Rosarium Uetersen

ghia_don

Active Member
Gabriela, iti dau eu lastari la toamna...
Al meu e luat de la Rosafruct acum citiva ani

Nu stiu la altii cum a crescut, dar la mine nu e foarte inalt, abia a ajuns la 1,5 m...creste cam imprastiat..dar e splendid cind se umple de flori :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Superb!!! Este pe lista mea de cumparaturi pentru toamna...e o nebunie, nu altceva!
 

gabrielais

Active Member
ghia_don a spus:
Gabriela, iti dau eu lastari la toamna...
Al meu e luat de la Rosafruct acum citiva ani

Nu stiu la altii cum a crescut, dar la mine nu e foarte inalt, abia a ajuns la 1,5 m...creste cam imprastiat..dar e splendid cind se umple de flori :)
multumesc Doina...de cate ori vreau sa-mi "alin privirea" ma uit in albumul tau..o sa-l comand din nou in toamna, ca am fost constienta oricum de riscul plantarii de primavara; daca nu va mai fi in oferte sigur o sa cer butas... :hug:
 

dalailana

Member
Remonteaza bine? din primul an? Sau trebuie așteptat 2-3 ani ca sa facă mai multe valuri de flori? valurile 2 și 3 sunt la fel de bogate ca primul sau scoate și el câteva floricele și zice ca și-a făcut datoria?
M-am saturat de trandafiri care sa aibă un val puternic și apoi toată vara pauza. Caut un trandafir foarte remontant, sa înflorească ca nebunul și nu mai pun alte condiții ma lupt și cu bolile și dăunătorii nu mai vreau parfum.....doar sa fie remontant
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
orice trandafir are nevoie de macar 4 saptamani de pauza intre doua valuri ca sa poata reinflorii ,si de obicei primul val e mai bogat in flori decat urmatoarele .
al meu e inca micut si nu pot sa ma pronunt
 

adrianam

Well-Known Member
Eu il am de vre-o 4 ani, insa inca este mic.
L-am plantat la munte si i-a trebui ceva timp sa isi scoata capul deasupra ierbii.
La mine prima inflorire este mai bogata, in rest mai face cate un buchetel de flori, dar nu a mai fost ca primavara.
Il mai urmaresc si vara asta, poate este mai mare si se comporta altfel.
 

dalailana

Member
Eu am un trandafir care înflorește ca nebunul practic e mașină de flori Lady emma Hamilton dar nu e urcator. Speram ca uetersen sa fie dîn categoria asta.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In general la trandafirii Kordes inflorirea abundenta pe tot parcursul sezonului nu este punctul forte. Rosariun Uetersen repeta bine inflorirea, al meu avea flori care s-au deschis in decembrie si inca mai pastra bobocii iin ianuarie. Insa nu infloreste continuu, are valuri distincte. Din pacate vara aceasta nu am avut posibilitatea sa ii urmaresc evolutia si nu imi mai amintesc cate valuri de flori face.
 

dalailana

Member
Mulțumesc i-am verificat pe hmf și la darlow spune și ca are și good petal substance : nu se arde la soare nu-i asa?
 
Sus