Rosii II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anknic a spus:
treaba sta asa: eu nu ud rosiile (le-am pus cate o cana de apa in faza de rasad deabia stransferat in gradina) si la mine in gradina doar san marzano pateste asta, planta nu e afectata, multe fructe in schimb au pata aia la baza pata care se mareste si distruge fructul. majoritatea fructelor nu sunt afectate.

am cultivat si anul trecut si la fel s-a intamplat...am zis ca daca nu gasesc osolutie renunt la san marzano, desi sunt geniale pt.suc de rosii (si George colegul nostru din Ploiesti mi s-a plans in primavara de aceeasi pb.cu san marzano)

atunci la tine nu poate fi decat iregularitati in udare si eventual o sensibilitate la fungul ala de la tine

sannamaria a spus:
eu le ud cam de doua ori pe sapt ,si anul trecut nu a facut pete din astea .

mersi Danero pt sfaturi :hug:
corect si ...cu placere :hug:

maresmarian a spus:
striped stuffer, nu sunt cam seci in interior ?
au seminte cu pulpa, dar fara prea multa zeama ?

referitor la pete, am prins si eu.
de cand am trecut la udare prin picurare (la sfatul cuiva de prin sat), ceea ce cred ca ar fi destul de obligatoriu pentru rosii/vinete/castraveti, nu am mai patit.
ma bate gandul de la anul sa trag tevile in toata gradina, la ce seceta a fost anul asta.
mai vad cum se descurca aspersorul.
am luat unul cu ploaie, ceea ce nu duce la intarirea pamantului, si e mai ok. dar tot nu imi place ca uda frunzele/fructele.
daca nu il aveam se duce si ceapa, si fasolea si mazarea. cu el am salvat din cultura.
din pacate morcovii si ridichile si-=au dat obstescul sfarsit, chiar cu aspersor.
deja am prevazut asta asa ca acum am doar tevi pe teren si in care ma pot "intepa" la ce cota vreau eu

udarea cu picurare e cea ideala dar as adauga ca e bine sa fie facuta sub o folie de mulcire care ajuta enorm la stoparea bolilor si la evaporarea apei

claude a spus:
Da, acele Striped Stuffer sunt mai goale in interior, sunt potrivite pentru umplut!

La mine incep sa crape rosiile...oare care sa fie motivul? :? Apa au avut regulat, le-am udat o data pe saptamana abundent...
apa in valuri cu intensitate mare la momentul udarii , apoi caldura mare in zilele/ziua urmatoare
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o rosie de la Floria , bine impropriu zis "rosie" ca e complet portocalie (pedelista) :tavalit:

dar la gust..............B E S T I A L A A A A A A A A A A!

nota 20+ , pulpa full , abia gasesti semintele pe acolo










si un hibrid dintre rosie uriasa si un cherry , a iesit o mini-uriasa sau o mega cherry , o sa ma gandesc la un nume , iar gustul si rezistenta la boli o face extra favorita

o sa i zic Big-Belly




 

geodezia

Well-Known Member
Agricultori din toate tarile uniti-va si spuneti-mi si mie ..o solutie ..cumnata are rosii(vrejul ) mare verde frumos inalt de 2 m cu flori dar nu leaga rod am sfatuit-o sa stropeasca cu bionat ... mai stiti altceva ca e disperata asa rosii frumoase numai pentru plante decorative nu am mai vazut .. poate imi spuneti cu ce sa stropeasca sa lege rod . multam
 

maresmarian

Member
danero2004 a spus:
udarea cu picurare e cea ideala dar as adauga ca e bine sa fie facuta sub o folie de mulcire care ajuta enorm la stoparea bolilor si la evaporarea apei

am luat si folie de mulcire (pe o parte alba, pe o parte neagra), dar dupa ce am pus plasa de castraveti, sa pun si folia era mare chin.
in plus nu stiam ce am mesterit cu udatul la picatura, si sa tot umblu pe sub folie sa verific daca e ok, iar imi era cam peste mana.
apoi m-a mai speriat cineva ca sub folie de plastic pamantul nu respira si se impute, cu putrezirea radacinilor din cauza ca nu se mai evapora apa in excess... asa ca am amanat definiv pentru la anul experimentul cu folia de mulcire. si si atunci o sa o pun doar intr-un colt, sa vad ce iese.
 

maresmarian

Member
geodezia a spus:
Agricultori din toate tarile uniti-va si spuneti-mi si mie ..o solutie ..cumnata are rosii(vrejul ) mare verde frumos inalt de 2 m cu flori dar nu leaga rod am sfatuit-o sa stropeasca cu bionat ... mai stiti altceva ca e disperata asa rosii frumoase numai pentru plante decorative nu am mai vazut .. poate imi spuneti cu ce sa stropeasca sa lege rod . multam
ciupire varfuri, ca probabil creste incontinuu ?
copilire a facut banui, nu are 3-4 ramuri principale crescute mari ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
maresmarian a spus:
danero2004 a spus:
udarea cu picurare e cea ideala dar as adauga ca e bine sa fie facuta sub o folie de mulcire care ajuta enorm la stoparea bolilor si la evaporarea apei

am luat si folie de mulcire (pe o parte alba, pe o parte neagra), dar dupa ce am pus plasa de castraveti, sa pun si folia era mare chin.
in plus nu stiam ce am mesterit cu udatul la picatura, si sa tot umblu pe sub folie sa verific daca e ok, iar imi era cam peste mana.
apoi m-a mai speriat cineva ca sub folie de plastic pamantul nu respira si se impute, cu putrezirea radacinilor din cauza ca nu se mai evapora apa in excess... asa ca am amanat definiv pentru la anul experimentul cu folia de mulcire. si si atunci o sa o pun doar intr-un colt, sa vad ce iese.

complet eronat , nu se impute si nu ai niicio problema , pamantul va distribui apa iar surplusul il va lua lateralele , asa ca vei avea un pamant continuu curat
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
geodezia a spus:
a facut copilire .. deci sa ii spun sa ciupeasca virfurile . multam

cauze de cadere sunt si nu au nevoie de copilire pentru asta

•Temperature Too High or Too Low
• Lack of Pollination
• Nitrogen - Too Much or Too Little
• Humidity Too High or Low Humidity.
• Lack of water
• Stress from insect damage or disease
• Too Heavy Fruit Set


Controlling Tomato Blossom Drop

1.Grow varieties suited to your Climate
The most frequent cause of tomato blossom drop is temperature.
•High daytime temperatures (above 85 F / 29 C)
•High Nighttime Temperatures (Below 70 / 21 C)
•Low Nighttime Temperatures (Below 55 / 13 C)


Tomatoes grow best if daytime temperatures range between 70 F / 21 C and 85 F / 29 C. While tomato plants can tolerate more extreme temperatures for short periods, several days or nights with temps outside the ideal range will cause the plant to abort fruit set and focus on survival. According to the University of NV, "...temperatures over 104 F / 40 C for only four hours can cause the flowers to abort."

Gardeners in cooler climates should not rush to get their tomatoes planted in the spring. Wait until nighttime temperatures are reliably above 55 F /13 C or protect them with a cover at night. You won't gain any advantage by setting them out too early. Choose early maturing tomato varieties for spring growing in cooler climates. (Early Girl, Legend, Matina, Oregon Spring, Polar Baby, Silvery Fir Tree)

Select heat a heat-tolerant ("heat set") tomato variety for areas with long periods of hot or humid weather. High nighttime temps are even worse than high daytime temperatures because the tomato plant never gets to rest. (Florasette, Heat Wave, Solar Set, Sunchaser, Sunmaster, Sunpride, Surfire)


2.Ensure Pollination Tomatoes need some help to pollinate. Either insects, wind or hand shaking of the flowers is necessary to carry the pollen from the anthers to the stigma. During weather extremes, there are often no insect pollinators in the garden.
It sometimes help attract more bees if you plant nectar rich flowers in your vegetable garden.


3.Go Easy on the Fertilizer Don't automatically feed your tomato plants every week. Make sure your soil is healthy, with adequate organic matter. Apply a balanced fertilizer at planting and again when fruit forms. Too much nitrogen encourages the plant to grow more foliage, not more fruit.

4.Work Around the Humidity The ideal humidity range is between 40 - 70%. If humidity is either too high or too low, it interferes with the release of pollen and with pollen's ability to stick to the stigma. So pollination will not occur.
If humidity is too low, hose the foliage during the day. This will both cool the plant and raise the humidity. This is not recommended in areas with high humidity or when fungus diseases are present. Gardeners in high humidity areas should look for tomato varieties that aren't bothered by humidity. (Eva Purple Ball, Flora-Dade, Grosse Lisse, Jubilee, Moneymaker, Sun Gold, Taxi, Yellow Pear)


5.Water deeply, once a week, during dry weather. Tomatoes have very deep roots, sometimes going down into the soil up to 5 feet. Shallow watering will stress and weaken the plants.

6. Keep your tomato plants healthy. Use good cultural practices and treat for disease as soon as symptoms appear.

7. Sometimes the problem is just too much of a good thing. When a tomato plant has too many blossoms, the resulting fruits are all competing for the limited food supplied by the plant. Only the strong will survive. The plant will automatically abort some flowers. Once the initial crop is harvested, the problem should subside.

Nothing will guarantee fruit set. Things like temperature and humidity are out of the gardener's control. Sometimes you just have to be patient and wait for conditions to correct themselves. If the weather seems fine and other gardeners in your area are not having fruit set problems, you should consider the cultural causes of tomato blossom drop. Choosing a suitable variety and keeping your plants healthy will give you an edge.
 

anknic

Active Member
sa stii Dane ca mai nou numai in sere si solar se mai recomanda udatul cu picatura (si apa cu muuulti nutrienti). s-a descoperit ca acest sistem de udare determina plantele sa faca radacini superficiale.

ma tenta si pe mine, da' am mai studiat si prefer sa pun plantele f.adanc (rosiile din vie nu le ud decat cand sunt in faza de plantuta mica, vinetele de pe locul gol le ud 1 data/sapt. si f.profund)...probabil ca nu scot super productii, da' nu consum apa mai deloc (aka eu ud doar cu apa de ploaie colectata in 2 bazine)
 

elmo

Member
la mine ploua in fiecare zi...deci nu mai ud nimic de vreo saptamani. Vreti ploaie? Veniti, luati, dar luati si racoarea de dimineata (10-11 grade), luati si tunetele, fulgerele. Sunt darnica, nu?
 

Ionutza

Member
elmo a spus:
la mine ploua in fiecare zi...deci nu mai ud nimic de vreo saptamani. Vreti ploaie? Veniti, luati, dar luati si racoarea de dimineata (10-11 grade), luati si tunetele, fulgerele. Sunt darnica, nu?
Cu cat dai pachetu? Ce n-as da pt putina racoare....Se anunta canicula pe la mine :(
 

geodezia

Well-Known Member
aha deci de vina este clar caldura ..imi zisese si matusa ca a auzit la tele la emisiunea de duminica .. acum o sa fie naspa ca tot cald o sa fie .. asa ca pina prin sept o sa stea cu rosii de frunze nu de cultura :cry: :cry: imi pare rau erau asa frumoase ...
 

Floria

Active Member
shanzha a spus:
shanzha a spus:
Floria, te rog sa pastrezi cateva seminte de Great White si de Evergreen si pt. mine, daca se poate. Sapt. viitoare ar trebui sa primesc niste seminte din China, poate te tentez si facem un schimb :)
Floria, nu mi-ai raspuns aici. Eu insist :)
Shanzha, nu ti-am raspuns pentru ca nu am mai avut timp sa intru in forum. Acum am vazut ce ai scris. Iti dau cu placere dar vreau sa-ti spun, dintre cele chinezesti prezentate de tine, cea selectata mai sus, am plantat-o eu anul acesta si nu au iesit tomatele purple la culoare, au iesit tot rosii. Pachetul meu era identic cu al tau, le-am cumparat de pe Ebay.Uite aici ce culoare au !



Am uitat sa-ti spun ca nu au un gust cine stie ce ! nu sunt nici chiar fade, dar nici nu-mi danseaza pupilele gustative !
 

shanzha

Member
OK, multumesc.
Ramane de vazut ce au sa iasa de la mine din plic :? Eu totusi sper. Am mai primit niste cherry acum cativa ani tot din China, inca le mai am in gradina, inca fac o gramada de rosii, si sunt f. bune. Problema cu China e ca au multe falsuri. Plicurile astea fiind cumparate de un chinez get-beget, am sperante ca sunt ok. In plus, am dat chiar eu de un site unde erau prezentate aceste seminte, impreuna cu multe altele, deci se poate spune ca exista firma respectiva.
Daca nu te intereseaza semintele respective, poate totusi ma pot revansa cu niste ardei iuti :cool:
 

maresmarian

Member
probleme cu rosiile de la banca de gene.
sunt minim 6 pe ciorchin, ciorchinele are deja (fara ca ele sa fie coapte) minim 1 kil, si se rup crengutele.
am taiat 2-3 de pe ciorchin, in unele cazuri ciorchinele cu totul, ca deja era indoit, si le-am pus in pungi de hartie + 1 mar sa se coaca. cateva o sa ajunga la murat pe post de gogonele.
tre sa regandesc sistemul de sustine.
cred ca la anul o sa fac spirale din sarma de 6, ca tot am vreo cateva sute de kile de sarma.
aracii simpli nu prea fac fata.


l.e.
am gasit un site frumos pentru tomate "originale", cu descrieri la obiect.

http://heirloomtomatoplants.com/Heirloo ... _seeds.htm
nu stiu daca a mai fost postat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am pus PC de 12 si e super , le dau 2 straturi de vopsea si nici urma de rugina toata vara :marfa:
 

Floria

Active Member
Buna seara ! sau buna dimineata !
Am reusit si eu abia acum sa mai intru in forum. Sunt franta de atata munca, nu am energie sa scriu prea mult, dar am pus foto in albumul meu cu tomatele pe care le-am experimentat anul acesta. Toate sunt foarte gustoase, am luat seminte de la toate, nu am reusit inca sa pun denumirile la toate dar va las pe voi sa le vedeti si sa va formati o parere pana cand voi adauga eu descrieri pentru fiecare.

http://floria.sunphoto.ro/Gradina_de_le ... 2/pagina12
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Floria , am de la tine doua tipuri de rosie , unul portocaliu pentru care ..me senchiu tu iu :rofl: ... si inca unul care a tot rodit dar e bolnavicios rau , mai tii minte ce mi ai dat ?
 
Sus