Romania - Tara exoticelor

happy

Well-Known Member
Fieva bambusii de ras.Ce, vreti sa infiati ursi Panda?Cautati pomi fructiferi mai mult.Romanii vor food :rofl: Pecanul de exemplu sau cornus kousa. :D
 

Floria

Active Member
Mergem cu toate in paralel Happy, dar nu stii tu ! :wink: Am gasit seminte de Pecan la 3,85$ zece nuci. Dar pana atunci cred ca am descoperit un Pecan in Bucuresti, ii atarna crengile pe strada sa avem noi de unde sa luam cand altoim. Tu pune nuci romanesti la germinat ca le altoim noi :D :D :D
 

happy

Well-Known Member
Floria,am cativa nuci mari puse anul trecut,au iesit doar 5 puieti.Am cumparat si nuci americane de la Kaufland dar nu au germinat!Sa-mi zici si mie unde este pecanul sa iau o crenguta!Sau imi pui o creanga la frigider si vin la tine sa o iau in septembrie cand o aduc pe fata la camin :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Carmen am avut colaborare cu ei , prin cineva , marfa e super de ok , pomi super sanatosi , au fost cativa lamai mai rari si ceva Kaki , care a si fructificat.

Cred si sper sa nu ma insel ca e roman germanizat , dar mai intai o sa intreb pe amicul meu :oops:
 

thea

Member
Danero, firma asta de unde este?Cum ai comandat la ei?Dupa adresa par din Germania.Preturile mi se par mult exagerate.
Bakkerii, care mie mi se par cei mai extravaganti in preturi de pe la noi , sunt mai modesti fata de firma asta!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am un amic in Bucuresti acum , care si a luat diferiti pomi inclusiv lamai mai rari si Kaki , tot la recomandarea lui mi am luat si eu ceva , si din plantele trimise desi initial am zis ca e un pic scumpicel , cand am vazut planta la el , am zis ca merita .
:D

Da e din Germania , dar fiecare cu calitatea lui .

Eu mi am luat cateva seminte de plante de la un neamt (altul cu exotice) si desi a luat cat x 3 altii , am avut satisfactia sa vad ca plantele au germinat 100% fata de maxim 50-60 cat aveam cu restul , deci poate calitatea uneori costa :D
 

thea

Member
Danero, eu am luat de la Bakker un kiwi toamna si a facut fructe anul urmator.Diferenta mi se pare semnificativa.
Asta nu inseamna ca prefer aceasta firma dar o am ca referinta ca pret ff. mare la produse si la care apelez cand nu am alte oferte.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nici eu nu am mai luat :) tot din cauza pretului dar am zis ca omul e ok si e respectuos cu clientii, doar atat :evil:
 

thea

Member
Cei ce practica preturi ff. mari la produse care se pot obtine cu costuri nu prea mari nu-mi inspira incredere.
Pe Bakkeri ii inteleg:dau o garantie de 5 ani si o respecta, pot sa confirm, dar exagereaza cu bonus-urile care sunt convinsa ca sunt vinovate de preturile exagerate.Chestie de marketing!Fraierii se arunca la nimicuri!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca sunt asa , sunt unii care au cumparat de la bakker ceva care nu le trebuie doar sa ia fantana sau ratusca , care altfel nu ar fi probabil gasito.

Succes
 

thea

Member
Danero, si eu mi-am luat de la ei ratusca cu boboci care macaie pt. o punga de ingrasamant sau de o bergonie interesanta.
Acest lucru iti explicam, ii cunosc acum bine pe bekeri ca sa stiu ce comand dar sunt altii care ca si mine la inceput au comandat pt. un covor care era o gioarsa de nu stiu la ce sa o folosesc,numai pt. pozele false din prospect!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aici sunt de acord ca unele produse din catalog le regasesc in curtea bunicilor si nu asa de "bine pozate" incat sa cada lumea in capcana sa zica WOW , chiar azi am fost la plante la Baumax si pe unu din rafturi era o Vinca simpla , mai uratica decat cea de la bunica si la incredibilul pret de 20 lei , am crezut ca ma pufneste rasul sa vad asa o ironie la adresa cumparatorilor , daca ma duc in sat la bunica (D-zeu sa o ierte) cred ca plec cu o caruta de vinca frumoasa :rofl:

succes
 

thea

Member
Danero, suntem acum destul de instruiti ca sa selectam plantele pe care le alegem dupa criterii solide si in functie de interesul personal al fiecaruia.
Eu ma axez pe plante care se pot aclimatiza la noi si care aduc beneficii pt. sanatate.
Altii,se canalizeaza pe partea estetica si comerciala.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cam asta vrea si topicul sa gasim plante exotice care pot si care rezista deja la conditii extreme , cum ar fi de ex un fistic adus din Israel sa treaca peste -20 grade asta iarna fara probleme :D
 

thea

Member
Excelent topicul,felicitari user-ului care l-a initiat!
Acum putem sa ne impartasim experientele si rezultatele.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
thea a spus:
:) ,eu stau cu 2 fisticuri din Turcia in apa sa vad daca germineaza, :oops: .


E usor de germinat daca stii smecheria , nu i place deloc ud , se lasa 24 ore in apa apoi se pune in pamant aerisit , se uda o data pe sapt , sa fie solul doar usor umed nu ud , altfel mucegaiesc :wink:
 
Sus