Rosafruct - furnizor de trandafiri

ladys

New Member
Pentru Iris: au supravietuit toti, dar nu tuturor le-a mers bine: Rhapsody in blue de exemplu, mi-au livrat-o foarte firava, cu o singura tija, am mutat-o ieri mai la soare si cred ca ii va merge mai bine.
Lili Marlen - 3 buc. cam firave si ele. Bassino- 4 buc. au fost ok. Am mai comandat agatatori, dar nu i-am primit, cred ca era epuizat stocul. Acuma poate ca asa noroc am avut eu, plus ca la comenzile de primavara, aici pe forum s-a spus ca butasii ar fi de calitate mai slaba.
 

iris

Active Member
ladys a spus:
Pentru Iris: au supravietuit toti, dar nu tuturor le-a mers bine: Rhapsody in blue de exemplu, mi-au livrat-o foarte firava, cu o singura tija, am mutat-o ieri mai la soare si cred ca ii va merge mai bine.
Lili Marlen - 3 buc. cam firave si ele. Bassino- 4 buc. au fost ok. Am mai comandat agatatori, dar nu i-am primit, cred ca era epuizat stocul. Acuma poate ca asa noroc am avut eu, plus ca la comenzile de primavara, aici pe forum s-a spus ca butasii ar fi de calitate mai slaba.
Multumesc pentru raspuns. :D Eu intentionez sa cumpar de la ei prin toamna de aceea te-am intrebat. Am facut insa o comanda la Coral sper sa fie ok. :D
 

ladys

New Member
Apropos, astazi am fost pe la Romstal Baneasa: au adus destul de multe soiuri de trandafiri de la Molnar, Aiud, 8 lei/buc. Am gasit multcautatul Westerland, pe care-l intentionam sa-l comand de la Coral.
 
Nu mi s-a parut sa fie chiar acelasi....
Ai verificat, sunt toate literele la locul lor? :) Westerland... sa nu fie Westernland...:)
 

ladys

New Member
De bucurie ca i-am gasit chiar n-am fost atenta deloc!
Sa fie un fake? :eek: S-a mai intamplat totusi sa gasesc pe site-uri diferite denumiri de trandafiri scrise gresit... Il plantez si voi astepta cu nerabdare rezultatul. :D
 

ladys

New Member
Hai ca m-am intristat! Ai avut tu o experienta nereusita cu acest Westernland de la ei? Chiar e altceva? Of...n-am sa pot dormi la noapte....Pai si ce sa facem cu molnar-ul asta, ca la ei multe soiuri sunt scrise si incadrate ca specie gresit (Lili Marlin in loc de Lili Marleen de ex)...insemna ca denumirile sunt intentionat usor modificate si se vinde altceva, doar usor asemanator? :?
 

ladys

New Member
Ares, ce frumuseti sunt in gradina ta! Initial nici n-am realizat ca e pozele sunt reale: am crezut ca unele sunt proiectate virtual cu ce ti-ai dori.... :eek: Am vazut intr-o poza un agatator orange langa un clg.galben: ala o fi "inculpatul" Westwernland? Cati ani au agatatorii? Ce soi este agatatorul rosu de pe spalierul acela vopsit in bleu - e superb contrastul! Gradina e situata cumva in acel F. in drum spre Oltenita? Sper ca n-am fost indiscreta...
 
dn4... :)
Orangeul e o gluma cumparata de la Cora acum 3 ani... "Orange Clb." era tot ce scria pe el.

Galben e Golden Shower....

Am luat mai multi de la www.trandafiri.ro acum 2 ani: Laguna, Aloha, Amaretto, Super Excelsa, Schneewittchen, Pur Caprice .... Dar sunt relativ mici... poate anul asta fac nishte poze cu ei mai reusite....
 

iraira

Member
Acolo ziceau ca fac livrari pana in mai...daca nu..o sa astept si eu pana la toamna...Multumesc pentu raspuns :D
 

dana_rusu

Member
ce mi s-a parut mie frumos la ei a fost faptul ca transportul prin curier a fost gratuit,si plantele foarte viguroase si exact cum am cerut,asta acum trei ani :?
 

albela

Active Member
iraira a spus:
Acolo ziceau ca fac livrari pana in mai...daca nu..o sa astept si eu pana la toamna...Multumesc pentu raspuns :D
Nu e vorba ca fac ei sau nu livrari ci ca e tarziu sa mai plantezi acum trandafiri. Mai bine lasa pe la toamna. Poate mai aduc si soiuri noi :wink: .
 

gomez99

Well-Known Member
poti vorbi cu ei acum pentru altoi - sa zicem daca vrei pomisori. pina la toamna iti altoiesc culoarea pe care o vrei. sint foarte cooperanti.
 

iraira

Member
Nu vreau pomisori, vreau floribunda si de parca si niste cataratori.Oricum o sa incerc sa vb cu ei sa vad cum stau treburile si la toamna...comanda
 
Sus