Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am plantat si eu ieri 16 rasaduri de rosii cherii cu sticla in cap si am pus inca 10 cuiburi de seminte tot cu sticla.Sa vad ce o iesi.Noaptea e inca frig.Iarna nucleara :(
 

ionascus

Active Member
Urmatoarele nopti se anunta minime de 2-3 grade... :( poate mai mult...poate mai putin....(pana joi)
Tocmai am desfacut minisolarul...
Rezista oare la temperaturile astea????
Sau ma apuc iar de montat minisolar.... :?
 

interval

Active Member
Astazi am pus primele rasaduri in aer liber. Sper sa am noroc si sa creasca mari.
Apropo, a cultivat cineva marmande? Cam cat de inalte cresc?
Pe internet informatiile sunt confuze, ba sunt de talie joasa, ba normala
Intreb pentru ca am o lipsa mare de araci.
 

happy

Well-Known Member
Codrina are dreptate, de maine se strica vremea in toata tara.Interval cred ca o sa fie razie prin rosiile tale!
Dane ,la Iasi cred ca o sa fie cel mai frig,pune pet in cap la rosii maine dimineata :wink:
 

interval

Active Member
happy a spus:
Interval cred ca o sa fie razie prin rosiile tale!
Prognoza meteo, daca este buna, arata minim 6-10 grade dimineata in zona mea. Posibil la Iasi sa fie mai racoare
Daca nu vor rezista, voi pune altele. In gradinarit esti la capriciul naturii si este greu sa gasesti o situatie perfecta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Siteul ANM si Weather channel arata temp astea nocturne

luni ANM 9C WC 11C
marti ANM 7C WC 11C
miercuri ANM 10C WC 8C

singura diferenta e ca ziua nu vor mai fi asa de mari.

Asa ca eu raman la varianta mea , ca e destul de bine , eu de ploi torentiale si de vantoase ma tem nu de temp.
 

elenafles

Active Member
Pentru ca de data asta sunt precauta nu pun rosiile si ardeii afara decat dupa 15 mai ca sa nu mai am emotii si pagube :wink:
Anul trecut la noi a cazut bruma in 10 mai.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu ieri am semanat seminte de rosii direct in gradina. E prima data cand fac asta, mereu puneam doar rasaduri, dar anul asta au iesit prost rosiile in rasadnita asa ca vreau sa incerc si asa. O sa procur si niste rasaduri, doar ca de la piata nu prea am incredere pe ce cumpar, ca una iti spune ca e si cu alta te trezesti in gradina :evil:
 

ionascus

Active Member
Eu am luat anul trecut niste rasaduri de rosii productive olandeze,cu crestere determinata,maxim 1,5 m..ft bune....
Am fost foarte multumita!!!!!
 

isabella

Active Member
Anul acesta am primit de la sat 30 fire de rosii , sper sa fie bune . Am plantat si eu cateva seminte dar nu foarte multe . Am pus rosii negre si galbene ( multumesc Mirela :hug: ) , rosii roz , cherry si inca un soi foarte gustos . Cele aduse de la sat sunt deja plantate in gradina dar cele iesite din semintele mele inca sunt prea mici pentru a le planta afara .
 

ionascus

Active Member
Am pus vreo 30 fire in gradina din productie proprie...mai am inca vreo 15 fire pe care am a le pun dupa 10 mai in gradina...
Vineri sper sa ajung in piata sa mai iau vreo 10 fire de rosii si vreo 15 de gogosari
 

victoria

Active Member
Eu am pus exact inainte de Paste 14 fire de rosii din rasadnita sub peturi si vad ca le merge foarte bine.Iar acum am pus vreo 30 de fire cumparate,care au deja si flori pe ele.Le-am pus araci si le-am si legat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus