Rosii II

Floria

Active Member
Unul era Hawaiian Pineapple cele portocalii cu o tenta de roz care sunt foarte bune si la mine iar celalalt Pineapple Tomato care si la mine curg de pe vrej.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Floria si eu am de la tine 2 feluri de rosii de care sunt de-a dreptul indragostita.Unul e Black Cherry si celalalt e Yellow Cherry.In general nu ma prea omor dupa rosii insa acestea imi plac la nebunie asa ca MULTUMESC din suflet!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu Mariane , simplu , tija simpla , eu aveam resturi de la casa si am testat , si au fost mai buni ca cei din lemn

Forma de Cage(cusca) e super dar e destul de scumpa , asa daca ai 2-3 rosii (plante) e ok , dar la mai mult de 20 deja devine investitie masiva



Aseara am cules si recordul meu , am o rosie de 945grame , yupeee :)
 

geodezia

Well-Known Member
Dane felicitari .. eu am numai soiuri mici anu asta fara fruct mare dar acum cind s-a racit s-au umplut de fructe asa ca o sa am multe multe rosii mici ... macar am ...ce am observat eu la matusa care are soiul asta mare ca dupa ce fac asa 3-4 rosii mari se trece si se cam manesc abia prin septembrie mai fac rod ..chestia e ca sunt gustoase ... a inceput si la mine sa se coaca ... au alt gust astea de gradina ...pe la mine cu cine am stat de vorba erau foarte nemultumiti de rosiile de la piata care erau rosii vesele frumoase pe dinafara si cind taiau inauntru fie erau verzi fie erau pline de apa fie erau goale si cu mucegai ... am nimerit si eu verzi inauntru si cu apa in ele ...
 

maresmarian

Member
danero2004 a spus:
Nu Mariane , simplu , tija simpla , eu aveam resturi de la casa si am testat , si au fost mai buni ca cei din lemn

Forma de Cage(cusca) e super dar e destul de scumpa , asa daca ai 2-3 rosii (plante) e ok , dar la mai mult de 20 deja devine investitie masiva



Aseara am cules si recordul meu , am o rosie de 945grame , yupeee :)
calculat custi pentru vreo 20 de rosii ajung la 2 milioane aproximativ cu ob de 6.
oricum, sunt in situatia ta, o sa imi ramana cel mai probabil cateva sute de m de ob de 6 dupa ce terminam tot balamucul cu casa.

felicitari pentru rosie.
poze ? :).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e bun , dar poti sa iei si plasa sudata de 4/20 , mai greu e sa o roluesti , cele profi au un fel de sarma moale care e maleabila la forme rotunde

Iote si pe MISS TOMATA 2012 :rofl:







 

veretregn

Active Member
shanzha a spus:
OK, multumesc.
Ramane de vazut ce au sa iasa de la mine din plic :? Eu totusi sper. Am mai primit niste cherry acum cativa ani tot din China, inca le mai am in gradina, inca fac o gramada de rosii, si sunt f. bune. Problema cu China e ca au multe falsuri. Plicurile astea fiind cumparate de un chinez get-beget, am sperante ca sunt ok. In plus, am dat chiar eu de un site unde erau prezentate aceste seminte, impreuna cu multe altele, deci se poate spune ca exista firma respectiva.
Daca nu te intereseaza semintele respective, poate totusi ma pot revansa cu niste ardei iuti :cool:

Spera! Si eu sper sa ma dau cu sania in august 2012 pe Dambovita inghetata. Voi reveni cu detalii referitoare la aceste tomate, pentru ca dezamagiea mov se afla la mine in gradina.
 

veretregn

Active Member
Pentru asta am muncit!

Minunea chinezească (Osu Blue) în diferite stadii de coacere. Mov este doar când este verde... și nu se poate consuma... Are nevoie de soare direct pe fructe pentru a deveni mov.... altfel ciuciu... iar dacă o lași să se coacă ciuciu din nou... că se face roșie, iar movul... devine altceva. Fain, dar nu mov. Iar gustul... made in china.









 

shanzha

Member
Am sa vad la anul ce va iesi. Cred ca am mai spus, nu e prima oara cand folosesc seminte din China (cumparate direct de acolo), si nu fost ok - cherry, castraveti, ridichi... Cherry sunt chiar excelente, de ani de zile le am (vreo 4-5), pline de rod si gustoase. Aproape ca nici nu ma mai obosesc sa iau seminte, ies primavara din cele cazute anul precedent pe jos. Adevarul e si ca mai recent am primit un soi de cherry lunguiete, care sunt mai seci, si ce nu imi place la ele e ca au coaja cam tare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
No! daca am zis sa fac un experiment iata ca acesta e in derulare si e acesta

Un lastar de rosie pus la prins in apa curata apoi lasat acolo si schimbata apa cam la 2 zile (4 daca uit) intr-un recipient mic de 1 l cu capac cat de cat sa nu intre lumina , dar maine voi face un decupaj pe marimea tulpinii sa fie mai ferm

Ingramant doar o data pe luna si acum vad ca a inceput sa faca flori si voi urmari daca le va si tine

Desi e un sistem hydroponic , pot zice ca e un sistem static de aquacultura

poze







 

claude

Well-Known Member
Moderator
GREEN ZEBRA...O tomata de dimensiuni mici dar cu un gust interesant si cu productie buna



O nedumerire...anul acesta toate rosiile mele sunt oarecum lipsite de dulceata...exceptie fac cele datterino...in rest, chiar si soiuri pe care le cultivam si anii trecuti si aveau dulceata, anul acesta nu au...e posibil ca explicatia sa fie seceta si caldura excesiva? :?

danero, tu te-ai apucat de cultivat rosii in apa? :eek:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
danero, tu te-ai apucat de cultivat rosii in apa? :eek:

Dap , cred ca voi incerca la anul sa pun o galeata de 20 l in care sa pun si o pompa de aer sa oxigeneze apa. Merge si cu apa oxigenata dar e mai bun ceva continuu

Vrei sa incerci si tu ? :incapatanat: :oops:
 

destetptuulet

New Member
Am o roşie galbenă,deh...aşa e soiu,în fine,pot să iau seminţele le pun într-un ghiveci şi anul viitor în grădină,sau cum?că eu sunt puţin cam ciuciu! :rofl:
 

maresmarian

Member
in sfarsit, am reusit si noi sa adunam cateva intr-un cos, cu multe altele pe cale de coacere.
greu cu ele.

recordmena este o rosie de la banca de gene. nu am apucat sa o cantaresc.

 

veretregn

Active Member
maresmarian a spus:
in sfarsit, am reusit si noi sa adunam cateva intr-un cos, cu multe altele pe cale de coacere.
greu cu ele.

recordmena este o rosie de la banca de gene. nu am apucat sa o cantaresc.


De la banca de gene sau nu... toate par a fi alese pe sprânceană. Faină treabă! Felicitări!
 

maresmarian

Member
90% din ce e in cos sunt banca de gene rosii lunguiete (care sunt cele mai multe), banca de gene "mamut" (erau vreo 2-3 mai sunt multe pe cale de coacere), si inima de bou, seminte batranesti din buzau. (1 singura, si astea mai sunt multe inca verzi).
la gust preferintele mele : mamuturile, inima de bou, si rosiile lunguiete pe ultimul loc. sunt putin cam tari pentru gustul meu, dar cred ca tin excelent la transport si depozitare.
 
Sus