Rosii II

interval

Active Member
Ce rosii ma sfatuiti sa pun?

Am hotarat sa ma fac gradinar. Acum e greu sa o mai dau la intors.
Am mostenit o casa la tara cu 2000m2 adiacenti. Sunt cativa pomi - meri, pruni si corcodusi - cam 200 de butuci de vie nu prea bine ingrijiti si iarba, iarba multa ca la balamuc. Casa, cam mult neglijata, nu ofera prea multe posibilitati.

Deocamdata fac naveta zilnic 15 km (sunt somer). Poate ca la primavara reusesc unele reparatii la casa si acareturi si schimb modul de abordare a problemei. Fac eforturi sa introduc in buget si o motosapa.

Deocamdata am destelenit locul unde era gradina de legume (cam 300 m2), am sapat (la casma) si am pus niste ceapa si salata. Desi e cam tarziu voi mai pune si niste usturoi. Sugestii?

Voi incerca sa-mi fac singur rasadurile. Voi cultiva cu precadere legume de folosinta curenta: rosii, catraveti, ardei, vinete, dovlecei, ceapa, usturoi, verdeturi, condimente (aromatice).

Prima intrebare (vor urma altele in timp): Ce rosii ma sfatuiti sa pun?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Acum poti pune si spanac,la primavara il vei putea consuma.
Despre rosii vezi ca este deja un topic .
Succes!
 

marirogo

Active Member
Sunt foarte multe soiuri de rosii, atat pentru cultura in camp cat si pentru solar-sera. Sunt mai nou, hibrizi cu productivitate mare, dar semintele sunt cam scumpe.
Pentru a-ti obtine singur rasadurile, trebuie sa-ti faci o rasadnita. A mea e intr-un solar, si astfel e mai bine protejata.
 
Depinde ce iti propui sa faci cu rosiile. Eu, de exemplu, prefer sa pun multe prunisoare pentru ca sa am pentru zarzavat de iarna si bulion.Pun si din cele rotunde pentru salate,dar mai putine si am grija sa aleg si din cele timpurii si din cele tarzii.Cand cumperi seminteele uita-te ca scrie pe plic daca sunt timpurii sau tarzii. Succes :marfa:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Depinde ce intrebuintari vrei sa le dai si ce rosii iti plac. Eu personal sunt fan al rosiilor din soiul 'Inima de bou', imi place si gustul lor, deci ca si consum in stare proaspata si au multa pulpa, deci imi plac si pentru suc de rosii.

Eu in locul tau as incerca la primavara mai multe soiuri, in felul asta vezi cum se comporta la tine in gradina, care soi se dezvolta mai bine. Poate mai vorbesti si cu vecinele din sat, mai ales cele care isi fac ele rasaduri, poate gasesti si vreo bunicuta care mai are ceva soiuri vechi... Eu cred ca trebuie swa incerci mai multe pentru ca gustul difera si trebuie sa gasesti ceva potrivit nevoilor tale si care sa se descurce bine la tine in gradina
 

happy

Well-Known Member
Eu am avut seminte cumparate dar numele lor parca nu era cum zici tu Claudia ci altfel .:D :rofl: Ma rog fiecare cu regionalismele lui.Oricum au fost rezistente la mana si am facut si bulion foarte bun.La anul incerc sa pun seminte de rosii uriase de la Mirela,Victoria ,cherry galbene de la George plus cele adunate de mine :wink:
 

victoria222

Active Member
Mie imi plac rosiile cherry. Am avut vre-o 20de plante vara asta( de la un vecin) pe care nu le-am udat si nu le-am stropit si care au facut mereu atatea rosii ca nu reuseam sa le mancam. In salata acest soi de rosii imi plac cel mai mult. Am avut si vre-o 10 plante de rosii mari, rotunde, din rasad cumparat de la piata si nu pot spune ca am fost multumita. Rosiile erau mari si frumoase dar gustul era cam fad. Nici acestea nu s-au imbolnavit aporoape deloc, deci erau soiuri rezistente caci eu nu le-am stropit cu nimic. Din acestea nu am pastrat seminte deloc. La anul o sa pun doar rosii cherry (sau, cum le zice vecina mea, "corcoduse" :p ) si poate o sa experimentez cu seminte cumparate de la forumisti. Desigur, eu nu folosesc rosiile decat pentru consum proaspat, si anume pentru asta am facut aceste recomandari. :D
 

interval

Active Member
La ce o sa folosesc rosiile?
Pentru casa. Consum zilnic si conservaraie. Nu-mi propun sa devin negustor. Va fi greu pentru un incepator sa produca macar pentru familie.

Am auzit si eu despre rosiile cherry. Am cumparat niste seminte de la un magazin. Doua soiuri: rosii si galbene.

Stie cineva ceva despre soiul Buzau?
Dar despre Mari de Timisoara?

Mama, cand traia, avea un soi de rosii care cand se coceau erau portocalii. Eu, care sunt cam ciorbagiu, eram incantat de culoarea aurie ce o generau in farfurie sau mai bine zis in strachina pe care mi-o punea biata mama pe masa. Are cineva cateva seminte din acest soi? Sau macar stie cum se numeste ca sa caut prin magazine?

Multumiri anticipate pentru amabilitatea de a-mi raspunde
 

veretregn

Active Member
interval a spus:
La ce o sa folosesc rosiile?
Pentru casa. Consum zilnic si conservaraie. Nu-mi propun sa devin negustor. Va fi greu pentru un incepator sa produca macar pentru familie.

Am auzit si eu despre rosiile cherry. Am cumparat niste seminte de la un magazin. Doua soiuri: rosii si galbene.

Stie cineva ceva despre soiul Buzau?
Dar despre Mari de Timisoara?

Mama, cand traia, avea un soi de rosii care cand se coceau erau portocalii. Eu, care sunt cam ciorbagiu, eram incantat de culoarea aurie ce o generau in farfurie sau mai bine zis in strachina pe care mi-o punea biata mama pe masa. Are cineva cateva seminte din acest soi? Sau macar stie cum se numeste ca sa caut prin magazine?

Multumiri anticipate pentru amabilitatea de a-mi raspunde
tangella, arancia, yellow lemon...
 

mirela06

Active Member
Asa cum s-a scris,rosiile sunt o minune nu numai pt. faptul ca pot fi de consum fie el ciorbe, mancaruri uscate,consernve, bulion,) dar sunt un remediu si un ajutor in sanatate. Cei care au avut probleme mari stiu asta pt. ca organismul cere multa cantitate din aceasta leguma.
Purgativ, revigorant, anticancerigen, ameliorator in problemele cu inima(mai ales cu usturoi) ,este o leguma minunata.
Sotul meu si cu mine am cautata mereu sa avem in gradina soiuri care sa se faca timpuriu si sa duca piiiiina toamne f.f. tirziu.
Astfel am fascut rost de ceea ce am in curte si sunt multumita. Sunt multumita de aceste soiuri,voi avea grija sa am mereu din ele, iar pt. la anul, voi experimenta si altele, mai ciudate ca forma si marimen numai sa-mi dea Dumnezeu putere ,caci altfel nu stiu ce sa pot face.Va fi greu de una singura si de lipsa sustinerii, sfatului si harnicia sotului meu.
 

happy

Well-Known Member
Tot caut de o saptamana topic despre rosii si nu gasesc :eek:
Rosiile mele din solar nu au legat asa ca am luat masuri de polenizare artificiala,am cumparat solutie de polenizare.Nu stiam ca exista asa ceva,tot asteptam sa intre albinele in solar sa le polenizeze.Din cauza temperaturilor scazute am tinut solarul inchis,automat polenizarea nu s-a produs.La anul stiu ce am de facut,omul din greseli invata :wink:
Rosii fara fructe :(
 

Floria

Active Member
Offf Happy ! eu credeam ca vei fi primul care mananci rosii coapte din gradina ta anul acesta. Stiu ca le aveai foarte mari cand ale mele abia rasarisera. Intr-un an, am vrut sa cresc rosii in balcon si toata vara mi-a mirosit a rosii in casa dar nu au facut nici-o rosie deoarece balconul meu este inchis cu termopan si la ferestrele care se deschid am plasa. Asa ca nu prea au avut cum sa intre mustele sa-mi polenizeze rosiile. Acum am aflat si eu de la tine de polenizator artificial. Multumesc.

Si eu am tot cautat topicul cu rosiile si imi pare rau ca din cauza unor discutii, a disparut tot topicul care avea foarte multe informatii.
 

mymo

Active Member
Eu zic sa nu intram in panica,nu ne lasa Cornelia fara ditamai topicul :D poate face doar putina curatenie in el.
Happy,imi pare rau de munca ta :(
 

adrianam

Well-Known Member
Eu le-am pus direct in camp dar nici ale mele nu au legat pana acum, desi au flori de cel putin o luna.
Aseara am mai plantat inca 4 rasaduri primite si mai am de plantat inca vre-o 15, dar trebuie sa mai sap sa curat de buruieni o parcela!
Si acum nu se poate intra in gradina, ca este pamantul plin de apa
 

ionascus

Active Member
Happy....nu te supara...mai invatam din greseli...
Diana ce rosii mari si roditoare ai....bravos
 

crinutza

Member
La tine plin de apa si la mine s-au manit toate de nu cred ca se mai alege nimic din gradina mea si eu m-am saturat de carat apa cu stropitoarea.Acum am venit din gradina ,le-am stropit de mana ca aratau rau de tot ,sper sa-si revina.
 

diana999

Active Member
Noroc cu rasadurile cumparate :rofl: Rosiile mele din seminte sunt mai mici si n-au nici macar o floricica....
 
Sus