Romania - Tara exoticelor

thea

Member
danero2004 a spus:
thea a spus:
:) ,eu stau cu 2 fisticuri din Turcia in apa sa vad daca germineaza, :oops: .


E usor de germinat daca stii smecheria , nu i place deloc ud , se lasa 24 ore in apa apoi se pune in pamant aerisit , se uda o data pe sapt , sa fie solul doar usor umed nu ud , altfel mucegaiesc :wink:
Aoleu!Noroc cu tine!Noroc ca am mai pastrat boabe!
Dar ce intelegi tu prin pamant aerisit ca eu nu m-am prins?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am stricat o punga de fistic pana sa prind smecheria , nici cu frigiderul nu a fost rau , inca nu am incercat metoda servetel dar mai am cateva :evil: , acum am deja 5 prinsi acum 2 luni si am vazut ca le place pamantul sa fie asa cum e un tricou dupa cateva ore pe sarma la uscat

Cand zic aerisit e sa contina mai mult perlit sau coaja de copac care sa nu apese cu umezeala si sol pe samanta , si cat mai rar udat , eventual pus undeva la umbra sa nu fie nevoie sa uzi des


succes
 

Aura

Member
Se pare ca nu-i deloc usor sa obtii un fistic. Eu de cate ori am incercat, niciodata n-am reusit......dar eu nu-l decojeam de coaja :| . Desigur, alegeam fistic crud si care sa fie verde...ca mai era fistic crud dar samburii erau maronii... :| Am incercat si cu servetel, si in apa ..si cu scobitori...cu tot ce este posibil si nimic. Metoda cu scobitorile n-am gasit-o ca fiind indicata , dar am incercat-o eu :rofl:

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine a mers , am uitat sa ti iau ala , cu graba lui nevasta mea , am facut poze la maracuya dar mai tarziu le pun cand ajung acasa :D
 

Aura

Member
N-are nimic. Nu-i zor.

Pt maracuja sunt curioasa daca ti-au facut floricele si ...fructe ! Am vazut ca la tine totul e posibil, nu stiu cum le bibilesti, ce le-oi face... :|
Eu maracuja nu mai vreau. Cel putin, nu inca. Incerc sa stau departe de plantele agatoare sau cele gen "liana"...ca n-am spatiu.
Si apoi, marea mea dragoste sunt pomisorii ! :D
Uffff, ce sufar ca nu am o gradina...!! :cry:

Aura
 

Floria

Active Member
Danero, m-ai spitit ! azi am cumparat o punga de fistic crud.
Si tu Aura m-ai ispitit, am cumparat doua bucati de Fructul Pasiunii, o cutie de Physalis, un pepene galben cu coaja verde din Spania adus si doua Mango de Brazilia. Si binenteles Nectarine 3 kg sa fac dulceata cu fixgel, esenta de rom si putina zeama de lamaie. Am mai facut si zice fii-miu ca nu a mancat in viata lui asa dulceata fina, gustoasa si aromata. De fapt iese un fel de gem dar bucatile de nectarine raman intregi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e bun ca am facut sa miste rotitele....

Mare atentie la fistic , e super predispus la mucegaiul ala tip plasa de paianjen

Happy , mersi , asta e, eu am scos 3 magnolii chiar sambata si pana azi doar varful crud a suferit prin plecare , aia doi au murit , dupa ce scobisem un pic prin jur ii daduse 2 frunzulite rahitice dar au murit in cele din urma cu toata grija mea.

Daca reusesc eu sa pun 2 poate schimbam suma pe altceva , ca vad semintele din frigider au inceput sa scoata motzul :)
 

Floria

Active Member
Am curatat de coaja 30 samburi de Fistic si i-am pus in apa. Toti plutesc pe deasupra apei si nu cred ca este normal asa, sau la ei este altfel ?
Mentionez ca scrie pe punga " Fistic crud, tara de origine Iran.
Si chiar este crud, am mancat si eu si catelul pana n-am mai putut.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cei mai buni au fost Orlando's , restul nu au iesit niciodata.

Nu conteaza ca sunt plutitori , poti sa lasi pana maine dim in apa si apoi ......stii mai departe :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi s-a nazarit ca as vrea bambus...de gradina! :) Ca parca ar fi mai bine sa-mi cultiv singura tutorii decat sa-i cumpar pe o gramada de bani! Voi v-ati facut rost? De unde, cum...ceva relatii daca puteti. Sau, daca aveti ceva rizomei de vanzare ... :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Claudia , eu am pus demult sa am tutori dar din pacate nu e specia care trebuie sau inca nu e stabila

Am pus in 2009 si abia anul asta arunca ceva tije mai lungi de 1m , sa vad cand se usuca cum vor arata

Oricum sa stiti ca sunt invazivi , au nevoie de bariera in sol
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai aia as fi vrut sa stiu, care-i specia potrivita, atat in privinta cresterii, cat si a rezistentei la frig. Acu' ma apuc sa caut :roll: Cat despre faptul ca-i invaziv...o sa-l plantez intr-un loc unde-s mai agresive buruienile si urzicile, sa se lupte ele cu bambusul, nu eu cu ele :evil:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator




asta e obiectul dar nu stiu cum se cheama , iar cel gigant e cel care creste 1 m pe zi si din ala se fac tutorii normali

...sau poate din altii :evil:
 

Floria

Active Member
Eu am pus doar calea cu babusii rezistenti la noi, dar cred ca nimeni nu citeste in urma.
Redau aici lista cu denumirile si rezistenta la frig a speciilor pentru zonele noastre.

Hardy for USDA Zone 5

Fargesia nitida (clumping) -20° F
Fargesia murielae (clumping) -20° F
Fargesia sp. 'Jiuzhaigou' I (clumping) -20° F
Fargesia sp. 'Jiuzhaigou' II (clumping) -20° F
Fargesia sp. 'Jiuzhaigou Genf' (clumping) -20° F
Fargesia sp. 'Rufa' (clumping) -15° F
Phyllostachys nuda -10° F
Phyllostachys bissetii -10° F
Phyllostachys aureosulcata "Yellow Groove" -10° F
Phyllostachys aureosulcata 'Aureocaulis' -10° F
Phyllostachys aureosulcata 'Harbin' -10° F
Phyllostachys aureosulcata 'Harbin Inversa' -10° F
Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis' -10° F
Phyllostachys atrovaginata "Incense Bamboo" -10° F
Phyllostachys decora "Beautiful Bamboo" -10° F
Phyllostachys parvifolia -10° F
Phyllostachys stimulosa -10° F
Phyllostachys heteroclada 'Solid Stem' -10° F
Fargesia dracocephala (clumping) -10° F
Fargesia denudata (clumping) -10° F
Fargesia denudata Xian II (clumping) -10° F

Hardy for USDA Zone 6

Arundinaria gigantea -5° F
Sasa oshidensis -5° F
Sasamorpha borealis -5° F
Sasa veitchii -5° F
Indocalamus tessellatus -5° F
Phyllostachys rubromarginata -5° F
Phyllostachys vivax -5° F
Phyllostachys vivax 'Huangwenzhu' -5° F
Phyllostachys vivax 'Aureocaulis' -5° F
Phyllostachys vivax 'Huangwenzhu Inversa' -5° F
Phyllostachys nigra 'Henon' -5° F
Shibataea kumasaca -5° F
Shibataea chinensis -5° F
Fargesia sp. 'Scabrida' (clumping) -5° F

Si aici site-ul care mentioneaza asta http://www.bamboogarden.com/cold%20hardy%20bamboo.html
 
Sus