Rosii II

interval

Active Member
In baza unor date din August 2010 suntem pe locul 22 in lume la productia de rosii.
Pe primul loc este China. Nu prea am vazut mancaruri chinezeste care sa contina rosii sau sosuri de rosii. Oare de ce le-or cultiva?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca sa le exporte la aia care nu produc :mrgreen: Doar e plina lumea de marfa chinezeasca, vand orice poate fi vandut :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am si eu culese doua patlagele , dar as vrea sa iau seminte de la ele , or fi avand timp sau posibilitatea sa se coaca ? Se vor colora probabil in rosu , dar semintele ?
 

interval

Active Member
danero2004 a spus:
Am si eu culese doua patlagele , dar as vrea sa iau seminte de la ele , or fi avand timp sau posibilitatea sa se coaca ? Se vor colora probabil in rosu , dar semintele ?
Nu mai stiu pe unde am citit, pentru ca n-am mai reusit sa gasesc articolul cu pricina, ca de fapt semintele sunt mature din punct de vedere germinativ din momentul in care fructul rosiei se deschide la culoare si se apropie de parguire. Din acel moment, planta nu mai alimenteaza fructul, exceptie facand niste etilena care contribuie la inrosirea lui si il face bun de consumat. (din aceasta cauza se recomanda sa se puna felii de mere langa patlagele, merele eliminand etilena. de asemenea patlagelele se tin in pungi de hartie ceea ce sugereaza ca lumina nu influenteaza procesul)

Daca prelevezi semintele, pune cateva la incoltit, ca sa vedem ce iese
 

interval

Active Member
interval a spus:
In baza unor date din August 2010 suntem pe locul 22 in lume la productia de rosii.
Pe primul loc este China. Nu prea am vazut mancaruri chinezeste care sa contina rosii sau sosuri de rosii. Oare de ce le-or cultiva?
Informatia era din Wikipedia.

Acum am gasit alta prin ziarele de azi
Romania este in topurile tarilor care cumpara cele mai multe legume de la straini si se claseaza pe locul 12 la nivel mondial.

Ce sa mai crezi?
O fi ca la nebuni, unii exporta rosii, altii importa rosii. Adica doi incarca, doi descarca, cum se sapau santurile in armata.

Am facut un search si nu aparem ca exportatori de rosii, dar am gasit ca in Europa a crescut consumul de rosii de doua ori si jumatate, mai ales la populatia de peste 40 de ani. Poate consumam in dusmanie tot ce producem si apoi ne uitam cu limba scoasa la importuri.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
iti place jurnalismul ....scos din context asa pare :nu-i nimic: :nu-i nimic: :rofl:

Nu , am zis ca daca fac acel test ar trebui sa fie ok si sa mi arate raportul la 10 seminte
 

interval

Active Member
danero2004 a spus:
iti place jurnalismul ....scos din context asa pare :nu-i nimic: :nu-i nimic: :rofl:

Nu , am zis ca daca fac acel test ar trebui sa fie ok si sa mi arate raportul la 10 seminte
Iar mai inainte ai zis

danero2004 a spus:
mersi , corect , cum de nu mi am dat seama , cred ca de la oboseala :rofl: , testul germinativ e ok

mersi
Iar eu nu mai zic nimic.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o idee interesanta legata de germinarea rosiilor la primavara

Baga-le la congelator la noapte, maine le scoti si le lasi in frigider cateva ore apoi le tii in camera, iar duminica le pui in apa cateva ore in care pisezi o aspirina, apoi le semeni , castigi cateva zile si obtii plante mult mai rezistente la frig si viguroase la boli
 

veretregn

Active Member
interval a spus:
In baza unor date din August 2010 suntem pe locul 22 in lume la productia de rosii.
Pe primul loc este China. Nu prea am vazut mancaruri chinezeste care sa contina rosii sau sosuri de rosii. Oare de ce le-or cultiva?
pentru procesare.

rosiile din pietele romanesti sunt de calitate proasta. la fel de proasta ca si cele din supermarketurile occidentale. cand voi auzi ceva despre calitate in loc de cantitate voi fi profund impresionat... pana atunci topurile acestea nu au nicio relevanta pentru mine.
 

victoria

Active Member
danero2004 a spus:
o idee interesanta legata de germinarea rosiilor la primavara

Baga-le la congelator la noapte, maine le scoti si le lasi in frigider cateva ore apoi le tii in camera, iar duminica le pui in apa cateva ore in care pisezi o aspirina, apoi le semeni , castigi cateva zile si obtii plante mult mai rezistente la frig si viguroase la boli
eu mi-am notat si chiar voi incerca.Ai testat tu asta?Daca da,voi proceda asa cu toate semintele de tomate.Daca nu,voi experimenta doar cu o parte :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu siguranta voi incerca , deoarece la mine cherry ies singure d epeste iarna , chiar ma gandesc sa formez un loc unde sa iasa singure
 

shanzha

Member
Da, si la mine cherry ies peste tot pe unde au cazut rosii cu un an inainte. Anul trecut am aruncat la gramada pe pamantul din gradina resturile de la bulion, a iesit o PADURE de plante in primavara.
 

veretregn

Active Member
shanzha a spus:
Da, si la mine cherry ies peste tot pe unde au cazut rosii cu un an inainte. Anul trecut am aruncat la gramada pe pamantul din gradina resturile de la bulion, a iesit o PADURE de plante in primavara.

Hehe! Nu trebuie să te mai chinui cu răsadurile!!!
 

anknic

Active Member
eu azi am mai cules vreo 2 kile de gogonele de prin vie :) si am facut salata dintr-un kil de rosii coapte in ladita in casa, plus vreo juma de kil cules din gradina. rosiile mele din vie inca mai aveau flori, da' cred ca sapt.asta se termina cu ele ca taie tata vita...
 

geodezia

Well-Known Member
Am pe d-na Gabriela 61 foarte buna sfatuitoare ... ieri mi-a descris dulceata de gogonele ...brrrr dinsa spune ca este faorte gustoasa .. Voi ati incercat
 

bunicutz32

Member
interval a spus:
danero2004 a spus:
Am si eu culese doua patlagele , dar as vrea sa iau seminte de la ele , or fi avand timp sau posibilitatea sa se coaca ? Se vor colora probabil in rosu , dar semintele ?
Nu mai stiu pe unde am citit, pentru ca n-am mai reusit sa gasesc articolul cu pricina, ca de fapt semintele sunt mature din punct de vedere germinativ din momentul in care fructul rosiei se deschide la culoare si se apropie de parguire. Din acel moment, planta nu mai alimenteaza fructul, exceptie facand niste etilena care contribuie la inrosirea lui si il face bun de consumat. (din aceasta cauza se recomanda sa se puna felii de mere langa patlagele, merele eliminand etilena. de asemenea patlagelele se tin in pungi de hartie ceea ce sugereaza ca lumina nu influenteaza procesul)
Incorect. Semintele recoltate la maturitatea fiziologica fructului au germinatie maxima, procentul cel mai mic de plantule anormale si cea mai mare durata de pastrare fara sa-si piarda semnificativ viabilitatea. Gogonelele, chiar parguite nu sunt mature fiziologic. Maturitatea fiziologica este la maturitatea deplina a fructului, inainte de a incepe degradarea (inmuierea) tesuturilor.
 
Sus