Rosii II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am inceput sa scot unele rosii , au fost un soi bolnavicios , si dupa temperaturile din nord (10C aseara) au cam suferit ....ramand doar cele mai viguroase
 

interval

Active Member
veretregn a spus:
Minunea chinezească (Osu Blue) în diferite stadii de coacere. Mov este doar când este verde... și nu se poate consuma... Are nevoie de soare direct pe fructe pentru a deveni mov.... altfel ciuciu... iar dacă o lași să se coacă ciuciu din nou... că se face roșie, iar movul... devine altceva. Fain, dar nu mov. Iar gustul... made in china.
OSU Blue ... Poate ca nu intelegem acelasi lucru sau nu vorbim despre acelasi soi
Eu stiam ca OSU vine de la Oregon State University si ca OSU Blue este un proiect american al universitatii respective prin care s-au creat rosii albastre. De fapt nu albastre complet, ci numai pe partea insorita (care a fost expusa soarelui), in timp ce partea neexpusa este verde si numai la finalul coacerii (cand apare albastreala) trece in rosu oranj. Cred ca este vorba despre o serie, pentru ca am intalnit OSU Blue 1, OSU Blue 2, cred (sper sa am memoria deasa) ca si OSU Blue 20. Am si eu pe undeva niste seminte OSU, posibil sa am puse si 1-2 fire pe undeva prin gradina, o sa controlez, in orice caz daca sunt, sunt rasaduri foarte tinere care mai au nevoie de timp ca sa produca (sper sa ajunga la acest stadiu). Poate ca pe la sfarsitul lui septembrie va pot spune mai multe, dar in primul rand trebuie sa vad daca fizic le am. (seminte am sigur)

PS. am verificat, am cateva seminte de OSU Blue 10. diseara verific in teren daca sunt si plante, dar cred ca sunt
 

diana999

Active Member
Felicitari pentru recolte :marfa:

Voua nu vi se usuca rosiile(plantele) ? De ceva timp incep toate sa se usuce. Le-am stropit numai cu macerat de urzica si inca 2 solutii bio, zic cei de la Morami. In plus m-au invadat si omizile. Mi-au distrus foarte multe rosii. Au vreun leac ?
 

interval

Active Member
diana999 a spus:
Voua nu vi se usuca rosiile(plantele) ?
Cele puse la inceputul lunii mai, dau semne de uscatura, probabil din cauza secetei prelungite. Am si unele puse in iunie (10-15) care arata mai bine si care daca ar primi o ploaie buna in urmatoarele 7 zile, ar face un rod bun. Deocamdata le sustin cu apa din fantana, numai ca se imputineaza si ea pe zi ce trece.
 

serbo

Member
diana999 a spus:
Voua nu vi se usuca rosiile(plantele) ? De ceva timp incep toate sa se usuce. Le-am stropit numai cu macerat de urzica si inca 2 solutii bio, zic cei de la Morami. In plus m-au invadat si omizile. Mi-au distrus foarte multe rosii. Au vreun leac ?
Si ale mele au inceput sa se usuce desi le-am udat. Dar nu asta ma supara cel mai tare ci omizile alea nenorocite de care spui si tu. Am vazut la stirile protv de marti seara un reportaj despre ele. Cica aparitia lor e favorizata de seceta si temperaturile mari si au facut prapad prin culturile de la Matca. Helicoverpa armigera se numeste bestia.
maresmarian a spus:
90% din ce e in cos sunt banca de gene rosii lunguiete (care sunt cele mai multe), banca de gene "mamut" (erau vreo 2-3 mai sunt multe pe cale de coacere), si inima de bou, seminte batranesti din buzau. (1 singura, si astea mai sunt multe inca verzi).
la gust preferintele mele : mamuturile, inima de bou, si rosiile lunguiete pe ultimul loc. sunt putin cam tari pentru gustul meu, dar cred ca tin excelent la transport si depozitare.
Eu am avut anul asta seminte de rosii inima de bou, unele galbene si inca un soi cu fructe foarte mari de la Banca de Gene. Sunt cele mai bune rosii pe care le-am mancat vreodata. Am strans seminte iar pe viitor nici nu ma mai complic cu altceva. Comparativ cu celelalte soiuri pe care le-am plantat (adica Marmande si Marglobe de la Interval, Marmande de la Nova Sem, Buzau 22), cele de la Banca de Gene s-au comportat mult mai bine: planta sanatoasa, fructe mari, nu au crapat, si un gust exceptional.
Impresie buna mi-au facut si Montserat de la Vilmorin. Au tot fructe foarte mari dar sunt un pic mai goale pe interior, potrivite pentru umplut. Insa planta e URIASA si fructifica destul de sus. La un moment dat ma suparasem pe ele cand am vazut cat au crescut si nu aveau nici o floare. Dar cand au inceput..... Acum au peste 2 m iar tulpina e mai groasa decat coada de lopata pe care am folosit-o pe post de arac
 

victoria222

Active Member
Si la mine s-a terminat sezonul rosiilor pe anul asta. Dintre cele 25 de soiuri pe care le-am avut, am ales ca fiind cele mai gustoase urmatoarele:
Oxheart pink
Black cherry
Pinneapple
Deladoru( botezate de noi, un fel de beefsteak rosu) https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 8937272290

Cele mai productive si rezistente la boli,( fac fructe sanatose si acum)au fost "De Barao"(si foarte gustoase)
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 9823287090

La anul vom cultiva mai putin de jumatate din soiurile de anul asta plus alte soiuri noi.
Am citit putin despre viermele ala nesuferit. Este larva unui flutur, un fel de molie, care isi depune ouale pe frunze primavara, langa inflorescente. Ouale sunt ca niste icre portocalii, cred ca ati gasit si v-ati intrebat ce sunt. Eu una am dat peste ele in primavara. Ei, aceste larve ies din oua numai bine cand incep sa creasca fructele si intra in fructele verzi (le plac astea verzi). Masurile trebuiesc luate primavara, organic -prin cautarea si distrugerea manuala a oualor sau ruperea frunzelor cu oua pe ele, chimic -cu inecticide uleioase.
 

Ionutza

Member
Si pe la mine se usuca rosiile :(

Daca nu sunt asa bine coapte pot pastra semintele? Sau fac munca de chinez degeaba ?:rofl:
 

veretregn

Active Member
Ionutza a spus:
Si pe la mine se usuca rosiile :(

Daca nu sunt asa bine coapte pot pastra semintele? Sau fac munca de chinez degeaba ?:rofl:
Ce înseamnă "bine coapte"?
Răspunsul meu este da, poți să salvezi semințele. Rata germinării lor va fi însă semnificativ mai mică... Vei alege semințele "mature".
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
claude a spus:
danero, tu te-ai apucat de cultivat rosii in apa? :eek:

Dap , cred ca voi incerca la anul sa pun o galeata de 20 l in care sa pun si o pompa de aer sa oxigeneze apa. Merge si cu apa oxigenata dar e mai bun ceva continuu

Vrei sa incerci si tu ? :incapatanat: :oops:
Impactul asupra gustului va fi semnificativ. Hidroponia la tomate duce la recolte ridicate...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pune rosia in ziar la intuneric si caldura si se vor matura semintele , fructul va trimite ce e nevoie sa salveze semintele si in 2 saptamani ai deja destule seminte mature :marfa:
 

Ionutza

Member
Pai am primit saptamana trecuta 2 rosii lunguiete, seamana cu ardeii chiar :rofl: , si erau putin verzi in locul unde li s-a desprins codita. Inca au acele pete verzi dar la baza au inceput sa se zbarceasca (exista un termen tehnic? :rofl: ), si de accea m-as apuca sa le iau semintele acuma, dar doar daca se merita si vor fi viabile.

Momentan merg sa recoltez semintele de busuioc :indragostit:
 

maresmarian

Member
danero2004 a spus:
Pune rosia in ziar la intuneric si caldura si se vor matura semintele , fructul va trimite ce e nevoie sa salveze semintele si in 2 saptamani ai deja destule seminte mature :marfa:

eu le pun in punga de hartie (merge si ziar, dar sa fie gen punga, nu doar sa le acopere) dar pun si un mar acolo.
nu stiu de ce :tavalit: dar daca nu pun mar, nu se fac asa de bine :? (nu se inrosesc in acelasi timp, dureaza mai mult pana se coc, si nu se inrosec uniform.
poate stie cineva de ce face marul treaba asta.
 

Ionutza

Member
maresmarian a spus:
danero2004 a spus:
Pune rosia in ziar la intuneric si caldura si se vor matura semintele , fructul va trimite ce e nevoie sa salveze semintele si in 2 saptamani ai deja destule seminte mature :marfa:

eu le pun in punga de hartie (merge si ziar, dar sa fie gen punga, nu doar sa le acopere) dar pun si un mar acolo.
nu stiu de ce :tavalit: dar daca nu pun mar, nu se fac asa de bine :? (nu se inrosesc in acelasi timp, dureaza mai mult pana se coc, si nu se inrosec uniform.
poate stie cineva de ce face marul treaba asta.
Ok atunci le mai las cateva zile in punga de hartie dar sper sa nu se zbarceasca prea tare :rofl:

Multumesc :hug:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
marul degaja etilena care ajuta , planta de ananas are nevoie de clopot cu mere inautru sau barbotare cu etilena pentru a stimula inflorirea :D
 

maresmarian

Member
danero2004 a spus:
marul degaja etilena care ajuta , planta de ananas are nevoie de clopot cu mere inautru sau barbotare cu etilena pentru a stimula inflorirea :D
bine de stiut.

joia asta, mama a cules rosiile din solar. printre ele, si cele marcate sa fie lasate pentru seminte :rofl:. trebuit sa marchez altele.

in weekend am adunat o cantitate duble de rosii fara de pozele de mai sus, cele mai numeroase fiind din nou cele lunguiete.
nici o paguba, mama le pune in congelator asa cum sunt.
s-au copt si 3 mov ukrainiene, bune la gust, dar s-au crapat pe toata lungimea. au o culoare ciudata, numai mov nu pare sa fie, dar nici rosii nu sunt.

tumble-urile incep si ele sa se faca, rodesc mult mai bine ca cherry. sa vedem cum sunt la gust.
tomatillo de abia a inceput sa dea flori.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
noi am ales definitiv ceva determinate Buzau47 , ceva din cele mamouth si ceva cherry , restul sunt f sensibile sau mai bine zis trebuiesc "aclimatizate" pentru cultura intensa mai ales cele de peste mari si tari :D
 

Ionutza

Member
Off-topic.

Dau de baut celor de prin imprejurimi, sau fac cinste cu prajitura cu mere.
Am ajuns membru senior. :oops: :oops: :oops:

:dans: :dans:
 
Sus