Rosii II

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Azi am cules prima Black Krim, sper ca era destul de coapta incat sa fie mature si semintele :) Foooooarte gustoasa :rofl:



Si Datterino, un soi de cherry luguiet, care mie imi plac foarte mult
Claudia ,am rugamintea sa faci poze cu rosia in mana sa-mi dau seama de marimea ei! :rofl: Eu am pierdut semnele si nu mai stiu denumirea soiurilor.Cred ca am si eu black krim dar sunt micute nu sunt mari iar datterino parca am dar nu-mi dau seama de marime! :?
La mine s-au copt Jersey Devil si cherry 2 tipuri
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Happy, am halit-o,asa ca nu mai pot s-o pozez in mana, dar asta avea 11-12 cm diametru :rofl: Ale tale daca sunt mai micute poate-s Black Ethiopian, am observat ca si la mine alea-s mai micute :?
 

ionascus

Active Member
Ceea ce ne place noua si se consuma sunt rosiile cherry uscate in ulei de masline cu ierburi aromatice si usturoi
Nu consumama in cantitati ft mari...iar bulionul....noi il punem tot in pungi cu fermoar la conge.....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Codrina , nu congelezi prea multe avand in vedere ca bulionul sterilizat e mai bun si nu e secat de umezeala cum face frigul ?
 

ionascus

Active Member
Anul trecut am avut 30 pungi cu bulion de 1 litru,10 pungi cu pasta pentru paste.....10 pungi felii.....
Dintr-o punga folosesti cat iti trebuie....
Mama face bulion la sticle si facem schimb...
 

anknic

Active Member
Codrina, te rog imi spui si mie cum faci cherry uscate? eventual si e aparat ai si cat le tii. Multumesc.

bulionul eu nu il mai sterilizez. il pun fierbinte in sticle de sticla care se inchid etans (de bere grolsch) si le tin pe blatul de bucatarie pana se racesc, apoi le duc in beci. am bulion din vara lui 2010 in beci care e f.bun si acum. cherry am mai pus in pungute la congelator, am zis ca pt.ciorbe, da's bune si decongelate in frigider peste noapte...zici ca's proaspete.
 

shanzha

Member
Si noi punem cherry la congelator, sunt excelente, aruncate intregi in ciorbe, sau in alte mancaruri, sau le bagam in blender, asa inghetate, si le tocam, nici n-ai zice ca nu-s proaspete.
 

ionascus

Active Member
Avem si aparat de deshidradatat rosii dar sunt mai incantata de cele uscate in cuptor...pun cate doua tavi odata
Iata ratete:

http://ebunatati.blogspot.ro/2011/10/ro ... te-cu.html

Sau
http://cuelisa.com/2009/09/06/rosii-usc ... e-in-ulei/

http://furnicuti.blogspot.ro/2011/10/rosii-uscate.html

Am incercat si uscate la soare.....le-am taiat jumatati...am scos semintele si zeama...le-am tamponat cu un prosop de hartie sa le usuc...am presarat sare marina peste ele ...am pus intr-o tava hartie de copt...am pus rosiile ...peste rosii un tifon.....le-am tinut doua -trei zile in soare...noaptea le bagam in casa,sa le protejez de roua ...
Cele mai bune au fost cele uscate la deshidrator si cele uscate in cuptor
 

anknic

Active Member
eu la cuptor am incercat si n-au iesit prea bine (am cuptor pe gaz si s-au cam ars...nici timp si rabdare sa le intorc nu am avut)

asa ca tot cautam un deshidratator...si m-am tot invartit prin oferte pana mi-a picat unul la reducere in brate in real (50 lei cu 3 ani garantie :) ) asa ca azi m-am apucat...au iesit uscate, nu stiu daca si bune intrucat avem degustare in we...daca ies bune-rau ma vezi ca toata vara usuc cherry :)

(si asa nu stiu cum m-am invartit de am vreo 30 de fire de cherry in gradina...)
 

Floria

Active Member
Tomato GREAT WHITE
Am cumparat 10 seminte din Africa de Sud pentru ca spunea vanzatorul ca are aproape gust de pe pepene galben. Fructele sunt foarte mari si foarte multe pe ramuri. Una dintre ramurile sustinatoare s-a desprins putin de pe tulpina incat a fost nevoie sa o leg pentru sustinere. Azi am gustat din ele. Nu au miros de tomata, nu au gust de tomata dar nici de pepene galben. Sunt foarte zemoase si putin acrisoare la gust. Cu branza nu pot fi mancate pentru ca nu au gust de tomata, m-am tot gandit cum pot s-o consum. Asa ca impreuna cu o ramurica de menta "Orbit" , o ramurica de Melisa , un mar si trei linguri de inghetata de vanilie, le-am pus in blender si am facut un fresh.
Nu va povestesc cum a iesit fresh-ul dar va spun ca o voi cultiva toata viata.

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Uau, Floria, ce interesant, ce curioasa m-ai facut :eek: Fa bine si rezerva ceva seminte pentru mine de la minunea asta! :) Nu-i hibrid, nu? :?
 

Floria

Active Member
Tomato Evergreen
Am intrat printre randurile de tomate sa mai fac si eu poze. Asa am vazut-o ca desi este verde totusi pare coapta. Am rupt una si repede la spalat si in farfurie cu ea. Am gustat putin din felia taiata si nici nu stiu cand am terminat-o uitand ca trebuie sa mai iau si seminte de la ea. Este Excelenta , mai mult acrisoara decat dulce, aroma superba, o voi planta si anii viitori.



* Cloude ! - Great White este organica, am luat seminte si de la ea.
 

shanzha

Member
Floria, te rog sa pastrezi cateva seminte de Great White si de Evergreen si pt. mine, daca se poate. Sapt. viitoare ar trebui sa primesc niste seminte din China, poate te tentez si facem un schimb :)
 

maresmarian

Member
cred ca ar trebui sa centralizam descrierile astea la diversele utilitare intr0un topic separat :d.
eu mi-am tot notat sa caut unele seminte, dar deja pierd firul.
 

Ionutza

Member
Au inceput si rosiile mele sa se coaca in cele din urma, chiar daca au fost atacate de mană...
Sunt bune, dulci si zemoase, chiar daca nu sunt ele toate perfect rotunde :visator: S-au strecurat pe acolo si 2 castraveti...






Care este procedura prin care sa pastrez semintele ptr anul viitor? Stiu doar ca se recolteaza semintele din rosii bine coapte. E adevarat?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ionuta, n=or fi rosiile rotunde la tine, dar vad ca sunt rotunzi castravetii :rofl:

Cu semintele...le lecoltezi, le speli bine bine intr-o strecuratoare, ca sa se curete pulpa de pe ele si pe urma le pui la uscat pe o hartie alba sau un servet. Dupa cateva zile, cand sunt uscate, le pui la pastrare, de preferat in loc racoros si uscat :D
 

maresmarian

Member
eu am recoltat cu ambele metode cunoscute.

una cu fermentare la rosii (1 saptamana tinute semintele cu pulpa si apa, agitate la 24 de ore) apoi uscate, si a doua cu uscare directa din fruct copt.

cele mai bune rezultate de germinare am avut cu cele uscate direct, fara fermentare.
 

victoria222

Active Member
Eu colectez semintele cu tot cu pulpa intr-un pahar de plastic pe care scriu denumirea soiului, apoi las paharul o zi sau doua, pulpa fermenteaza si se desprinde foarte usor, iar cand spal semintele in strecuratoare ele raman impecabile. Le usuc pe un fund de lemn sau pe orice bucata de lemn cu paharutul langa ele ca sa stiu soiul, iar dupa 2 zile ele sunt perfect uscate si le pun in pachetele ziplock pe care scriu denumirea soiului cu un marker.

Marian, o saptamana de fermentare mi se pare foarte mult, poate de asta ai avut probleme cu germinarea. 24 de ore sunt suficiente, mai ales daca e cald.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O sa incerc si eu metoda cu fermentarea timp de o zi-doua, a Victoriei, daca asa raman perfect curate :D
 

tama

Member
anknic a spus:
super!

pe mine ma tenteaza sa fac rosii in bulion.as pune cherry, dar ma gandesc daca sa le curat coaja sau nu...pe net am vazut retete cu cherry in bulion necuratate.
cam tarziu raspunsul ... eu am pus anul trecut cherry in bulion. am pus cherry in borcane de 800g iar peste ele am turnat bulion fierbinte si le-am capsat. bulionul l-am facut mai subtire. au iesit suuuper bune
 
Sus