Rose de Rescht

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Trandafir vechi ( istoric ) de inainte de anul 1900
-face parte din categoria portland
-culoare roz inchis spre ciclam
-foarte pafumat ( se foloseste la dulceata de trandafir )
-inaltime : aprox 1,20 cm
-usda zone :4b
-suporta destul de bine umbra .


eu il am de vreo trei ani in gradina ,de obicei e primul care infloreste , face flori multe si parfumate si de obicei nici nu observ pauzele dintr-e valuri ,aproape incontinu are flori .
-are o tufa foarte ordonata si este rezistenta la boli ,l-am stropit doar pentru pureci .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca este un must-have in gradina, mai ales ca are mereu flori, iar dulceata de trandafiri este un deliciu!
Iar pe deasupra mai arata si foarte frumos!
 

adrianam

Well-Known Member
La mine doar primul val este mai bogat, restul verii mai are flori dar nu sa atraga atentia. Florile sunt destul de mici dar foarte parfumate. Insa nu prea rezista decat vre-o 2-3 zile pe tufa din cate imi aduc aminte.
 

Mirea Alexandra

New Member
Depinde de calitatea trandafirului, cei frantuzesti (exemplu aici) considerati nobili infloresc foarte abundent, in valuri, o data la 3-4 saptamani, plus ca sunt foarte rezistenti la boli si daunatori.
 

geodezia

Well-Known Member
nu are importanta comerciantul rose de recht e rose de recht chit ca il vind eu sau frantuji Mirea Alexandra
rose de recht e bun pentru dulceturi pentru sirop dar nu e nemaipomenit ca trandafir vorbind estetic si dpdv al florilor
te pleci in fata unei tufe cu flori mari
eu de ex de cind am descoperit siropul de rose da imi palce rose de recht pentru ueliurile lui rezistente si care sunt ametitoare in siropuri dar altfel nu sunt asa incintata de el de aiai nu am decit un tufoi mare
cit priveste reclama ta voalata pentru famoeus rose ne cam lasa reci
fetele de aici au rose mult mai ieftine si mai sanatoase plus ca iti livreaza ceace ceri
famouse rose pe mine m-a dezamagit de 2 ori
un rose de recht pe sun photo se vinde cu 15 ron nu cu 60 ron vorbesc si de cheltuielile de transport
 
Sus