Romania - Tara exoticelor

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Geodezia, ideea e ca sint doua sectiuni..., doar prima sectiune e cu plante rezistente...;-)
 

LadyBug

Well-Known Member
Kumquat nu rezista la temperaturi negative, nici vorba de -10 grade, am verificat eu anul acesta pe 2 pomi marisori care erau plini de fructe mici, si acum arata foarte rau, toate frunzele sunt duse, dar sper ca le vor da altele noi, pentru ca ramurerele par bine. Feijoa - la fel - anul asta am avut cateva feluri de feijoa (vreo 3 feluri) si nu au ajuns decat undeva pana la -2 grade iar 2 s-au uscat cred ca de tot (nu erau foarte mari, dar totusi...)
 

Decebalus

New Member
Salut,

Bambusii de care vorbesc i-am vazut in Bucuresti, in curtea unei case aflata langa Ambasada Austriei, iar ca inaltime au undeva intre 4-5 metri. Am presupus ca sunt speciile respective cautand soiuri care rezista la frig si au tulpina galbena. Am sa incerc sa le fac intr-o zi o fotografie.

Multumesc.
Langa gradina icoanei pe strDumbrava rosie? Trec pe acolo des special !!! sa ii mai vad de vreo 3 ani incoace. Daca as obtine un rizom as fi f fericit :)
 

Decebalus

New Member
Kumquat nu rezista la temperaturi negative, nici vorba de -10 grade, am verificat eu anul acesta pe 2 pomi marisori care erau plini de fructe mici, si acum arata foarte rau, toate frunzele sunt duse, dar sper ca le vor da altele noi, pentru ca ramurerele par bine. Feijoa - la fel - anul asta am avut cateva feluri de feijoa (vreo 3 feluri) si nu au ajuns decat undeva pana la -2 grade iar 2 s-au uscat cred ca de tot (nu erau foarte mari, dar totusi...)
Am 1 Feijoa de aproape un an din seminte. Nici o sansa sa ii tii afara, ii omori pe timp de iarna. Intentionez sa il tin in casa si poate sa vad vreodata vreun fruct :) oricum rata de obtinere puieti din seminte e f mica de aia am doar unul de un an :rofl:
 

Decebalus

New Member
Am gasit un tip de bambus asemanator cu ce am vazut in aceasta gradina, care poate fi comandat din timisoara http://www.gazoneria.ro/bambusi/phyllos ... eosulcata/ al carui transport e undeva la 30 de lei plus aproximativ 170 costul ghiveciului.

Intre timp am cumparat seminte de Bambus Moso pe care le-am pus la "crescut". Minim 30 de zile trebuie sa sta la umezeala pentru a iesi rasadul. Revin cu informatii cand e cazul :)
Ceva success cu semintele de moso giant?
 

Decebalus

New Member
Fieva bambusii de ras.Ce, vreti sa infiati ursi Panda?Cautati pomi fructiferi mai mult.Romanii vor food :rofl: Pecanul de exemplu sau cornus kousa. :D
Pecanul e dificil de obtinut din nuci. Vrea 3 luni stratificare la rece, n-am avut succes. Si apoi sanse mici sa se coaca fructul ca vrea prea multe zile de soare fata de cate avem in RO. Totusi in Basarabia au avut ceva succes
 
Ultima editare:

Decebalus

New Member
Pai aia as fi vrut sa stiu, care-i specia potrivita, atat in privinta cresterii, cat si a rezistentei la frig. Acu' ma apuc sa caut :roll: Cat despre faptul ca-i invaziv...o sa-l plantez intr-un loc unde-s mai agresive buruienile si urzicile, sa se lupte ele cu bambusul, nu eu cu ele :evil:
Claude, Danero cand spune ca sunt invazivi nu glumeste. Bambus imi doresc si eu cu prudenta, sunt intr-un grup de yahoo forum din US de vreo cativa ani buni de unde am aflat multe. Zona cu bambus trebuie foarte bine delimitata cu straturi de panza speciala cauciucata (gasesti la hornbach f scumpa) si betonata imprejur la o anumita adancime (rizomii de extind pe orizontala si pot distruge foarte multe lucruri: alei,borduri sunt scoase usor, poate afecta fundatia casei, scara intrare, etc). In Bucuresti pe Str Dumbrava rosie poti admira atat frumusetea unor exemplare de 3-5m dar si distrugerea aleii unei case superbe. Nu te descurajez, si eu imi doresc. Am inteles ca este o plantatie mare langa Deva, poate stie cineva mai multe.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint si tipuri de bambus care nu sint invazivi. In engleza se numesc clumping bamboo.....dar da, aia care sint invazivi sint in general de o rezistenta si perseverenta majora.
 
Ultima editare:

Decebalus

New Member
Un lucru ce trebuie retinut e ca daca vreti sa scoateti cate un pui de bambus si sa il plantati in alta parte e nevoie de multa, multa apa. Daca radacina ramane fie si pentru cateva minute fara apa sansele sa se prinda sunt minime.
Incearca sa prinzi din rizomi in mai, nu din lastari (asa cum bine zici se deshidrateaza instant)
 

Decebalus

New Member
Floria pe unde esti? Te rog, spune-mi si mie, sa ma astept la fructe din partea copacelului meu de guava?
Ooooooooo !!!! :hipnotizat: :clap: minunat ! Vei avea fructe sigur, eu am mancat fructe din al meu de revelion.
APLAUZE! As dori mai multe informatii de la amandoi despre guava ale voastre. In cat timp au facut fructe? Al meu are aproape un an si vreo 25cm (din seminte). Banuiesc ca ii tineti in ghiveci, chiar daca poza e de afara.
 

Decebalus

New Member
incearca mai intai Phys mov si mai vedem care e pe primul loc :D sa zic doar ca fructele sunt triple .... :marfa:
@Danero, cum fac rost de niste seminte, as vrea sa cumpar cateva.

Physalis, pentru cei care nu stiau deja, este o planta foarte veche, cultivata se pare de pe vremea dacilor. O dovedeste asta raspandirea globala: din asia pana in america de sud. Este si decorativa, pe vremea asta deja sunt gata fructele.
 

Decebalus

New Member
Kumquat nu rezista la temperaturi negative, nici vorba de -10 grade, am verificat eu anul acesta pe 2 pomi marisori care erau plini de fructe mici, si acum arata foarte rau, toate frunzele sunt duse, dar sper ca le vor da altele noi, pentru ca ramurerele par bine. Feijoa - la fel - anul asta am avut cateva feluri de feijoa (vreo 3 feluri) si nu au ajuns decat undeva pana la -2 grade iar 2 s-au uscat cred ca de tot (nu erau foarte mari, dar totusi...)
Nu ai sanse cu kumquat-ul la noi deocamdata. Tara lui e grecia :) poate peste 25 de ani (sunt pesimist aici)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ceea ce cred ca merge ar fi masliniul. Aparent in turcia sint maslini in munti unde este zapada si vint rece si maslinii de acolo rezista cu brio dar nu prea fac fructe...
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, maslinii rezista mai bine afara, am doi acum, unul de anul asta si unul mai vechi pe care l-am tinut pe afara si la temperaturi cu minus, dar nu am curaj sa-l las toata iarna afara, cand vine gerul cel mare il bag in casa. El infloreste si face fructe, dar ii cad multe de verzi, numai cateva raman sa se coaca. Este si un soi pitic si face foarte multe flori, si cateva maslinute mai micute; anul asta am mai luat unul mai mic, sa vedem in primavara daca rodeste. Abia asa pot strange un orcan de masline sa le pun la murat. Si am avut anul trecut un maslin mic-mic, care nu a rezistat nici la -3-4 grade afara, s-a uscat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, sint maslini sensibili si maslini rezistenti la frig ....cred ca noi trebuie sa ii gasim pe cei mai rezistenti....si precis sint...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Lady-bug.. eu banuiesc ca ai tai sint foarte tineri ... probabil de aia nu duc multe fructe.
 

LadyBug

Well-Known Member
Probabil, dar am vazut o pepiniera foarte mare in Cta unde au maslini mari in ghivece mari si lamai mari iar doamnele de acolo ne-au spus ca nu fac multe fructe maslinii lor. Surprinzator, aveau si preturi bune la unele plante, adica erau mari si frumoase si la preturi mai bune decat ce gasesc online, si care sunt si pricajite, numai ca nu aveau multe plante de care sa fiu eu interesata, ci din acelea mai comune.
Am adus si maslinul mic acasa si saracutul are o maslina care s-a stafidit si nu cade, dar e si mai mica decat a celui mai mare. Deci chiar si cei mici rodesc! Flori am vazut ca fac multe. Pe asta mic l-a mai si taiat tata cu alta ocazie, ca se stransese un roi de albine pe el si a trebuie sa taie crengile ca sa le ia de acolo, deci are o forma ceva mai uratica. Stiu ca vin cateva zile cu -3-4 grade, si stau in dubii daca sa iau si maslinul mai mare acasa ori nu... nu l-as lua, dar mi-e si frica sa nu fie mai frig de atat si sa o pateasca...
 

happy

Well-Known Member
Achizitie de iarna pawpaw Prima1216.Sper sa gust cat mai curand din fructele lui.Mai am pawpaw dar are abia 5 ani si face dupa 6 ani pe cand cel altoit face dupa 2-3 ani.
 
Sus