Rhododendron - Azaleea de gradina II

nick1971

Active Member
Off!!! de transplantat vorbesc. ma gandeam ca mai rau il afecteaza cand se formeaza bobocii decat lastarii, dar tu stii mai bine. e cam chinuit in locul unde-l am si cam amarat, e la umbra, dar are soare dupa-amiaza si ii gasisem un loc mai bun
 

sicora fabian

Active Member
De fapt, intrebarea ar fi trebuit sa fie daca are frunze persistente sau cazatoare . . .
Anul acesta este al doilea cand a inflorit, in primii doi i-au inghetat bobocii, frunzele n-au avut nimic. Prin septembrie parca i-am mutat, insa radacinile iesisera foarte putin din balot, am ramas cu el in mana asa cum l-am plantat!
 

ghia_don

Active Member
Mititelului meu care are doi ani si 15 cm inaltime, nici nu i se mai vad frunzele de atitea flori :)

 

nick1971

Active Member
sicora fabian a spus:
De fapt, intrebarea ar fi trebuit sa fie daca are frunze persistente sau cazatoare . . .
Anul acesta este al doilea cand a inflorit, in primii doi i-au inghetat bobocii, frunzele n-au avut nimic. Prin septembrie parca i-am mutat, insa radacinile iesisera foarte putin din balot, am ramas cu el in mana asa cum l-am plantat!
e cu frunze cazatoare

despre el este vorba
 

sicora fabian

Active Member
Muta-l, Nick. Daca da semne de ofilire, taie-i lastarii la jumatate. Oricum este o operatie care se face curent, pana cel tarziu in iunie, caci diferentierea florala se face in toamna.
Anul acesta am si eu cu frunze caduce, insa au un parfum de te doboara!
 

Roxana Peled

Active Member
Mama, mama ce frumos e!
Pare plantat in ceva asa ca ma gandesc ca ar putea fi scos fara prea multe pagube aduse radacinilor.
 

nick1971

Active Member
sicora fabian a spus:
Muta-l, Nick. Daca da semne de ofilire, taie-i lastarii la jumatate. Oricum este o operatie care se face curent, pana cel tarziu in iunie, caci diferentierea florala se face in toamna.
Anul acesta am si eu cu frunze caduce, insa au un parfum de te doboara!
Multumesc mult! :hug: cu parfumul, asa e... miroase de-ti vine sa nu te misti de langa el :D
 

nick1971

Active Member
Roxana Peled a spus:
Mama, mama ce frumos e!
Pare plantat in ceva asa ca ma gandesc ca ar putea fi scos fara prea multe pagube aduse radacinilor.
Ms! nu e plantat in nimic, e doar plastic din ala care limiteaza gazonul
 

nick1971

Active Member
nuu... dupa ce trec florile, chiar nu vreau sa le ratez, anul trecut mi-a facut cateva floricele anemice, acum arata bine
 

lelia

Well-Known Member
Nico ,ma bucur mult ca traieste si infloreste planta ta ! mi-a ramas pe retina culoarea ...si zici ca are parfum :eek: sa te bucuri de ea ,e superba !
Nu inteleg de ce vrei s-o muti ,pare sa-i mearga bine acolo ...
 

nick1971

Active Member
Multumesc! :hug:
are soare dupa-amiaza si se usuca repede pamantul, cand e canicula trebuie udat des si eu nu sunt acolo s-o fac, i-am gasit un loc unde nu vede soare dupa ora 3
 

lelia

Well-Known Member
Ai dreptate ,plantele astea iubesc racoarea ,pamantul umed ,lumina filtrata ,sunt niste fitoase... dar sunt atat de frumoase ! :visator:
Bafta cu transplantarea si sa-i mearga super-bine !
 
Sus