Rosii II

interval

Active Member
anknic a spus:
pt.suc de rosii mai exista si soiul roma, rosia e undeva similara lui rio grande dar e rotunjita la baza si mare. soi destul de rezistent la boli, dar si asta se carneste singura pe la 1,5 m.
Roma am avut acum doi ani, adica in sezonul in 2011. Crestere determinata. Ale mele n-au fost mai mari de 50-60 cm. Chiar si asa a trebuit sa le pun niste paricei ca erau pe jos din cauza rodului bogat.
 

geodezia

Well-Known Member
anul trecut am avut viermi din aia verzi care au mincat rosiile si au intrat in fruct .eu pina cum nu am mai avut asa ceva ..ce am observat ca dupa ce halea rosia aceasta putrezea .. nu am avut multe cred ca vreo 10 rosiute in total dar imi este frica de un atac in vara asta .stiti cum pot evita viermi astia verzi sau cu ce pot stropii ca fiind o boala noua un parazit nou trebuie sa iau masuri .. multumesc
 

bunicutz32

Member
Daca "viermele" era destul de mare si era de fapt omida (adica avea capul brun-negricios si picioare, cat de mici dar picioare) atunci este molia tomatelor Helicoverpa armigera. Se combate cu insecticide, de orice fel. Am avut si eu dar n-am stropit decat cu insecticide eco (sapun de potasiu si ulei de parafina) care n-au efect asupra acestui daunator si au crescut ca la ele acasa.
 

anknic

Active Member
spre toamna apar si la mine viermi din aia verzi, da' io nu le mai stropesc (intrucat e fix momentul in care inspectang in gradina halesc rosii la greu)...asa ca mai curat manual, astfel nu fac cine stie ce paguba.
 

victoria

Active Member
happy a spus:
victoria a spus:
Ce frumoase sunt Stripped Stuffer.Eu am Yellow stuffer
Pune o poza cu yellow stuffer sa vad daca am si eu asa ceva.Am eticheta dar le incurc.
Pentru mine cele mai gustoase rosii sunt niste prune nu prea mari,foarte,f. gustoase nemaipomenite la gust.Pentru salate sunt excelente.Le-am asimilat ca soi cu Brione F1 de pe net.Al doilea soi bun este Azochyka,galbene cu gust adevarat.
Nu gasesc prin pozele mele acum,dar uite aici
http://www.ghorganics.com/Product/Yellow_Stuffer.jpg
 

geodezia

Well-Known Member
da buzau 47 vazui si eu la piata eu imi luai un rio grande sa vad ce si cum am luat si buzau da nu mai stiu de care heinz si ac 55 sa vad ce minunatii imi ies
eu nu ami situ pe unde am intrat si am luat astea din urma ieftine ieftine parca 7 ron pachetul si aveau cite 3000 de seminte de am impartit pe la toti colegii
 

geodezia

Well-Known Member
no acu luai am de toate soiurile plus alea ce-or veni de afara de la comenzi cred ca vreo 20 de feluri daca nu mai multe am si nu mai zic ale mele soiu ala al meu cu care nu dau gres ..ca stii io pun si de lea sofisticate ma da am soiu meu de baza care face de ma satur sa adun ..alea sofisticate renunt la ele daca nu imi plac da soiu meu rasare si anu urmator singur prin gradina asa ca recolta tot o am asiurata pentru casa prin autoinseminare nu insamintare ca iar ma face unu de pe site analfabeta sau capra ma
 

geodezia

Well-Known Member
no pai cum sa iti spun cind am intrat in UE am luat sotu la plimbare pina in spania si am luat de la spanioli 2 plicuri de rosii asta am luat eu si am pus in pamint acu orsiile alea au crescut si au crescut de 3 m inaltime in solaru ala meu arhaic m-am enervat si urmatorul an am pus in gradina da le-=am cirmit si fac multe rosii cam cit ou de gaina poate un pic mai mici da fac multe pe planta eu stiu cam 5-6 kile poate mai mult ..eu imi adun seminte cind trec rosiile prin masina aia de rosii dar de cele mai multe ori imi rasar singure an de an cu sutele pe locurile unde am avut plantat asa ca daca ratez rasadurile de la mine am rasaduri in gradina direct
 

interval

Active Member
Cotrobaind pe ici, pe colo am gasit aici
http://ec.europa.eu/food/plant/propagat ... 11/24.html
ca Romania este creditata cu peste 50 de soiuri autohtone de rosii, dintre care peste 30 sunt open pollinated, iar restul hibride.

Sa vezi si sa nu crezi
Sunt niste soiuri acolo despre care n-am auzit niciodata: Ponor, Veritabil, Viorica, Vitamina si altele.
Daca aveti timp, aruncati o privire

Uite ca am mai cautat si am gasit

Ponor - soi pentru industrializare, determinat, timpuriu, omologat in 2005
Veritabil - soi pentru consum in stare proaspata, determinat, semitimpuriu, omologat in 2005
Vitamina - soi pentru industrializare, determinat, timpuriu, omologat in 1985, reomologat in 2011
Viorica - soi pentru industrializare, determinat, semitardiv, omologat in 2001, reomologat in 2011

Toate sunt OP
 
Sus