Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria

Active Member
asa este,desi se anunta si la noi ca se raceste iar.Eu in seara asta am lasat rasadnita deschisa intr-o parte putin
 

sebii

Member
din pacate nu in tot sud-ul e la fel, in sud est e frig rau, la noi abia au inceput sa creasca un pic cele din rasadnita, am si 3 fire platate, din 9, in solar dupa ce au inceput sa creasca frumos dar afara sigur nu ar fi avut nici o sansa
 

Elektra

Member
Eu anunt cu mandrie :) ca am mancat prima rosie productie proprie, din cele de ghiveci si sunt foarte bucuroasa ca este gustoasa si aromata.
De o saptamana stau afara in ghivece suspendate si rata de polenizare e mult mai mare, sunt pline de rosioare, multe deja parguite...o sa opresc seminte, soiul este gartenperle, daca sunt doritori va trimit cu drag seminte la toamna.
 

victoria

Active Member
Elektra a spus:
Eu anunt cu mandrie :) ca am mancat prima rosie productie proprie, din cele de ghiveci si sunt foarte bucuroasa ca este gustoasa si aromata.
De o saptamana stau afara in ghivece suspendate si rata de polenizare e mult mai mare, sunt pline de rosioare, multe deja parguite...o sa opresc seminte, soiul este gartenperle, daca sunt doritori va trimit cu drag seminte la toamna.
eu ma inscriu prima :D
Felicitari pentru reusita
 

marirogo

Active Member
Elektra felicitari! Am ramas f. surprinsa citind ca ai deja rosii coapte !
Cand le-ai semanat si ce conditii le-ai oferit de ai reusit !
M-as inscrie si eu la un schimb de seminte din soiul asta.
 

Elektra

Member
marirogo a spus:
Elektra felicitari! Am ramas f. surprinsa citind ca ai deja rosii coapte !
Cand le-ai semanat si ce conditii le-ai oferit de ai reusit !
M-as inscrie si eu la un schimb de seminte din soiul asta.
Mersi, totusi a fost o singura rosie coapta, probabil cam in 5 zile va fi un nol val de coacere si dupa aceia sper ca va fi constant.
De semanat le-am semanat f devreme, pe 24 ianuarie pt ca stiam ca sunt micute si o sa le pot tine in casa fara probleme, prima floare au facut-o pe 15 martie si rosia a fost coapta pe 29 aprilie. Polenizarea n-a mers grozav in interior, dintr-un manunchi de 5 flori cam 1 se fertiliza, de asta am asa putine pe punctul de a se coace acum.
De o luna aprox le las peste zi afara, sa se caleasca si de o sapt stau tot timpul afara, daca scade temp mai jos de 7 grade o sa le bag in casa peste noapte.
In rest le-am tinut pe pervaz in jardiniere, nu se copilesc si poti sa le lasi curgatoare sau sa le pui un mic arac de sustinere.
Un lucru care mi se pare important, toata lumea se fereste de soiurile cu crestere determinata ca acesta deoarece se spune ca toate rosiile se coc odata si dupa aceea gata, dar de aceea nu se copilesc, ca sa faca flori si pe copili si evident ca asta inseamna noi si noi valuri de coacere.
Si inca ceva, acestea sunt cu adevarat rosii cherry :) asta e dimensiunea lor, cat o cireasa mare.
 

mymo

Active Member
Foarte tare :clap:
Rasadurile mele,o mare parte sunt inca foarte mici,nu am cum sa le plantez in gradina.
La noi e frig,poate spre sfarsitul saptamanii o sa pun cateva seminte cu cuibul.
 

happy

Well-Known Member
Astazi am legat si eu rosiile din solar,2 cate 2.Mai au o saptamana si infloresc. :D
Afara am pus cu pet in cap dar au stat rau,nu au crescut deloc si se mai anunta si frig zilelel astea.Se vor cali si cu atat raman,cand se va incalzi vor creste :(
 

elipopa

Active Member
eu maine iau rasad din piata si-l pun direct afara, ce o fi o fi! pun si ardei! iau cate o legatura sa fac proba! daca le merge, mancam mai devreme rosii, daca nu, altele saptamana viitoare :)
 

victoria

Active Member
ale mele,cele cumparate, sunt afara si vad ca stau foarte bine.La fel si cele din rasadnita care,de 2 zile,sta deschisa
 

Elektra

Member
Si la noi tot cald si bine :cry: , se anunta 3 grade la noapte si tot sub 5 pana sambata, vai de rosiile mele din solar...
 

haplea82

Member
elipopa a spus:
eu maine iau rasad din piata si-l pun direct afara, ce o fi o fi! pun si ardei! iau cate o legatura sa fac proba! daca le merge, mancam mai devreme rosii, daca nu, altele saptamana viitoare :)
ha,eu le am de 2 saptamini plantate si-s ok.sintem concitadini.le-am cumparat din piata mare
 

anknic

Active Member
am plantat si eu un fir...din rasadurile din casa, scoase acum 2 sapt.la calit pe balcon (si-au crescut...da' n-am avut tupeu sa le mut pe toate :) )

de frica...dupa marea prajeala, am lasat rasadnita deschisa. unele din rasaduri (alea mai mici) si-au revenit...altele s-au uscat de tot. oricum ma bucur ca vinetele (mix si albe) erau prea mici sa fie prajite si vad ca inca-s ok.

tata zice ca ia in we niste fire de rosii sa le plantam.
 

adrianam

Well-Known Member
Am mai luat si eu astazi 10 fire de rasad, cu tulpina mai groasa. Femeia zicea ca nu au nevoie de arac si nu se copilesc. Le-am dus la gradina si le-am pus pe toate intr-un ghiveci, ca nu am avut timp sa le pregatesc locul, trebuia sa plantez doua clematite mutate de pe balcon, pe care daca le mai amanam ar fi crescut prea mult!
Asa ca maine sau cel tarziu sambata pun si tura a doua de rosii!
Si trebuie sa-mi fac curaj sa pun si ceva fasole!
 

geodezia

Well-Known Member
rosii

dupa vijelia de ieri cred da rosiile mele sunt una cu pamintul ... nu de alta da nu am putut intra in gradina sa le vizionez de aproape . totusi sper sa fi ramas macar lujerii din ele sa dea alte frunze ... ca de prins se prinsesera
 

crinutza

Member
Am pus si eu zilele astea cateva rosii si ma bucur ca la noi vremea a fost buna,pentru ele(innorat cu ploi marunte si scurte)sigur s-au prins.Le-am facut si cateva poze dar nu vrea netul sa mi le incarce acum ,ii e prea lene ,incerc mai tarziu.Voiam sa va dati si voi cu parerea legat de rasadurile mele,pe care sotul ma streseaza sa le raresc drastic ,iar mie imi pare rau sa scot din ele :( (stiu ca n-o sa pun eu atatea fire dar tot nu le-as scoate),sper sa apuc sa postez mesajul,e a treia oara cand il scriu,poze mai tarziu :)
 

isabella

Active Member
Elektra a spus:
Eu anunt cu mandrie :) ca am mancat prima rosie productie proprie, din cele de ghiveci si sunt foarte bucuroasa ca este gustoasa si aromata.
De o saptamana stau afara in ghivece suspendate si rata de polenizare e mult mai mare, sunt pline de rosioare, multe deja parguite...o sa opresc seminte, soiul este gartenperle, daca sunt doritori va trimit cu drag seminte la toamna.
Daca se poate , ma inscriu si eu pentru cateva seminte . Multumesc :D
 

happy

Well-Known Member
crinutza a spus:
Am pus si eu zilele astea cateva rosii si ma bucur ca la noi vremea a fost buna,pentru ele(innorat cu ploi marunte si scurte)sigur s-au prins.Le-am facut si cateva poze dar nu vrea netul sa mi le incarce acum ,ii e prea lene ,incerc mai tarziu.Voiam sa va dati si voi cu parerea legat de rasadurile mele,pe care sotul ma streseaza sa le raresc drastic ,iar mie imi pare rau sa scot din ele :( (stiu ca n-o sa pun eu atatea fire dar tot nu le-as scoate),sper sa apuc sa postez mesajul,e a treia oara cand il scriu,poze mai tarziu :)
Cam la 40cm se pun rosiile,si eu in solar le-am pus cam dese,le raresc si le pun afara! Desi furtune cu distanta intyre picaturi de 40 cm nu exista.Cea mai mare este de 30cm:D
 

geodezia

Well-Known Member
rosii

a dat bruma iar si pusesem si vinetele aseara .. uf ce mai vreme .../da pina pe 21 mai cica este perioada brumelor . da eu hai repede la gradina ......
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus