Rosii II

anknic

Active Member
la mine e o nebunie de rosii in gradina...daca mai da si maine o ploicica mica, in we iar culeg cu galeata :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru amanunte trebuie sa te interesezi direct la sursa.Cred :gandit:
Mi-a trecut stirea pe la ureche(mi s-a parut demna de luat in seama!) si v-am servit-o pentru aprofundare :p
Stiri PROtv de seara cu exemplificarile de rigoare.Vezi acolo daca afli mai multe.
 

shanzha

Member
Gabiuta, da ceva detalii, nu arunca doar momeala, si acum ne lasi sa fierbem in suc propriu, mai ales pe astia din Timisoara! :cool:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Pentru amanunte trebuie sa te interesezi direct la sursa.Cred :gandit:
Mi-a trecut stirea pe la ureche(mi s-a parut demna de luat in seama!) si v-am servit-o pentru aprofundare :p
Stiri PROtv de seara cu exemplificarile de rigoare.Vezi acolo daca afli mai multe.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu te increde Sh. ...doar cerceteaza ca mare scofala nu-i.Te uiti la stirile alea pe net,vezi unde si cum se face banca de seminte si dai apoi telefon.Ti se va confirma sau infirma daca e reala sau nu...Asta ca sa nu astepti pina la primavara lui Dan :rofl:
Eu am preluat informatia ca atare si am transmis-o gindindu-ma la voi .Cei realmente interesati (adica nu eu :mrgreen: ) pot verifica usor.
Succes dragilor :rose:
 

maresmarian

Member
din nou, banca de gene suceava face asta de ani buni.
nu inteleg de ce mai e nevoie de asa ceva, sau de ce se facem tamtam acu pe tema asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Marian draga,dupa umila mea parere de persoana care nu se preocupa decit cu mincatul produselor bio-romanesti (sau poate si din acest motiv ) niciodata,dar niciodata sa nu ti se para ca se face prea mult pentru a salva semintele autohtone.Sau ca acea Banca de Seminte de la Suceava este suficienta.Poate se salveaza si alte feluri de seminte,de la alte soiuri :gandit: pe care aceea nu le are.Sigur ca face lucrul asta de multi ani dar este binevenita si contributia banateana.Si cred ca ar trebui de extinsa aceasta preocupare.
 

victoria222

Active Member
Banca de gene din Suceava nu a mai oferit seminte inca din primvara acestui an, din cauza prea multoir solicitari. Si acum sunt sistate solicitarile. Au spus ca revin cu informatii dupa 15 noiembrie.
 

victoria

Active Member
ieri am terminat de adunat toate rosiile si gogonelele ramase in gradina.mai am 2 randuri de vreji de scos si am terminat.Saptamana ce vine,daca ne da Doamne-Doamne si o ploaie,voi putea sa ar gradina si GATA pe anul asta. :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am scos ieri vrejii de rosii si aracii, am lasat doar 2 tufe cu ceva gogonele mari pe ele, poate se mai coc, daca nu da bruma si nu e foarte frig noaptea, ceea ce ma cam indoiesc :roll:
 

victoria

Active Member
claude a spus:
Si eu am scos ieri vrejii de rosii si aracii, am lasat doar 2 tufe cu ceva gogonele mari pe ele, poate se mai coc, daca nu da bruma si nu e foarte frig noaptea, ceea ce ma cam indoiesc :roll:
la mine ieri si alaltaieri noapte au fost 0 grade.Asa ca am facut bine ca am cules tot ca altfel le aruncam :D
 
Sus