Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Floria

Active Member
Mi-am pierdut si rabdarea cu ploile astea, mi-au crescut rasadurile de nu mai au loc si mi-e teama ca trece vara si nu mai apuc sa le pun ! :rofl:
 

ionascus

Active Member
Astazi am fost in piata si am mai luat 10 fir de rosii inima de bou si 10 de cherry.Le-am si pus in gradina...a fost caldut,nu a plouat si nu a batut vantul.Mai am de pus 10 fire rosii mari ,5 timpurii,si mai am pe geam vreo 8 fire de cherry...si cred ca gata...
 

elipopa

Active Member
am pus si eu decat o legatura de rasad de rosii pitice! joi seara ajung la gradina sunt curioasa sa vad cum o sa se descurce pe frigul asta!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La noi a cam trecut pericolul si azi am scos sticlele ca cele din afara sticlelor sunt mai frumoase. :incapatanat:
 

elipopa

Active Member
mymo a spus:
No,cred ca ma risc si eu sa pun cateva :)
Eli,cum rosii pitice? cat cresc?
nu te gandi ca sunt ca cele de ghiveci , numai ca nu cresc inalte, in jur de 1 m, am avut unele anul trecut de au ajuns mai inalte decat mine, cele pitice luate anul trecut au fost foarte roditoare si mai rezistente la mana, le-am stropit si nu au murit spre deosebire de restul, care au murit pe capete, ori nu au facut rod!
daca iei rasad din piata vezi ca sunt unele mai mici, cu frunza un verde mai inchis si cu tulpina mai groasa!!
 

mymo

Active Member
Stiti cumva cam cat de inalte cresc Black of Thula si Chery? am plantat azi cateva productie Mymo si nu stiu ce pari sa le pun :?
 

ionascus

Active Member
Black from Tula am avut anul trecut...au fost inalte...undeva la 1.50-1.70 m
Cele cherry au fost inalte de 1.50...
Am avut si cherry Vilma,tufa,dragalase tare si foarte gustoase...anul asta le voi pune la ghivece suspendate...si vor arata si bine
 

ghia_don

Active Member
Le-am trecut si eu in gradina...sper sa nu mai fie frig rau...oricum ale mele au stat toate afara, de la Pasti...
Temperaturile de saptamina trecuta le-a cam ingalbenit frunzele, dar isi vor reveni fara probleme ...
 

Elektra

Member
Si eu am plantat astazi tot, prognoza zice de bine, nu-mi vine sa cred cat de mari s-au facut rosiile si ce gagalici erau cand au rasarit...e primul an in care fac rasaduri si m-a si cuprins melancolia :rofl:
Mirela, daca citesti, spune-mi te rog toate soiurile de la tine au crestere indeterminata si se copilesc, da?
 

mirela06

Active Member
Azi, dupa 3 saptamani, am terminat cu pusul in gradina,rosii si celelate legume.
Am sa pun prima pagina si va uitati la toate 3. ca nu-mi prea merge internetul .
Mumnca am prestat-o numai singura(exceptie domnul cu motosapa si taiatul si aranjatul viei) ,printe lacrimi si dor de Costelul meu.M-am rugat la Dumnezeu si mai ales am cerut sa ma sustina, sotul meu si ...uite ca am reusit dar...sunt terminata

http://mirela06.sunphoto.ro/gradina_2011
 

mirela06

Active Member
Nu Danero.
Nu este inventie proprie este ce-mi aduc aminte de la tatu'(bunicul meu), de la faptul ca am facut un liceu agricol si de faptul ca am vazut diferenta de cultura cu amestec de mranita, nisip si mai nou de bazivcul din zona unde stau eu ca asta-i ,,modelul''solului.
Este atata de usor si de bun.
Amestecul cu mranita este facut in 4 ani dar nu a dat ,,roade'' corespunzatoare deoarece se mocirlea si daca se usac se faceau bolovani extrem de tari.
Acum...ca-n branza :D

Va trebui la anul sa pun iar mranita in amestec cu nisip.Astfel dau solului afanare si ingrasamant precum si un un drenaj f. bun.
Cam asta :D
 

adrianam

Well-Known Member
Sunt ca la armata plantele in gradina ta, Mirela! :D
Mai mare dragul sa o privesti si imi dau seama cata munca este sa o aduci in stadiul acesta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus