Rosii Cherry in ghiveci?

Claudiavis

Active Member
Gabiuta, nu vrei sa arunci inspre mine citeva din plantele "rarite"? Daca tie tot nu-ti mai trebuie... :) Ne-am apucat cu hotarire sa facem plantatie de legume la casa parintilor mei - acum sintem in faza de plantare...

PS: Buddleja de la tine se gindeste sa faca boboci :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce va fac rosiile?Ale mele sunt deja marisoare.Cred ca in curind o sa le trebuiasca araci :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am primit zilele trecute 6 rasaduri de cherry galbene, care au cam 8-10 cm. Cred ca saptamana viitoare le voi planta la gradina.
 

dana

Member
Cred , si experienta mi-a intarit convingerea,ca cel mai bine ptr.rosii,inclusiv ptr.acest soi,este sa fie cultivate in gradina.
Anul trecut am avut 6 ghivece cu rosii cherry dar in afara unor boabe destul de tari in coaja si nu prea gustoase,n-au avut cu ce se mandri :)
Si acum pot fi 2 variante - ori soiul a fost cam scortos ( desi semintele le-am luat de la o matusa de la care am mancat din aceste rosii ) ori pur si simplu nu dau randament in ghivece.
Astept si alte opinii sa continui sau nu cu o miniproductie :?
 

ionascus

Active Member
Am inceput experientele mele de anul asta cu rosii cherry in ghiveci....De fapt soiul se numeste Rosii Vilma,l-am gasit pe www.seminte.de
si l-am incercat...Ce-i drept am pus semintele cam tarziu,asa ca le-am repicat in iunie...
Acum au 25 cm inaltime,pe 3 fire am 15 rosioare pe care le astept sa se coaca.Au 2.5 cm in diametru... :roll:
Am gasit ceva ft interesant la o emisiune la Tv....ca rosiile merg bine cu plate santinela alaturi:cele mai indicate plante santinela sunt galbenelele si busuiocul...parfumul lor inlatura daunatorii,si plantat langa firul de rosie,busuiocul da un parfum deosebit rosiei....

Intotdeauna bunicii au avut rosii cherry in gradina-galbene si rosii,parintii mei erau plecati mereu in delegatii prin strainataturi,asa ca bunicii incercau toate ciudateniile de seminte....
:D
Ce a mai frumoasa experienta este legata de flori.... :eek: nu este locul lor aici...dar nu sar sa scriu in multe topicuri- petuniile cele mai reusite pe care le-am avut au fost din seminte culese de langa turnul Londrei....Batute ft crete,un mix de culori de la alb,roz,mov ft inchis,cu diametru de 15 cm..tata le masura...au tinut 4 ani si apoi s-au corcit...

Hai sa vorbim de rosii....Bunicii aveau rosii ca ale Mirelei...din acelea mari...acum am aflat ca sunt doua soiuri...Big Boy si Beefsteack ..nu am luat de pe net inca...sper ca daca ma rog frumos.... :oops: imi da si mie Mirela cateva seminte pt la anul...
La anul va fi gardul terminat si putem sa ne facem o gradina frumoasa de legume...am ous banut pe banut si am cumparat 1000 m2 de pamant la Costisa ,Jud.Neamt,un peisaj superb...cu ajutorul lui Dumnezeu,la anul facem gardul,punem pomi,si anul celalat facem o casuta ecologica din lemn...
 

mirela06

Active Member
Da, draga mea. Zilele aste le vei avea si multumesc si eu la rindul meu, pt. ce-mi trimiti. Am sat-i trimit si din cele mari, si din cele de umplut. :)
 

ionascus

Active Member
Ok

Intr-o jardiniera poti pune 3-4 rosii....la 10-15 cm distanta.eu asa le-amavut pe pervaz,si ammancat toata vara rosioare....
 

mirela06

Active Member
Stiu ca asa ar fi trebuit sa le pun, dar a dat nerabdarea in mine si am pus aproape tot ce am primit, de drag. Acum ma doare sufletul :cry:
Oare (macar citeva) nu ar merge si afara in gradina!? Ca doar sunt tot rosii.
Unele am sa le tin in ghiveci, dar pt. ca sunt destule vreau sa pun si in gradina :D
 

bebe Iris

Active Member
mirela06 a spus:
Stiu ca asa ar fi trebuit sa le pun, dar a dat nerabdarea in mine si am pus aproape tot ce am primit, de drag. Acum ma doare sufletul :cry:
Oare (macar citeva) nu ar merge si afara in gradina!? Ca doar sunt tot rosii.
Unele am sa le tin in ghiveci, dar pt. ca sunt destule vreau sa pun si in gradina :D
am pus anul trecut in gradina :)
bucuria copiilor :rofl: , toata vara au mancat, s-au facut multe si fara tratamente chimice, totul natural
m-am bucurat si eu ca le plac si le manca :wink:
http://bebeiris.sunphoto.ro/gradinuta_mea/12659597
http://bebeiris.sunphoto.ro/gradinuta_mea/12659562
http://bebeiris.sunphoto.ro/gradinuta_mea/12659566
am pus si in ghivece, in casa si pe pervaz
slaba recolta...
in gradina merita, in ghivece nu tare
 

mirela06

Active Member
Multumesc Bebe :)
Eu desi-s cu experimentele, acum am convingerea ”convinsa” :rofl: si am sa trec la atac, dar de saptamina viitoare ca trebuie sa ma ”consfatuiesc ” cu seful unde sa-mi amplasez rasadurile mele de mare gradinareasa :rofl:
Si chiar daca-s un pic off, tin sa-ti spun ca-mi place ”floarea” ta care tine in mina clematita. :)
Sa va traiasca. Este superba :)
 

bebe Iris

Active Member
mirela06 a spus:
Multumesc Bebe :)
Eu desi-s cu experimentele, acum am convingerea ”convinsa” :rofl: si am sa trec la atac, dar de saptamina viitoare ca trebuie sa ma ”consfatuiesc ” cu seful unde sa-mi amplasez rasadurile mele de mare gradinareasa :rofl:
Si chiar daca-s un pic off, tin sa-ti spun ca-mi place ”floarea” ta care tine in mina clematita. :)
Sa va traiasca. Este superba :)
:* :hug:
 

cris_tkp

Member
Sunt varza la germinat si la avut grija de plantulele mici:
Dintr-un plic de seminte de rosii mi-a iesit mai rasarita una singura.....care cresteee......

Ce trebuie sa ii fac?
 

Angela_A

New Member
Deci , anul asta m am pus si eu pe cultivat rosii la ghiveci :rofl: . N am mai facut asa ceva pana acum! Mi am luat seminte , le am crescut de mici , le am pus in vase mai mari si au aparut si primele 5 rosii . M am pus serios pe cultivat , am vreo 6 ghivece :rofl: . Intrebarea mea este , am tot urmarit pe net tot felul de video ptr rosii , copilire, legare , dar mi se pare prea mare tufă de rosie , sa mai rup ceva la ele ? Mi e frica ca la cat le am gadilat, sa nu o stric acum la final . Le ud in fiecare seara , e vreo problema? Imi spunea un amic care mi a admirat micutele rosii sa le ud o dată pe săptămână 20190628_204934.jpg20190628_204929.jpg20190628_204923.jpg20190627_093722.jpg
 

crysty

Active Member
Deci , anul asta m am pus si eu pe cultivat rosii la ghiveci :rofl: . N am mai facut asa ceva pana acum! Mi am luat seminte , le am crescut de mici , le am pus in vase mai mari si au aparut si primele 5 rosii . M am pus serios pe cultivat , am vreo 6 ghivece :rofl: . Intrebarea mea este , am tot urmarit pe net tot felul de video ptr rosii , copilire, legare , dar mi se pare prea mare tufă de rosie , sa mai rup ceva la ele ? Mi e frica ca la cat le am gadilat, sa nu o stric acum la final . Le ud in fiecare seara , e vreo problema? Imi spunea un amic care mi a admirat micutele rosii sa le ud o dată pe săptămână
Am avut si eu rosii in ghiveci cu ceva ani in urma dar mi-am dat seama ca lor le trebuie soare din plin, daca se poate toata ziua sa stea in soare (astfel distanta intre noduri va fi cea conform speciei).
Acolo ori aveti o varietate care este si inalta ori au parte de lumina insuficienta din cauza ca unele plante le vad prea alungite.
Dar cred ca este vorba de ambele situatii. Cand cumparati seminte de rosii pentru ghiveci sa va asigurati pe plic ca merg si la ghiveci si cititi pe plic inaltimea maxima a plantei. Pentru a face o planta pitica , la sere , se mai pune Cycogan care este un regulator de crestere care scurteaza distanta inter-nodala si face planta pitica. Dar avand in vedere ca este vorba de chimicale si ca se administreaza exact la o anumita perioada (cam cand rasadurile au doar 10 cm si doar cu masura si cel mai bine dupa o lunga experienta) mai bine nu recomand astfel de substante care fac plantele mai pitice ( regulator/inhibitori de crestere https://www.marcoser.ro/produse/pesticide-protectia-plantelor/regulatori-de-crestere/ )
Cred ca magazinele online de seminte au anumite soiuri care sunt mai pitice si se preteaza la ghiveci dar nu sunt sigur adica trebuie facute sapaturi pe internet si studiate speciile.
Ca sa tunzi o rosie sa lastareasca nu cunosc, posibil sa i se piarda si viitoarea productie.
Dare din ce vad plantelestau jos, daca ar fi stat puse pe scaune sa le ridice mai sus de la podea, sa le bata soarele poate era altceva.
Leguminoasele in general sunt foarte iubitoare de lumina .
La ora actuala am ardei iuti la ghiveci, cu astia e mai simplu , ii poti tunde ca sa formeze o coroana mai bogata si varietati precum little wonder https://plant-shop.ro/specialitati/987-ardei-iute-ornamental-seminte-capsicum-annuum-little-wonder.html (acei ardei iuti mici care isi schimba culoarea in functie de faza cresterii adica pleaca de la un verde crud, se fac mov deschis pe urma se fac rosii) merg bine la ghiveci . Pe urma mai este si jalapeno https://www.ferma-gradina.ro/seminte-ardei-iute-mexic-jalapeno-0-4g.html si de asta am ,trebuie sa infloreasca. Daca va place sa consumati ardei iute la anumite feluri de mancare atunci mai bine cresteti ardei iuti decat rosii. Si la astia nu trebuie vase mari, un fir se poate descurca chiar si intr-un vas de iaurt de 900g daca are pamantul bun.
Leguminoasele prefera un pamant foarte gras (de gradina) si nu se descurca bine doar in turba chiar daca primesc si ingrasamant. Dar depinde mult de calitatea substratului.
Plantele de rosii pe care le aveti arata foarte bine, atat doar ca sunt alungite de la lumina insuficienta. Tulpina subtire si distanta mare intre noduri, la orice planta, inseamna lumina insuficienta. La inceput se vede tufa mai scunda si mai joasa si mai deasa,semn ca au fost in alta parte si au avut parte de lumina mai multa .
Cat despre udat , daca nu se zvanta repede pamantul atunci udati la o saptamana sau la 5 zile cum vi s-a recomandat.
Nu am testat dar as fi incercat cu extract de acid humic si acid fulvic si v-as fi recomandat daca aveam rezultate bune . Acidul humic e mai scump dar poate fi gasit natural in compost si spre exemplu daca aveti niste pamant gol peste iarna depozitat afara e bine sa puneti in el resturile vegetale de la bucatarie, codite de marar , patrunjel, de la leustean, flori ofilite din vaza ,coaja de la cateva nuci, coaja de la 2-3 oua dar fara coji de cartofi sau de legume cu coaja groasa si moale care prin descompunere miros urat. Daca folositi resturi vegetale e posibil cand udati planta sa vedeti ca se scurge surplusul de apa de culoare mai maronie la inceput, e de bine, dar poate sa pateze.
De rupt nu ma bag sa va recomand asa ceva sa le mai scurtati decat lastarii lacomi care apar . Daca aveti cam 5-6 flori pe planta care incep sa lege fruct tot e ceva , cu cat mai putine flori pe planta cu atat trebuie ca fructele sa iasa mai mari dar regula asta se aplica in sere unde se vrea rosii mari ca dimensiune. Dar cum plantele astea nu au multe flori nu mai trebuie reduse din ele ca e posibil ca planta sa mai avorteze cate o floare pe ici pe colo.
 
Ultima editare:
Sus