Rodiul

bandi87

Member
inca ceva....sa fac ceva taieturi specifice pe crengi(curatat scoarta) pentru inradacinare sau nu e nevoie?
 

vali

Active Member
Moderator
Daca le bagi in apa, nu e nevoie de nicio taietura pe scoarta sau alte minuni. Jumulesti toate frunzele mai putin primele 2 din varf (sau daca sunt butasi tronson si n-au frunze, nu-i bai) si-i pui in apa. In curand o sa vezi ca apar mustati albe.
 

bandi87

Member
crengutele taiate pe care le pun in apa le tin la umbra nu?...am citit pe undeva ca in perioada asta inainte sa-si creeze radacini trebuie ferite de multa lumina pentru a evita fotosinteza puternica....
 

vali

Active Member
Moderator
bandi87 a spus:
crengutele taiate pe care le pun in apa le tin la umbra nu?...
Te incurci prea mult in amanunte fara importanta... Pune-le in apa si lasa-le undeva, nu conteaza... Daca stai prea mult cu ele in mana gandindu-te unde sa le pui, risti sa ti se usuce in mana :).

Ce ”Fotosinteza puternica” sa faca daca nu mai au frunze pe ele?
 

bandi87

Member
vali te bombardez cu intrebari :rofl: . Inca una: am multe seminte de rodiu si de rodiu nana, cum sa le cresc? le pun in pamant(pe suprafata pamantului?) sau pe vata din aia uda(ca in clasa a 6-ea la biologie :rofl: ). Daca pun in/pe pamant cat de des trebe sa le ud? unde le tin: in casa/afara, lumina/umbra?
 

vali

Active Member
Moderator
Eu le-am aruncat pur si simplu in ghiveciul unei Dieffenbachia. S-au ascuns singure in substrat. Apa au primit cand primea si planta titulara.
Deci toate amanuntele pe care le ceri tu n-as putea sa le dau.
 

bandi87

Member
na cred ca o sa fac un tur prin casa si arunc seminte la toate plantele :rofl: ..matematic asa am mai multe sanse
 

Chiquitita

Member
Na, am facut-o si pe asta! Aseara , cu lacrimi in ochi, muuuulte lacrimi.... am taiat rodiul :cry: si... acum e cheeeel :cry: si uratel
 

bandi87

Member
eu l-am taiat cu 3 saptamani in urma si doi muguri din varf sau deschis deja de doua saptamani..insa cresc cam greu...dar am vazut ca a aparut un mugur nou pe trunchi cu cateva zile in urma, deci e bine rodiul...o sa incerc sa pun si poze cat mai repede(nu am aparatul foto la mine saptamana asta)
 

vali

Active Member
Moderator
Aha! Saptamana trecuta, cand l-ai tuns, erai cam asa :cry: :ros_unghii:
Sa-nteleg ca ti-a trecut acum :)

Arata bine. De-acum incolo lasa-l sa-si faca de cap, pentru a se mai ingrosa. Apa, paie si bataie! Adica apa, soare mult si un program regulat de fertilizare (mai din aprilie, incolo). In primavara urmatoare, repeti figura cu tunsul drastic (daca tot ai prins curaj :) ). Intre timp, daca ti se pare ca vreo ramura e prea "rebela" si creste total aiurea, poti "sa-i iei gatul", nu e interzis :) .

Toate bune.
 

YAN

Member
Am sa pun si eu niste seminte in pamant . Sper ca pana la vara sa am si eu macar un copacel viabil . Ceva sfaturi legate de inmultirea prin seminte ?
 

Chiquitita

Member
La seminte de rodiu nu ma pricep, dar ce am taiat de la al meu am pus in apa.Daca lastarasii fac radacini unul viguros e al tau :wink:
 

YAN

Member
Chiquitita a spus:
La seminte de rodiu nu ma pricep, dar ce am taiat de la al meu am pus in apa.Daca lastarasii fac radacini unul viguros e al tau :wink:
Multumesc de oferta . Daca reusesc sa scot ceva din seminte nu mai apelez la bunatatea ta ! :D
 
Sus