Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la noi a fost bruma ,eu inca nu am pus nici un rasad in gradina ,ca m-am invatat :rofl: anul asta mai astept pina dupa 10-12 :oops:
 

valy

Member
pentru happy: sunt furtune si de 40 si de 70 si de 100 de cm intre duze.
Cine vrea neaparat sa scoata rosiile afara la vremea asta, desi inca nu e recomandat, o sticla in cap fara dop. Asta in cazul ca nu depasesc marimea sticlei. :D
 

mymo

Active Member
Anul asta o sa fie prima data cand le pun cu parul,ce ma sfatuiti sa pun doua fire la un par sau unul singur?
 

valy

Member
mymo a spus:
Anul asta o sa fie prima data cand le pun cu parul,ce ma sfatuiti sa pun doua fire la un par sau unul singur?
Un singur fir la par. Eventual mai tineti cateva fire in gropa de mocirlit in caz de probleme. Si par = arac = tutore :p
 

crinutza

Member
Am reusit in sfarsit sa pun poze pe picassahttps://picasaweb.google.com/115679769160047196420/GradinaLegume?authkey=Gv1sRgCJKCkKbeoKjLZw#5603644751260867634
Sunt sau nu prea dese(cele din rasadnita)?Cele de afara le-am pus cam la 50 cred.Happy eu le ud cu furtunul de la pompa,pe cel cu pic pic il folosesc doar la cartofi si abia astept sa-l scot ca ma enerveaza cand dau cu sapa dupa iarba ca tre sa-l feresc mereu. :( Pana acum se prezinta bine cele de afara ,dar in rasadnita cu toate ca am pus sintogrill cred ca am ceva ganganii ca a inceput sa pice ardeiul,sper sa nu ajunga si la rosii pana dau din nou cu ceva(sotul,nu eu).
 

ionascus

Active Member
Eu voi pune anul asta 2 fire de rosii la arac...de oparte si de alta a aracului....
asa puneau si bunicii....
 

mymo

Active Member
Codrina asa ma gandeam si eu dar crezi ca se aerisesc bine,nu sunt prea dese?
Azi m-a venit sa ma pup ca n-am plantat nici o rosie.....la Simeria a fost azinoapte minus grade si vecinii au ramas fara ele.
 

Elektra

Member
isabella a spus:
Elektra a spus:
Eu anunt cu mandrie :) ca am mancat prima rosie productie proprie, din cele de ghiveci si sunt foarte bucuroasa ca este gustoasa si aromata.
De o saptamana stau afara in ghivece suspendate si rata de polenizare e mult mai mare, sunt pline de rosioare, multe deja parguite...o sa opresc seminte, soiul este gartenperle, daca sunt doritori va trimit cu drag seminte la toamna.
Daca se poate , ma inscriu si eu pentru cateva seminte . Multumesc :D
Sigur, o sa deschid la toamna un topic de reamintire :D
 

happy

Well-Known Member
Eu am pus afara cu pet in cap 2 randuri pe 4 metri lungime.30cm intre fire si 40cm intre randuri.Pe mijloc am pus o o plasa cu ochiuri de 10cm si inalta de 1m.Voi lega rosiile de o parte si alta a sarmei plasa.In plus pe mijloc am trantit si 4 cuiburi de castraveti tot cu pet(5l)in cap care au iesit.
O sa am recolta tripla.Printre rosii si castraveti serpuieste furtun picatura cu picatura alimentat de la bazin (nu de la retea!)
Poze voi pune cand vor incepe sa creasca,acum mai mult stagneaza.In schimb rosiile din solar sunt o frumusete,au inceput sa infloreasca!Pe astea cine le polenizeaza florile?
 

isabella

Active Member
ionascus a spus:
Eu voi pune anul asta 2 fire de rosii la arac...de oparte si de alta a aracului....
asa puneau si bunicii....
Eu in fiecare an am pus cate doua fire la arac . Depinde si de soiul de rosii . Din propprie experienta iti pot spune ca la rosiile care cresc inalte si fac fructul mare este indicat sa se puna un singur arac . Anul acesta voi pune un singur fir de rosie mare pentru ca anul trecut abia m-am descurcat cu doua fire / arac . Rosiile mai mici merg puse cate doua / arac :D
 

valy

Member
Pai la plantarea rasadurilor care nu au fost la cuburi, se fasoneaza (se tund) radacinile si apoi se dau printr-o mocirla facuta din gunoi de grajd proaspat cu mranita si apa, care are consistenta unei smantani. Asta de obicei se prepara intr-o groapa in pamant, aproape de locul unde plantezi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Rasadurile mele cu pet sunt imense.Mai-mai sa iasa din sticla.Si asta numai in vreo zece zile.Celelalte semanate direct in gropita si puse cu petul cu dop au dat deja.Sa vad productia ca deocamdata e de bine :)
 

crinutza

Member
Happy eu nu prea am inteles cu plasa de sarma :? astept pozele :) dar cum va descurcati cu furtunul acela cu picurare cand vreti sa sapati rosiile,il mutati de fiecare data? :?:
 

happy

Well-Known Member
Crina,merge sapa pe sub furtun lejer,cu putina atentie.Nu am avut folie neagra sa pun peste folie ca nu mai era nevoie de sapa :wink:
Plasa de sarma care se pune la fundatii la case in constructii,am pus-o ca sa inlocuiesc sfoara sa mai leg rosiile.Asa rosiile se leaga direct de sarma iar castravetii se catara singuri! :D
 

happy

Well-Known Member
Floria sa stii ca nu m-am inspirat de la ea,dar aveam prin curte sarma si mi-a venit ideea.Mai am una,cred ca o pun si pe aceea.Miercuri ma duc la tara si o sa aduc ceva gainat de pasari pe care il pun la macerat pentru ingrasamant.O sa fac rosii la fel de mari,sper! :D
Seminte am si de rosii uriase de la Mirela asa ca toate conditiile ar fi indeplinite! :wink:
Sa-mi zici cand pui pomisorul la posta ,nu mai am rabdare! :rofl:
 

Floria

Active Member
happy a spus:
Sa-mi zici cand pui pomisorul la posta ,nu mai am rabdare! :rofl:
M-ai taxat ! Stau cu rasadurile de rosii pe balcon pentru ca a plouat toata saptamana si nu am ajuns la gradina ! si bine am facut ca aseara a plouat cu pietre si mi le faceau zdrente daca le plantam ! Maine plec la gradina, sper sa nu mai ploua atat de mult si saptamana asta si iti voi pune si tie copacelul la posta !
 

happy

Well-Known Member
Nu cred ca ai sanse,cam pe marti iti recomand sa te duci la gradina.Eu ma duc miercuri la tara sa pun ardei si vinete.Se anunta inca vreme rea! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus