Roses Molnar - furnizor de trandafiri

ladys

New Member
Am cumparat si plantat primavara anul trecut mai multe soiuri: Double Delight s-au dezvoltat binisor pentru primul an de plantare, au inflorit de 2 ori. Golden Showers-ul din 2 tije initiale a ramas doar cu una sanatoasa, lastarul careia a inflorit in varf o data; Casanova s-a dovedit a fi un agatator galben cu ramuri foarte lungi; cel mai mult m-a intrigat un clg. rosu, Kormun: pe net n-am gasit nici un trandafir cu acesta denumire; a fost mic, firav, deci nu stiu inca cum e in realitate. Un Mainzer Fastnacht e ok, doi, ceva mai la umbra o duc mai rau. Mr.Lincoln nu s-a prins...In general, am ajuns la concluzia ca trandafirii acestui furnizor (adica ceea ce distribuie molnar prin romstal si altii, ca de la ei direct n-am luat) nu sunt de o calitate constanta: in general, la cumparare, au mai putin de 3 tije (desi azi am gasit si un Pascali cu 5), dintre care rezista 2 sau 1, punctul de altoire nu arata foarte bine. Nu se prind chiar toti, o duc mai rau in primul an de plantare; unii totusi sunt ok - deci, la noroc. (Asta in conditiile in care trandafirii de la rosafruct si altii s-au dezvoltat foarte frumos si s-au prins toti.) Dar la preturile destul de mici (ce sa mai zici de cele de pe site-ul lor) merita incercati.
 

ladys

New Member
La Romstal Baneasa am vazut ieri destul de multe soiuri de la Molnar: nu m-am putut abtine si am mai cumparat doi Westrland, un Double Delight si un Pascali. Apropo, m-am uitat mai atent pe site-ul lor: denumirile multor trandafiri sunt scrise gresit si mi se pare ca descrierea unor soiuri (inaltimea) este eronata.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu tocmai am cumparat un trandafir Sisi, marca Molnar
acum sa vedem cum se va comporta la anu :?
 

vist

Member
Buna ziua !
Am comndat la ei si mi-au parut ffff amabili!
Am luat si leg telefonic!!!
Acum sa vedem marfa !!!
o zi buna !!!
 
Sus