Rhododendron bolnav

alinam

New Member
Am nevoie de ajutorul vostru. Poate cineva s-a mai confruntat cu o problema asemanatoare si ma poate sfatui. Acum un an, cumnata mea a primit doi Rhododendroni mari de gradina de la cineva din Germania. Locuind la bloc, i-a pastrat intr-un ghiveci mare. Cateva luni a fost totul bine dar dupa o vreme una din plante s-a uscat complet iar cealalta a fost la un pas. Am sfatuit-o sa schimbe pamantul (am patit la fel cu azaleele mele si si-au revenit dupa ce le-am schimbat pamantul) si sa ii puna pamant de azalee, din acela care se gaseste in oras. A cumparat dela Bricostore un pamant importat din Ungaria (si eu tot din acela folosesc) pentru azalee. Dupa transplantare, a urmat o perioada in care Rhododendronul parea sa isi revina. Acum ii cad iar frunzele. De fapt inati incep sa se usuce frunzele de la varfuri spre tulpina (devin maro si uscate). Uitandu-ma mai atent, am observat ca are niste daunatori: niste chestii albe infasurate parca intr-un puf. Cumnata mea spune ca stie ca are parazitii aceia si ca a dat cu un insecticid aproape zilnic in ultima luna. Am cautat pe internet si dupa descriere pareau sa fie paduchi lanosi, in alta parte i-am gasit ca fiind coshenile, iar intr-o carte am gasit ca fiind molie cu piele moale. Nu stiu care dintre acesti daunatori este, dar daca este cineva care ma poate ajuta, va rog sa imi spuneti ce as putea incerca. Imi pare teribil de rau de planta si as vrea sa incerc sa o salvez.
 
A

Anonymous

Guest
Raspund eu, ca am patit-o si eu cu rododendronii.
 
Sus