rosa banksiae lutea

claude

Well-Known Member
Moderator
Cu placere Mnina :D E foarte frumos, dar e mai sensibil la frig, din cate am citit pe ici pe colo...unii o dau de zona 6b, altii de zona 7, inca nu m-am lamurit de tot care-i treaba :?
 

victoria

Active Member
daca se planteaza langa un zid si iarna se protejeaza putin,merge si la noi.Eu l-am comandat pentru primavara de la Lottum.Daca vine,la toamna iti dau eu butasi :*
 

miki70

Active Member
victoria a spus:
daca se planteaza langa un zid si iarna se protejeaza putin,merge si la noi.Eu l-am comandat pentru primavara de la Lottum.Daca vine,la toamna iti dau eu butasi :*
Victoria doresc si eu un lastarel la toamna daca ai de unde taia, la schimb cu alti lastari de la mine . :oops:
 

cristinaf

Well-Known Member
Sunt tare curioasa sa vad cum se va comporta la noi. Am citit destule despre el si m-am lamurit in sfarsit de ce se spune mereu ca e sensibil, dar este dat de zona 6b. Din ce-am citit ideea e ca nu trandafirul in sine ingheata ci bobocii, el avand o inflorire foarte timpurie in comparatie cu ceilalti trandafiri. Cica atunci cand abia apar primele flori la altii, la el se scutura ultimele si atunci e clar ca exista in permanenta riscul unei brumi tarzii care sa altereze bobocii. Daca e adevarat ce am citit, ar insemna ca el infloreste in luna mai.
Totusi e de retinut ca toate pozele de pe HMF pe care le-am vazut cu el erau din zone climatice mai calde decat cea a tarii noastre.
 

victoria

Active Member
Miki70, daca va veni,cu multa placere
Si eu la fel am vazut Ika.Dar cred ca daca il pun pe sud cu soare toata ziua si langa casa, sa fie protejat,va fi ok :D .... cel putin asa sper :)
Vom vedea.Merita incercat
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa am aflat si eu, ca brumele tarzii sunt periculoase pentru el, si la mine asta e o problema, si anul asta ultima bruma a fost prin 3-4 mai :(
 

daisy111

Active Member
Imi cer scuze daca deranjez pe cineva :oops: ,dar nu mai pot de curioasa cu o intrebare....tot aud de zona 5-6-7-etc. si am cautat si nu am gasit nimic despre repartitia zonelor .....imi puteti,va rog, sa ma lamuriti si pe mine toate zonele cu ce regiuni cuprind? :oops:
Multumesc anticipat! :*
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Astea ar fi o parte dintre ele, cu minimele invernale:

Hardiness zones:
USDA Zone 3a: to -39.9 °C (-40 °F)
USDA Zone 3b: to -37.2 °C (-35 °F)
USDA Zone 4a: to -34.4 °C (-30 °F)
USDA Zone 4b: to -31.6 °C (-25 °F)
USDA Zone 5a: to -28.8 °C (-20 °F)
USDA Zone 5b: to -26.1 °C (-15 °F)
USDA Zone 6a: to -23.3 °C (-10 °F)
USDA Zone 6b: to -20.5 °C (-5 °F)
USDA Zone 7a: to -17.7 °C (0 °F)
USDA Zone 7b: to -14.9 °C (5 °F)
USDA Zone 8a: to -12.2 °C (10 °F)
USDA Zone 8b: to -9.4 °C (15 °F)
USDA Zone 9a: to -6.6 °C (20 °F)
USDA Zone 9b: to -3.8 °C (25 °F)
USDA Zone 10a: to -1.1 °C (30 °F)
USDA Zone 10b: to 1.7 °C (35 °F)
USDA Zone 11: above 4.5 °C (40 °F)
 

geodezia

Well-Known Member
rose

DA Ika asa infloreste eu o am de 3 ani dar incerc sa o fac sa creasca copacel mic e frumoasa asa crescuta pe casa dar de-abia am vopsit casa si nu prea imi vine sa catar nimik pe ea incerc niste rambleri poate nu or fi asa invadatori precum glicina
 
Sus