Rosii II

maresmarian

Member
o noua recolata, vreo 10 kile.
ca de obicei, cele mai numeroase cele lunguiete.
dar faca o rectificare, sunt rosii lunguiete din moldova, nu de la banca de gene.


de la stanga la dreapta :

inima de bou moldova, banca de gene, mov ukrainiene, lunguiete moldova, cherry.
si cele mov ukrainiene au o productie buna, dar se crapa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Rosiile mele cred ca au incurcat sezoanele...unele tufe care aveau aproape toate frunzele uscate au reinceput sa creasca si sa faca flori...sa fie de vina temperaturile ceva mai normale? :?

Mirela06 de o vreme ma tot intrebam unde esti si cum o duci ca nu te mai vedeam pe aici si iti simteam lipsa. bine te-ai intors, sper ca esti bine :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici nu sper la recolta 2, la mine din pacate de obicei cade o bruma in prima jumatate a lui octombrie, asa ca nici o sansa :(
 

mirela06

Active Member
:) Multumesc pentru vorbele frumoase si ...ca v-ati mai gandit si la mine.Imi cer iertare ca intru rar dar inca am treaba tare multa.Fac cu greu fata si sunt mereu obosita.Cred ca , in curand, nu o sa mai pot.Deja m-am incetinit.Este tare greu singura.De la anul incerc sa fiu mai putin activa pentru ca , dragii mei, credeti-ma ca subt sluga gradinii :(
 

anknic

Active Member
si la mine e o nebunie in gradina: rosiile au inceput sa produca iar la greu, vinetele la fel, dovlecii sunt plini de flori si fructe...cred ca se bucura ca au scapat de canicula aia infernala...
 

geodezia

Well-Known Member
dupa ce ca am fost ultima la adunat rosiile ca nu vroiau sa se coaca defel acum am si sumedenie de gogonele ..da stiti ceva imi convine ca asa un gust de bun ce au rosiile astea de tomana e ceva bun bun bun.. chiar si salaltele au gust ff bun... nu mai zic de mincarea aia a mea mexicana ... acu ma pune famiglionul sa fac tot la 2 zile asa ca atita timp cit mai sunt rosii fac mincarica asta. e si usor de preparat usoara la stomac ...naturala ...
 

maresmarian

Member
nu mai mananca nimeni rosii ? :d

s-au facut si black tula in final, foarte amarate ca le-am lasat afara sa vad daca se descurca, si s-au descurcat, dar greu.

sunt cele mai gustoase rosii pe care l-am mancat vreodata. un gust extraordinar, si de nedescris.
la anul o sa pun mai multe, si le adapostesc in solar.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba mai mancam...ce mai gasim :mrgreen:
La mine Green Zebra si Chocolate Stripes sunt cele mai atacate de boala, in sensul ca si fructele, nu doar planta :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
black thula si la mine au fost super la gust, o rosie deosebita dar cele care au avut boli vor disparea din peisal pentru ca nu doar ca se imbolnavesc repede si devin neutilizabile rosiile dar mai sunt si un focar de infectie la restul plantelor :gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiati ca a inceput sa se organizeze o banca de seminte autohtone (nu numai de rosii :!: ) la un Institut de Cercetari din Timisoara?
A inceput lumea sa se miste ceea ce e de bine!
 
Sus