Rodiul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dar radacini au facut?Ma refer la acele crengi.
Si apropos si mii de scuze de off...........ai o sufragerie foarte frumoasa.Ma rog ,dupa gustul meu :oops: .Imi aminteste de copilarie :D
 

bandi87

Member
Gabiuta a spus:
Dar radacini au facut?Ma refer la acele crengi.
Si apropos si mii de scuze de off...........ai o sufragerie foarte frumoasa.Ma rog ,dupa gustul meu :oops: .Imi aminteste de copilarie :D
da au facut radacini. O sa pun maine niste poze cu radacini fiindca mai am cateva crengi care sunt in apa...

mersi pentru compliment :)
 

andreiacamelia

Active Member
Va rog un sfat

Am un Rodiu. E cam mititel. De la cine l-am primit, avea 2 la fel, iar unul era pus in gradina, celalat din lipsa de spatiu a ajuns la mine. L-am pus si eu in pamant si INCA nu s-a ucat! :)
As vrea un sfat pentru iarna. Sa il las in gradina, sau sa il mut iar in ghiveci?
 

bandi87

Member
Eu l-as muta in casa.
Este totusi o planta mediteraneana si eu am avut experiente neplacute cu cei pe care i-am lasat afara.
 

gabiee

Active Member
am si eu deja vreo 10 -12 plantute de rodiu
semintele le-am pus in 20.09
sunt foarte interesante asa cu frunzulitele alea rotunde :D
 

bandi87

Member
alea sunt primele frunze...din seminta...peste putin timp o sa apara si frunzele noi si pe cele rotunde o sa le dea jos
 

cory_helen

Active Member
am sa pun si eu niste seminte sa vad si eu cu ochii mei plantute de rodiu...

eu i-as mai lasa impreuna, pana pe la primavara... sunt frumosi foc asa... sa-ti traiasca... :D
 

marq

Member
Salutare,
vad ca nu s-a mai scris de foarte mult timp pe aici, cum v-au mai evoluat pomisorii, am si eu 3, se vad in album, cam de 2 ani, i-am taiat, ia-m legat, am prins si un butas cu ce am taiat (restul ori nu s-au prins ori am aruncat din motive de spatiu)... poti face tot ce vrei cu ei, a ... nu mai zic ca i-am defoliat de cateva ori intr-un an :) (la fel si cu tunderile).
Vreau sa va intreb daca rodierii fuzioneaza, Vali daca mai esti pe frecvente, chiar daca ti-ai aruncat copaceii, poti sa-mi spui daca ai observat urme de fuzionare la experimentul tau cu pomisorii de rodiu rasuciti?
As vrea sa incerc ingrosarea trunchiului cu butasii pe care altfel ii arunc. De fapt unul as avea lemnificat caci eu am taiat continuu, pe unul din ei la 2 randuri de muguri, iar pe altul la un singur rand si acum vreau sa-l reduc la minim minimorum, vreo 3cm.
 

geodezia

Well-Known Member
am tuns chelit frezat si eu rodiul meu plus ca am si din seminte vreo 3 puisori care vad ca merg binisor au concurenta cu hibi pusi in vase
la primavara ii mut trebuie sa treaca iarna impreuna
ce ma bucur ca am si eu rodiu ..
 

marq

Member
Mie unul mi se par cei mai versatili pomisori, probabil dupa ficusi, dar ficusi am abia mici.
Pe ai mei i-a prins si seceta, aveau frunzele aproape uscate si tot si-au revenit, unul din ei are o problema cu frunzele care se stafidesc, probabil de la prea multa apa sau cine stie.. vreun daunator, dar daca era daunator ar fi trebuit ca si ceilalti sa aiba aceeasi problema odata cu el, in fine ... l-am defoliat complet, adica nici macar o frunzulita oricat de mica si si-a revenit.
Acum incerc sa fac rost de un butas de punica granatum nana care e mai adaptat conditiilor de interior.
 
Sus