Rondou

Pocalinda

Member
Desi este toamna tarziu am reusit sa ajungem la nivelul dorit al curtii din fata casei. Pamantul este negru, de buna calitate dar netratat deci ma astept sa apara buruieni la primavara pe care le voi scoate manual. Tot la primavara voi imbunatati solul cu mranita.

Suprafata nu este mare, cam 14 metri lungime si 10 latime, orientare nordica ceea ce inseamna ca vara este si soare si umbra pe portiunea respectiva.

Astea fiind datele problemei incepe partea frumoasa, amenajarea :) Pe toata lungimea, langa gardul de la strada am plantat cativa trandafiri, floribunda si thea, momentan am vreo 6 bucati. :arrow: La ce numar sa ma limitez, orientativ pe lungimea de 14 metri pentru a nu se stingheri intre ei? Acest ''strat'' de trandafiri va fi delimitat de gazon printr-un gardut de lemn ca sa pot afana pamantul. Pentru ca-mi doresc ca pana infloresc trandafirii sa am ceva inflorit, m-am gandit, ca pe toata linia gardutului de lemn sa plantez lalele si narcise si coprine. :arrow: Cum vi se pare?
Anul aceste, trandafirii fiind mici si rari mi-am permis sa pun si gladiole intre ei, a fost un spectacol pe cinste, se intreceau gladiolele cu trandafirii.

In mijlocul suprafetei mi-as dori un rondou, in genul acesta(poza nu-mi apartine):
http://pocalinda.sunphoto.ro/Ce-mi_dore ... a/23359488
Diametrul va fi de 2-3 metri in functie de cum mi se va arata ochiului pe moment. :arrow: Dar ce pun in el ca sa nu fie foarte aglomerat si sa am plantute inflorite cat mai mult timp? Ar merge sa pun magnolia in centru?
http://pocalinda.sunphoto.ro/Plantute_dragute/15198882

Ma gandesc sa fac cateva poze poate avem mai mare inspiratie? :rofl:
 

alfa

Active Member
Pocalinda.... nu vreau sa iti stric planurile... dar nu-ti fa rondou. Prea suna a amenajare de spatiu public.

Eu ti-as propune asa. In primul si primul rand, as largi portiunea in care sunt plantati trandafirii. Deci sa fie lunga de 14 m, dar latimea sa fie alernanta, cu un singur punct cel mai larg. Adica in loc sa delimitezi trecerea dintre pamant si iarba in linie dreapta, sa o faci serpuita, fara simetrii. Latimea ce mai mare as face -o de vreo 3m-3.5m, dar sa nu fie la jumatatea terenul, adica in dreptul la 7m.

In megastratul acesta as planta si magnolia. Ar fi o idee sa plantezi trandafirii th pe langa gard, iar in fata lor ( privind din curte) sa plantezi alti trandafiri mai pitici, floribunde sau acoperitori de sol, sau multe alte plante perene. Si sa ai si o portiune in care sa-ti pui lalele si narcisele. Grupate, nu plantete intr-o linie dreapta.

Ce zici?
 

Pocalinda

Member
Alfa e chiar buna ideea de a face serpuita linia de delimitare numai ca aleea ce vine de la poarta pana la casa va fi tot serpuita.
O sa fac o poza ca sa va dati mai bine seama despre ce e vorba si despre ce spatiu vorbesc. Casa mea e fistichie tot ca mine :rofl: cu pereti pe rotund,geamuri mari, foarte mari :rofl: ,scari pe rotund, cred ca am o preferinta pentru liniile ondulate si nu drepte. Tocmai de aceea am zis ca in gradina sa schimb ceva, sa fac totul foarte organizat si cat mai simplu si curat caci, din pacate, nu am timp atat cat mi-as dori sa ma ocup de gradina.
Teren ar fi suficient 1000 mp dar imi lipseste timpul, imi pot aloca pentru gradina maxim o ora pe zi vara si in weekend putin mai mult :(

Nu vreau plante perene care fac multe frunze si nu rezista la caldura excesiva de la campie. Soarele arzator m-a facut sa renunt la dalii care, oricat le-as uda tot pleostite stau.

Sa va explic cam ce mi-as dori in gradina:
:arrow: plante de primavara caci stiu sigur ca le merge bine, vecinii au gradinile pline cu cu sute de lalele, narcise, coprine.
:arrow: trandafiri caci rezista la seceta si nu au nevoie de multa apa
:arrow: brazi, buxus, thuia pasiunea sotului meu, ii ingrijeste el.
:arrow: craite pitice care incadreaza fantastic de frumos aleile
:arrow: hortensia ca mor dupa ea :oops:
:arrow: viburnum, weigela, lamaita, forsynthia, clematis, hibiscus moscheutos si gutui japonez. Sa nu uit de magnolia liliflora pe care o am si una stelata pe care o sa mi-o cumpar. :)
:arrow: brugmansia si gladiolele(am peste 150 bulbi),yucca, crin faclie.

Par multe dar sper intr-o asezare inspirata incat sa le cuprind pe toate. Vreau sa predomine iarba, nu voi folosi gazon decat pe prtiunea din fata, in gradina voi da cu floare de fan.

Cam multe vreau, nu? Rondoul este de parc dar chiar mi-l doresc ca fiind ceva deosebit, nu am vazut in multe gradini personale...
 

gabiee

Active Member
da .... acolo langa gardul de sarma ar merge foarte bine trandafirii din a doua poza .... :D
 

anasstasia

Active Member
Mie nu-mi place prima gradina pentru ca prea este pustie. Asa oricine pune gazon, 2 plante ratacite si asta-i curtea....
 

Pocalinda

Member
Astept primavar sa fac poze, deocamdata totul e sub o mantie de zapada :cry:

Am facut rondou, pana la urma, am plantat magnolia in mijloc si peste 100 bulbi diversi. Sa vedem ce o sa iasa:).

Fiind iarna sotul meu a mesterit si un gardut de delimitare intr gazon si trandafirii de langa gard.
 

Floria

Active Member
Pocalinda,
Am vazut in albumul tau "la ce-ti doresti" niste foto de-ale mele. Sa-mi dai adresa in MP sa-ti trimit seminte ale plantelor pe care ti le doresti.
 

Pocalinda

Member
Ia ca am venit cu poze.Gradina e pustie acum, iarna e lunga, tocmai bine de facut noi planuri. Aici as avea nevoie de sfaturile voastre pretioase:)

Vederea de la poarta, la intrarea in curte este aseasta:

http://pocalinda.sunphoto.ro/Amenajari/53324601

In partea dreapta este zona rondoului:

http://pocalinda.sunphoto.ro/Amenajari/53324439
http://pocalinda.sunphoto.ro/Amenajari/53324535

In partea stanga se poate vedea o fasie lunga si ingusta de un metru unde am plantat deja bulboase de primavara, trandafiri si gazon.

Pe mijlocul aleii de masina, unde sunt pietrele albe, decorative, voi planta flori de piatra, ca un covor colorat.
 

Pocalinda

Member
Asta ar fi prima zona de amenajare careia vreau sa-i aduc imbunatariri.

Plante ar fi cateva deja, mai pot suferi mutari si adaugiri,cum vi e pare?

Alfa, in primavara voi face serpuiala aceea sugerata de tine la linia trandafirilor de langa gard, am renuntat la ideea cu gardutul.
 

R@MONA

Active Member
mie imi place rondoul tau; am admirat si eu originalul si salvasem poza in calculator; eu tot ce vad interesant salvez ,ca nu se stie cand ma va inspira, mai ales ca voi avea de amenajat gradina :rofl: :rofl: ;
as vrea sa va arat si eu un rondou care ma innebuneste, cu deosebire ca in loc da gazon eu vreau flooori!!!!!!!!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,e super ce vrei tu,dar va trebui sa intri printre flori daca nu pui gazon,si iti va fi cam greu.Mie imi place cum arata asa cu gazon!
 

Pocalinda

Member
Dragele mele am revenit cu poze cu rondo-ul cum ara el acum:

http://pocalinda.sunphoto.ro/Primavara_2012/70552876

In mijloc e magnolia cea lenesa,

http://pocalinda.sunphoto.ro/Plantute_dragute/15198882
nu prea-i place ca nu o bate soarele in cap sau i-au inghetat peste iarna mugurii florali, nu vrea sa miste nimik.

Pe margine este cinelaria, am tuns in primavara ce a inghetat si se prezinta bine desi ea e data ca planta anula/bianuala.Printre am pus primule,din an in an mai stufose.Restul: narcise,muscari,lalele de toate felurile.

Dupa ce se trec primavaraticele ies irisii pitici si pun rasaduri de craite si petunii,voi reveni cu poze.

Cum vi se pare?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cum suparare va rezista cineraria in gradina?E singura planta care mi-o mananca pasarile pina la cotor.
 
Sus