Romania - Tara exoticelor

q_tavy

New Member
Si acum intrebare:

Unde gasim bambusi ?
Am gasit niste Phyllostachys Nigra si Phyllostachys Spectabilis la un magazin din Bucuresti, exemplare superbe, dar din cauza dimensiuniilor, sunt cam greu de transportat si cam scumpe....
Daca stie cineva unde se pot gasi exemplare mai mici .... orice informatie e binevenita.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Multumim , dar sa stii ca uite cel de la Mira mi se pare mult mai serios , la banii lui 60 lei primesti ceva f matur fata de viragrios si mai ales ca stii ce e :rofl:
 

q_tavy

New Member
danero2004 a spus:
Multumim , dar sa stii ca uite cel de la Mira mi se pare mult mai serios , la banii lui 60 lei primesti ceva f matur fata de viragrios si mai ales ca stii ce e :rofl:

Eu asta am decoperit prin Bucuresti ...
Plantele de kaki sunt produse in Italia ( si eu acum trebuie sa googletranslate instructiuniile de plantare :( ) si comercializate de o firma din Tulcea.

De Mira nu stiu nimic.... un link sau orice alta informatie e binevenita.
Cat despre pomul pe care l-am luat..... vad la anu daca am avut noroc sau nu .....
 

q_tavy

New Member
Un sfat ?

Poate sa imi spuna cineva daca un pom de kaki (1,5m) are sanse de supravietuire daca il plantez intr-un ghiveci (10-15 litri ) si il tin la temperatura camerei pana la primavara? Momentan nu am cum sa ajung in locul destinat plantarii in timp util :(
Cum i-ar afecta temperatura ciclul de vegetatie ?
Ce fel de pamant ar fi mai indicat ?
Multumesc .
 

happy

Well-Known Member
Poti sa-l pui in ghiveci dar nu sa-l tii la temperatura camerei :eek: Orice pom are nevoie de pauza in timpul vegetatiei(la clima noastra),il tii undeva la zero grade !Pamantul nu prea conteaza la kaki.
Duminica ajung si eu la Indagra,acolo ai vazut kaki?De la Atlas am luat deja kaki Vaniglia(Italia)ma interesa alt soi daca au.
Kaki-ul meu bulgaresc de la MIra a suferit un accident,a cazut o poarta de metal peste el (cand a batut vantul ala nebun acum 3,4 zile.Nu s-a rupt de tot ,a ramas doar cu coaja pe o parte.Avea totusi si o rana la zona unde a fost altoit sau altoirea nu a fost reusita 100% :(
Mira este o prietena de pe forum :wink:
 

q_tavy

New Member
Asta e cam problematic... afara chiar nu am unde sa il tin :( .....
Eu am luat ultimul Vaniglia, dar mai au cativa Tipo. Sunt undeva afara langa ultimul pavilion.
Din cate am inteles nu prea au de gand sa ramana pana duminica. Sper sa ai noroc si sa ii mai gasesti acolo inainte sa plece.
Cel pe care l-am luat eu e altoit la baza, si e normal sa aiba o cicatrice. Important e ca altoiul sa fie verde iar in zona unde are rani proaspete nu cred ca i-ar strica niste ceara naturala. Sper sa se vindece frumos :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
IULIA a spus:
ce am gasit eu prin tara :
http://s85.photobucket.com/albums/k57/i ... ciu003.jpg
se intimpla in Romania. dada.
angela draganoiu a spus:
Iulia nu stiu unde ai vazut tu acel bananier cu fruncte, dar pot sa-ti spun ca pe 8 martie la Hornbach aveau la vinzare bananier cu fructe. planta cred ca avea cam 2 m inaltime iar pretul nu era prea mare raportat la faptul ca e o planta exotica si mai avea si fructe.
IULIA a spus:
fratele meu, jos palaria, io nu am vazut. :eek:
asta il au niste prieteni in sera, se chinuie cu el de 7 ani sa rodeasca. dar a meritat asteptarea.
eu am avut, nu pot sa spun ca e o planta super grea la crestere, dar sa infloreasca si sa rodeasca :? nu e de mine. :(
 

Floria

Active Member
danero2004 a spus:
Nu pot sa-l descriu ! este ceva intre mar si alt fruct, dar nu-mi dau seama care, are foarte multe seminte in interior dar nu sunt deranjante la simturi, pulpa nu este prea zemoasa, are gust dulce acrisor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
destetptuulet a spus:
O altă plantă din Ro faină şi bună de care să discutăm e Physalis alkekengi,merită în grădină,e invaziv,dar fructele îs...delicioase.
incearca mai intai Phys mov si mai vedem care e pe primul loc :D sa zic doar ca fructele sunt triple .... :marfa:
 

destetptuulet

New Member
danero2004 a spus:
destetptuulet a spus:
O altă plantă din Ro faină şi bună de care să discutăm e Physalis alkekengi,merită în grădină,e invaziv,dar fructele îs...delicioase.
incearca mai intai Phys mov si mai vedem care e pe primul loc :D sa zic doar ca fructele sunt triple .... :marfa:
Cumva physalis Phyladelphyca!? :eek: :? Nu găsesc,dar dacă m-ar ajuta cineva...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
destetptuulet a spus:
danero2004 a spus:
destetptuulet a spus:
O altă plantă din Ro faină şi bună de care să discutăm e Physalis alkekengi,merită în grădină,e invaziv,dar fructele îs...delicioase.
incearca mai intai Phys mov si mai vedem care e pe primul loc :D sa zic doar ca fructele sunt triple .... :marfa:
Cumva physalis Phyladelphyca!? :eek: :? Nu găsesc,dar dacă m-ar ajuta cineva...

sa stii ca ai dreptate si e bine ca am si identificat cu nume cert si pe cele doua tufe ale mele ,

http://www.delange.org/Tomatillo/Tomatillo.htm
 
Sus