Rhododendron ingrijire!

MateiGs

New Member
Buna seara,

Am o mare intrebare referitoare la floarea pe care o am. E un rhododendron (din pacate nu am pastrat eticheta si nu stiu denumirea completa), pe care l am cumparat anul trecut. La cumparare arata cam asa :


sau
http://imgur.com/a/pLptB

Iar acum asa:


sau
http://imgur.com/a/4ColH

Cum l - am ingrijit pana acum:
- udat la 2-3 zile, cu apa filtrata, inclusiv pulverizat pe frunze.
- mutat intr un ghiveci mare ! dupa 1 luna de la cumparare.
- cand a venit iarna am incercat sa il protejez pe terasa, facand niste pereti din cartoane, dar cand temeratura scade sub -10 grade arata rau de tot.
- am preferat sa il bag in casa si sta intr o zona ferita de soare (la fel statea si pe terasa, si caldura e optima , cel mai apropiat calorifer fiind dupa un perete la 4-5 m, deci caldura nu il afecteaza.

Intrebarea e: ce are? A inflorit , dar de cateva zile se scutura si folorile, de frunze numai zic!!

Astept opinii si pareri.

Multumesc!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna Matei! Este sau mai bine zis era superb rhododendronul tau numai ca as zice ca nu prea ai conditii pentru el (cum se intampla, de altfel, si cu alte specii care nu prea se potrivesc climei din Romania). Iti dai seama ca el a suferit un soc termic, de la -10 la 19-20 grade, cate ai tu in casa. O camera luminoasa dar neincalzita i-ar fi fost buna - nu ai asa ceva?
Scoate-l afara cand se mai incalzeste, ideal sa nu scada temperatura sub 0 grade. Beleaua va fi ca o sa aiba un alt soc temic, din pacate...numai ca sigur nu-i e bine in casa unde e mult prea cald pentru el.
 

MateiGs

New Member
Multumesc pt raspuns. M-am gandit la caldura ca ar putea fii problema, motiv pt care el a si inflorit acum 3-4 saptamani. E foarte greu ghiveciul, de manevrat, si singura optiune este la etaj.

Genul asta de floare l-am vazut plantat la Palas Mall Iasi. Cum reusesc sa ii protejeze de ger? Am inteles ca ar rezista la temperaturi scazute dar nu prea parea sa aiba putere totusi sa reziste.

Daca ar fi protejat cu folie si frunze si lasat afara (daca mai rezista la iarna viitoare), ar putea sa ajute impotriva gerului? Eu am improvizat niste pereti din carton la inceputul iernii, dar tot nu facea fata.
Deci cum sa il protejez daca il l-as lasa afara?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sincer am dubii ca rezista la ger - majoritatea au mari probleme sub 0 grade. Exista insa si specii care supravietuiesc la -30 grade - uite un link mai jos care sa te ajute.
http://www.rhododendron.org/protection.htm
Opinia mea este ca rezista tratat ca si o camelie - iarna in sera/camera/balcon inchis fara caldura, dar unde temperatura nu scade sub 0 grade, bine luminata insa. Vara in zone umbrite, udat din abundenta.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Completez eu dupa experienta de 1 an in care vara a fost lunga la Constanta, putine zile de ger...dar au fost. Si crivat cat cuprinde.( cei care stau in zone muntoase nu vor intelege cum e iarna la mare). Nu am apucat sa-i protejez. In schimb la zapada din martie i-am musuroit cu...zapada. Am 5 rhodo...a venit si al 6-lea. Pe telefon in martie imi arata temperatura real feel -24gr. C. Deci rezista...am si 3 trandafir cu port inalt care sunt verzi la ora asta. Dar...ii am pusi in gradina...la umbra...in turba. Asta e secretul...si app...am si magenta ( rosu-roz) , au frunza mai lata. Denumirea nu o mai stiu...nu mai am etichete. Acestia mi se par cei mai superbi...ii vezi de departe. Iar cei cu frunza mai lunguiata si ingusta sunt lila. Sunt frumosi si ei...dar preferatii mei sunt ceilalti.
Nu pot face poza. Dau restart si pun poze.
App ...sa nu uit...cel mai bine se simt la umbra unui brad...le plac acele de conifere...asta iarna am scos bradul de craciun si l-am infipt langa ei. Langa cei care a stat le-a mers super...iar 3 rhodo mi-a cam terminat catzelul. Urina de catzel e toxica...mai ales masculii pentru ca elimina toata cantitatea in acelasi loc. Dar traiesc toti si se pregatesc sa infloreasca. Revin cu poze.
 
Sus