Rosii II

carmenushka

Active Member
Vin si eu cu alte parerei de la gradina proprie: N-am facut poze straturilor cu rosii ca nu ma simt asa " profi" la capitolul asta dar poate ca trebuia...s-a nimerit sa avem foarte multe soiuri de rosii din rasaduri cumparate sau capatate;
Concluzii: rosiile portocalii sunt un deliciu, au un parfum aparte o aroma deosebita, exotica! rosiile uriase: excelente, carnoase si foarte gustoase cu o pielita tare dar usor de inlaturat; rosiile chery(culmea!!!) nu prea au gust, asetept sa se coaca cele "inima de bou" si mai sunt doua fire care fac niste rosii lunguiete, ciudate, astept sa vad cum sunt!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Rosia uriasa la inceput nu a fost super , dar lasata cateva zile sa se extracoaca a capatat o aroma ff placuta mai ales in combinatie cu o telemea de Huedin :dans:

Carmen ai sa vezi ca inima de bou e super , acum sa stiti ca si inima de bou difera , eu am luat seminte din Anglia , OXheart cum le zic ei si nu am gasit in piata la noi asemanatoare desi toate rosiile sunt "hibrizi de Buzau" (asta e culmea chiar :evil: )
 

Floria

Active Member
Danero, bine ca ai scris aici ! eu habar nu aveam ca Oxheart este Inima de bou. Am deja 20 de fire in gradina si abia le astept sa se coaca, eu le-am pus foarte tarziu.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Foarte gustoase cel putin ale mele sunt asa . Cu o ceapa sparta faci o salata rapida si arunci si ceva ulei de masline cu oregano proaspat cules. Un dezmat al gusturilor :rofl:
 

Floria

Active Member
Multumesc de reteta, eu pun Busuioc de salata, cel cu frunze foarte mari, dar voi incerca si cu Oregano, am in gradina proaspat.
 

bebe Iris

Active Member
Eu cum stau la bloc m-am axat pe Cherry.
Cele rosii, maruntele...ca am vazut ca sunt si de dimensiuni mai mari...au un gust foarte intens si sunt usor acrisoare, pulpa subtire, se autoinsamanteaza si nu am sa renunt la ele nicicand. Fac rosii treptat, in continuu, pana da gerul, pe tuplini ce ajung pana la 3 m. Arata super in salate sau pe platouri dar arata super si printre florile din graina mea.
Cele in forma de para, galbene, "Yellow Pear", sunt mai putin aromate, mai fainoase, dar ca aspect sunt super.
Iar cele "Black Cherry", sunt si aromate si dulci si deosebite ca si culoare...mai ales alaturate celorlalte tipuri de cherry.
In plus, verificat, Cherry merg si pe balcoane inchise, in ghivece sau jardiniere.
Deci, v-am convins? :)
http://bebeiris.sunphoto.ro/fructe-legume_2011/43509996
http://bebeiris.sunphoto.ro/fructe-legume_2011/43510202
 

Floria

Active Member
de Craciun am cumparat rosii cherry (un picut mai mari, cat o bila de pingpong) foarte gustoase cu mirosul acela intens de rosie si foarte dulci.
Incantata de gustul lor, am luat cateva seminte si le-am semanat pe 15 Martie, au germinat foarte repede insa am avut tot timpul teama ca erau cherry hibrid si ma pusese naiba sa-i dau si unei vecine rasad. Vecina era tare nemultumita ca au crescut foarte inalte, aveau 1 m cand ale ei erau de 50 cm. Dar spre bucuria mea au legat foarte mult si partea frumoasa este ca au gustul identic cu cele cumparate din Plus unde scria pe ambalaj ca sunt cherry italiene. Vecina spune ca sunt preferatele ei si este foarte incantata de ele. Priviti ce productive sunt !
 

bebe Iris

Active Member
Arata fenomenal...parca sunt de revista :D
Astea sunt din cele de dimensiuni un pic mai mari, ale mele sunt cat ciresele de mari la maturitate.
 

Elektra

Member
danero2004 a spus:


Black thula

Asa si asa la gust , parfum intens de rosie , un pic de abtinere datorita culorii si mintea nu vroia sa lasa gura sa muste din rosie :rofl:


San Marzano 2

Destul de productive si de mari , gust mediu si parfum la fel probabil pentru un suc concentrat cu parfum destul de intens dar nu prea intens , seminte fff putine si cam seaca de suc , mai mult pulpa in raport cu zeama


Tigerella


Rosie simpla , medie la toate capitolele , in afara de aspect estetic deosebit nu difera de o rosie simpla traditionala


succes
Interesant, noua Black from Thula ne-au placut cel mai mult pana acum, drept e ca le-am lasat sa se coaca foarte tare, la asa culoare nu prea am stiut dupa ce sa ne orientam :)
Din San Marzano poti sa faci niste rosii uscate, se preteaza excelent si volumul ocupat dupa e mic, bine daca ai cumva din soiul Roma astea ar fi ideale.
In rest, eu sunt foarte surprinsa ca dupa 2 saptamani de ploi rosiile mele inca sunt sanatoase, se pare ca maceratul de coada calului cu care le am mai udat e chiar eficient, teoretic siliciul din el e elementul activ. Am mai citit undeva ca ar fi eficient calciul pentru a intari planta, ea devenind mult mai rezistenta la atacul phytophthor-ei(mana), nu stiu insa daca o sa gasesc in Ro calciu special pentru plante fara alte chimicale.
Si ca o concluzie personala, succesul in cresterea tomatelor tine din pacate enorm de mult de zona in care locuim, cei din sud sunt foarte avantajati, am fost in w-e la bunica-mea in Buzau, rasadurile aduse de mine au productie dubla fata de ale mele si pamantul nu-i ingrasat, au fost mai mult neudate, nestropite cu absolut nimic, copilite si nu prea...si totusi sunt sanatoase si productive, asta este, n-avem soare si caldura, n-avem nici productie foarte mare. Cred ca am descoperit si de ce rosiile din soiuri mai tardive nu-si pastreaza florile, de 2 saptamani sunt in jur de 10 grade noaptea, de parca e luna mai, evident nu le place.
 

Elektra

Member
bebe Iris a spus:
Eu cum stau la bloc m-am axat pe Cherry.
Cele rosii, maruntele...ca am vazut ca sunt si de dimensiuni mai mari...au un gust foarte intens si sunt usor acrisoare, pulpa subtire, se autoinsamanteaza si nu am sa renunt la ele nicicand. Fac rosii treptat, in continuu, pana da gerul, pe tuplini ce ajung pana la 3 m. Arata super in salate sau pe platouri dar arata super si printre florile din graina mea.
Cele in forma de para, galbene, "Yellow Pear", sunt mai putin aromate, mai fainoase, dar ca aspect sunt super.
Iar cele "Black Cherry", sunt si aromate si dulci si deosebite ca si culoare...mai ales alaturate celorlalte tipuri de cherry.
In plus, verificat, Cherry merg si pe balcoane inchise, in ghivece sau jardiniere.
Deci, v-am convins? :)
http://bebeiris.sunphoto.ro/fructe-legume_2011/43509996
http://bebeiris.sunphoto.ro/fructe-legume_2011/43510202
Cherry astea marunte le ai cumva de la Mirela? Asa sunt si ale mele, niste tufe imense, disperate sa faca copili tot timpul, dar productive, eu nu mai copilesc partea dinspre varf ca ar trebui sa ma urc pe scaun si vad ca produc si pe copili rosii la fel de mari, gustul e cum spui tu, acrisor si acid, asa ne plac si noua rosiile, cele mai fainoase si dulci nu prea.
 

bebe Iris

Active Member
Elektra a spus:
bebe Iris a spus:
Eu cum stau la bloc m-am axat pe Cherry.
Cele rosii, maruntele...ca am vazut ca sunt si de dimensiuni mai mari...au un gust foarte intens si sunt usor acrisoare, pulpa subtire, se autoinsamanteaza si nu am sa renunt la ele nicicand. Fac rosii treptat, in continuu, pana da gerul, pe tuplini ce ajung pana la 3 m. Arata super in salate sau pe platouri dar arata super si printre florile din graina mea.
Cele in forma de para, galbene, "Yellow Pear", sunt mai putin aromate, mai fainoase, dar ca aspect sunt super.
Iar cele "Black Cherry", sunt si aromate si dulci si deosebite ca si culoare...mai ales alaturate celorlalte tipuri de cherry.
In plus, verificat, Cherry merg si pe balcoane inchise, in ghivece sau jardiniere.
Deci, v-am convins? :)
http://bebeiris.sunphoto.ro/fructe-legume_2011/43509996
http://bebeiris.sunphoto.ro/fructe-legume_2011/43510202
Cherry astea marunte le ai cumva de la Mirela? Asa sunt si ale mele, niste tufe imense, disperate sa faca copili tot timpul, dar productive, eu nu mai copilesc partea dinspre varf ca ar trebui sa ma urc pe scaun si vad ca produc si pe copili rosii la fel de mari, gustul e cum spui tu, acrisor si acid, asa ne plac si noua rosiile, cele mai fainoase si dulci nu prea.
Nu sunt de la Mirela...le am in gradinuta de vreo 7 ani...se autoinsamanteaza. Prima data le-am adus de la mama, ea nu stiu de unde facuse rost. Inca erau raritati pe-atunci :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
elektra , calciu eu folosesc ceva cu nume straniu , parca Nicasol , dar nu sunt sigur si nu am avut patare la rosii si tulpina e mai solida sa tina greutatile
 

Elektra

Member
danero2004 a spus:
elektra , calciu eu folosesc ceva cu nume straniu , parca Nicasol , dar nu sunt sigur si nu am avut patare la rosii si tulpina e mai solida sa tina greutatile
Mersi, o sa caut, pana una alta am oprit coaja unui ou de strut, o macin si o sa pun in paharele de rasadit la primavara, sper ca sunt in stare plantele sa o asimileze.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De asta ziceam , din pacate cred ca e produs local de vreun laborator , eu il am de la Unisem Iasi , a fost foarte bun dupa ploile alea reci sa nu face patarea la rosii si ardei

 

happy

Well-Known Member
Elektra a spus:
danero2004 a spus:
elektra , calciu eu folosesc ceva cu nume straniu , parca Nicasol , dar nu sunt sigur si nu am avut patare la rosii si tulpina e mai solida sa tina greutatile
Mersi, o sa caut, pana una alta am oprit coaja unui ou de strut, o macin si o sa pun in paharele de rasadit la primavara, sper ca sunt in stare plantele sa o asimileze.
Elektra,ai struti in curte? :D
Astazi m-am ocupat cu stragerea de seminte de rosii de diverse soiuri,cherry rosii,cherry galbene para,rotunde cu crestere determinata speciale pt. solar,tata caprei(are un bunghi in varf fata de tata vacii :rofl: ).Nu mai pun din alea uriase in solar ca imi darama costructia. :eek:
Din toate soiurile opresc cateva seminte si le voi pune placute in rasadnita! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate cu greutatea , alea ale Mirelei (apropo unde e Mirela?) sunt imense , 700-800 grame una x 4 , doar pe un etaj al rosiei faci 3-4 kile , daca le aduni pana sus , se indoaie sera :rofl:
 
Sus