Rodiu prebonsai

gabib77

Member
Ce parere va face acest inceput de moyogi (vertical curbat)?



Are 1 an decat este printre noi, format din samanta, i-am format tulpina principala, de curand i-am scos sarmulitele, dar inca mai are 2 crengi de modelat (se pot vedea ca nu au orientarea celorlalte)... deocamdata stau sa mai imbatraneasca...

Ce parere va creaza? Pe unde credeti ca mai trebuie modelat? Sunt prea dese crengile? sa mai tai din ele?

Vali, ce parere ai? (ca vad ca ai reaparut o data cu mine pe aici pe forum) :D
 

gabib77

Member
merci :oops: mai greseste omu' :D am oscilat la titlu intre "prebonsai din rodie" si "rodiu prebonsai" si asa a iesit porumbelul
 

vali

Active Member
Moderator
gabib77 a spus:
Vali, ce parere ai? (ca vad ca ai reaparut o data cu mine pe aici pe forum) :D
Nu stiu cat de mult s-ar putea spune ca am revenit. Urmaresc acest forum in mod constant, asa cum fac cu toate celelalte care ma intereseaza pe net; de scris nu mai scriu cum scriam... probabil ca asta-i...
Dar pentru ca mi-ai adresat direct intrebarea, o sa "fac risipa" de cateva cuvinte :) .
In primul rand, acel rodiu este extrem de subtirel si desirat (nu te stramba, ca abia am inceput :twisted: ); e firesc daca-i luam in considerare varsta... Totusi, dat fiind ca la aceasta specie trunchiul nu dobandeste conicitate in mod "spontan" ci trebuie sa muncesti ani buni ca s-o obtii, ar trebui facut ceva in acest sens, pentru a nu te trezi peste 2-3 ani ca ai un "batz" din care ies ramuri. Eu as taia deasupra celei de-a doua ramuri din stanga, pe care as indoi-o in sus ca "nou varf". In rest, nu prea ai ce sa-i faci la varsta la care e... Pana in iarna: apa, paie si bataie; in primavara un nou substrat (mult mai aerisit decat actualul) si un vas mai mult larg decat adanc... si atat. Deocamdata!
Trebuie inteles ca e nevoie sa creasca pentru a avea pe ce lucra.

Spor.
 

Hariclea

Member
Gabi, e foarte frumusel si destul de bine dezvoltat pentru varsta frageda!
Mie nu mi se pare ca sunt dese crengile... si poate cand se mai dezvolta trunchiul nu mai da senzatia de "desirat" :rofl:
 

gabib77

Member
merci, vali... o sa incerc sa tin cont de parerea ta...cam rar in ultima vreme, dar e bine si asa :)

Merci Hariclea de incurajare, sper sa iasa un bonsai pe gustul meu :D
 

vali

Active Member
Moderator
Salut gabib77,
iata o alta modalitate de raspuns, mai expresiva (sper eu) decat cele cateva randuri din postul anterior.
http://www.screencast.com/t/avizOQQdY5

E posibil sa se incarce mai greu, in functie de viteza conexiunii, dar daca ai putina rabdare...

Spor
 

carmenn

Member
uau...super fain filmuletul cu explicatii
desi ai nevoie de mult curaj pt a aplica tot ce a zis...
succes
 

gabib77

Member
merci pentru intentie, banuiesc ca filmuletul are si sunet, eu n-am auzit nimic nici cu Firefox, nici cu Internet Explorer :( nu-mi dau seama de unde vine eroarea
 

gabib77

Member
merci pentru explicatii, am reusit in sfarsit sa si aud ce ai spus acolo... o sa incerc sa urmez sfaturile :)
 
Sus