Rosii Cherry in ghiveci?

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am, si eu citeva seminte de rosii cheri.Se pot cultiva oare in ghveci maaaaaaaaaaaaare?Nu vreau sa le pun in gradina.Si inca o intrebare:sa pun semintele la germinat acum sau mai tirziu?Direct in ghiveciul in care vreau sa le cultiv sau rasadnita?. :?
E singura leguma care ma tenteaza sa o am.
 
A

Anonymous

Guest
Merg in ghiveci.Le pui direct in pamint in ghiveci. Intentionezi sa le cresti afara,nu? Vezi,ca cica rosiile trebuie musai repicate. Eu nu sint convinsa,dar nici nu am incercat sa n-o fac.(....m-ai plimbat la morcovi..0
 

blueheart_d

Member
daca le oferi soare si apa, merg si la ghiveci. de semanat se pot semana direct in ghiveci, eventual se raresc pt o crestere mai buna. eu am pus anul trecut de rasaduri si cu plantutele firave ce le-am obtinut, am completat in gradina pe unde nu s-au prins cele mari. o minunatie a iesit de acolo
 
Rasadul repicat este mai viguros si rezista mai bine la boli si, daca am inteles bine, leaga ceva mai repede ca cel nerepicat. Informatia mi-a dat-o o colega care este inginer horticol :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hei, dar doamna inginer horticol nu vrea sa vina in forum? Hai roag-o frumos din partea noastra ca uite ne lipseste o doamna profesionista in domeniu. :)
 
A

Anonymous

Guest
In Olanda,peste tot unde se vindeau flori,erau si ghivece cu rosii,ardei, capsuni. Imi pare rau ca am sters pozele...
 

Eu

Member
am avut si eu in ghiveci anul trecut rosii cherry ,imi pare rau ca nu am facut nici o poza
 

George

Member
Ati vazut pe undeva seminte de rosii cherry la vanzare? Eu am tot cautat prin magazine si n-am gasit.
 

Eu

Member
parca am vazut o data in Metro sau Selgros ,dar daca vad pe undeva te voi anunta :)
 

George

Member
In seara asta am fost in Bricostore,Carrefour si Praktiker. Aveau o multime de plicuri cu seminte de legume, insa de rosii cherry nu aveau :(
M-am uitat si pe site-ul sem-luca.ro, n-au nici ei. Mai ramane sa merg la Metro.
 

Luciana35

Member
Inseamna ca tomatele de ghiveci pe care le-am vazut in oferta de la sem-luca sunt altceva? pentru ca vreau si eu si ma gandeam sa cumpar de acolo.
 

blueheart_d

Member
george, de ce nu incerci sa aduni tu seminte de la rosiile cherry. eu asa am facut anul trecut si am avut rosii in gradina. anul asta iau mai multe. :wink:
 
Sus