Rosii II

anknic

Active Member
am mai patit si eu chestia asta cu viermii la 2-3 rosii. mi-a zis tata ca-s larvele unei insecte care de fapt depune ou in floare.
 
si eu am avut asta toamna viermi mari si verzi in cateva rosii,dar macar era sfarsit de cultura...n-am stropit cu nimic atunci caci nu-si mai avea rostul
 

Elektra

Member
bird70 a spus:
Azi am cules primele 3 rosii, le asteptam de mult si dezamagirea a fost enorma :cry: . Desi aratau foarte bine, rosii si mari si frumoase, cand le-am cules am observat ca erau cam moi si cand le-am taiat aveau cate un vierme inauntru :eek: . Am dat din nou plantele cu praf de rosii dar sunt atat de suparata :( . Ce pot sa fac sa previn sa se intample si la restul rosiilor?
Ce pacat, sa speram ca nu sunt toate cu problema asta, ma gandesc ca ar trebui sa te interesezi care sunt daunatorii specifici zonei tale si sa stropesti in consecinta, daca sunt oua depuse de cand erau rosiile mici nu prea ai ce face acum, daca e un vierme care patrunde in rosia coapta atunci da, cauta pe net si vezi ce daunator seamana cu ce ai gasit tu. Ce praf de stropit rosiile ai folosit?
 

bird70

New Member
Se pare ca e vorba despre o insecta care isi pune ouale in rosii :twisted: si viermele creste cu rosia. E adevarat ca rosiile astea aveau cate o pata mica 'vindecata' pe ele. M-am uitat la restul si nu par sa aibe. Sunt oricum tare suparata, azi am mai dat jos una rosie cu vierme.
Am pozat o rosie la exterior si interior:
http://www.flickr.com/photos/aussiebird ... 891457349/
Am folosit un 'praf de rosii' se gaseste la noi la magazin, contine sulf, cupru si spinosan.
 

Elektra

Member
bird70 a spus:
Se pare ca e vorba despre o insecta care isi pune ouale in rosii :twisted: si viermele creste cu rosia. E adevarat ca rosiile astea aveau cate o pata mica 'vindecata' pe ele. M-am uitat la restul si nu par sa aibe. Sunt oricum tare suparata, azi am mai dat jos una rosie cu vierme.
Am pozat o rosie la exterior si interior:
http://www.flickr.com/photos/aussiebird ... 891457349/
Am folosit un 'praf de rosii' se gaseste la noi la magazin, contine sulf, cupru si spinosan.
Spinosanul asta n-am reusit sa-l identific, dar cuprul si sulful nu sunt insecticide, deci nu stropi degeaba ca nu are rost. Cumpara eventual un insecticid special pentru insecta asta si stropeste cand sunt rosiile in floare, sunt sigura ca o sa gasesti chiar ceva bio, daca e activa tot anul stropeste si acum, daca nu doar primavara.
Si nu fi dezamagita, din greseli se invata si oricum chiar tot nu putem controla :wink:
 

anknic

Active Member
daca sunt viermi mari si verzi sigur ouale se depun in floare, am avut si eu 2-3 rosii afectate de viermele asta. la mine rosiile sunt in vie si automat au fost stropite cu ceva insecticid...

LE: poti incerca sa le stropesti bio cu ceai de coada calului, zeama de usturoi si zeama de urzica, toate 3 sunt insecticide.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E bine de stiut ....mersi. Site-ul pare destul de serios... ti-a iesit la toate ce ai comandat ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca in solar mai pisca un -1 (-2) C pe timpul noptii , credeti ca rosiile nu vor rezista , acum am rasaduri de 7cm inaltime si as vrea sa le mut?

Ziua ajunge si la +25C iar maine si poimaine cred ca si mai mult !

Am facut o alta minisera in interiorul celei de acum , credeti ca va ajuta cu ceva?

mersi
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane eu cred ca o sa le fie prea frig, sunt mici si sa le treci de la temperatura constanta la -1 noaptea nu cred ca e in regula :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cam ai dreptate , dar ma gandeam ca in coltul curtii au iesit rosii care au trecut peste -25 anul trecut si credeam ca nu le afecteaza :|
 

ghia_don

Active Member
Eu am facut proba cu trei ghivecele cu rasaduri, puse acum trei zile in sera, sub un alt tunel de folie si n-au patit nimic. :D
Azi mut toate rasadurile acolo...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred totusi ca schimbarea asta brusca o sa le blocheze cresterea o perioada :?
 

victoria

Active Member
cu siguranta ca le va stopa cresterea,dar nu mai mult de 3-4 zile.Dupa aia se vor obisnui.Daca are si o minisera in interiorul serei,eu zic ca merge.
Doar ca trebuiesc mutate in timpul zilei,pe la pranz,cand e cald,iar ele,pe seara se vor invata treptat cu racoarea.
 
Sus