeterminata sau invers.Vecina mea are un alt fel de soi ,cred ca sigur din cele cu crestere determinata.
Sotul imi tot zicea ca le-am dat eu ceva ingrasamant(stimulent),la fel si soacra...
Acum am gasit si ce inseamna carnire(nici de asa ceva nu am avut habar)
Ma tot uitam la rosiile mele care produceau flori si rosii continuu si nu stiam ca trebuie sa le rup chiar si varful.
:hug:
 
Sus