Rhododendron - Azaleea de gradina II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine arunca multe ca semn de intinerire , daca nu vezi activitate in ramurele ( un mugure umflat ceva ) atunci poate fi apa multa si rece la baza. fertilizari inutile , dupa 20 aprilie se poate fertilza in mod normal
 

Roxana Peled

Active Member
Si la mine cad destul de multe frunze la rodo primavara, ba li se mai usuca si cate o cracuta ici si colo dar o tai si cresc mai departe :D
Tu cu ce l-ai fertilizat?
 

elianna

Well-Known Member
Au cazut si anul trecut cateva, s-au mai rupt unele sau chiar ramurele dar rezonabil. Am observat ca s-a regenerat. Acum cad multe iar cele ramase au inceput sa se decoloreze, apoi sa se coloreze in maro - pete la verfuri sau pe margini - si sa se rasuceasca. Am pus ingrasamant Grandiol - Rhododendron Plant Food, NKP 13-2-7, cam doua linguri.
 

adrianam

Well-Known Member
Mie mi se pare ca seamana mai mult a azalee ( au frunzele cu ceva perisori) decat a rhododendron (care au frunzele netede, fara pic de perisori). Iar rhododendronii sunt mai mari, au frunze mai mari si talie mult mai mare ca azaleele.
Cel putin ai mei asa sunt- am doi Rhodo- unul are cam 1 m diametru iar celalalt cam 40 cm.
Iar azaleele au ramas pitice, trebuie sa le mu ca le napadeste iarba.
Toate sunt la munte, vad ca rezista de cativa ani, fara probleme.
Initial au fost 4 rhodo, dar am pierdut 2 pentru ca intrau caprele primavara si mancau mugurii noi.
 

elianna

Well-Known Member
Azi am inceput sa scot pamantul de la baza rhodo si am ramas cu el in mana. Avea balotul de radacini, cred ca mai mic decat era cand l-am plantat, aproape "impietrit" in turba sau ce avusese in ghiveciul in care l-am cumparat. Pe atunci eram tare nepriceputa si cred ca nu l-am desfacut aproape deloc. l-am curatat cat am putut, s-au mai rupt din radacinile si asa putine apoi l-am pus in apa ca nu reuseam sa ajung in profunzime. Mi-au venit apoi niste musafiri si s-a intunecat asa ca a ramas in apa pana maine. Ce credeti, mai are vreo sansa?
 

elianna

Well-Known Member
Asa mi-am zis si eu ca oricum nu aveam alta varianta. Daca se duce... am sa jelesc putin si am sa pun altul.
 

rubia

Member
buna seara,
Rhododendronul meu nu mai vrea sa creasca. A inflorit cat a inflorit iar acum are cateva flori deschise care sunt in regula dar bobocii care urmeaza nu se mai deschid sunt cam stafiditi. Eu o udam pe frunze si intr-o zi am observat ca in mijloc se palise tare florile (dar doar cele din miloc) si ca bobocii nu se mai deschid. Daca puteti sa ma ajutat cu un sfat bun, as aprecia :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Il ai de mult? banuiesc ca e plantat in gradina, nu? Are sol acid? Mai da-ne cateva detalii, te rog :D
 

elianna

Well-Known Member
Am/am avut o situatie asemanatoare. Citeste ce am scris mai sus. Nu-mi venea sa cred cat de tare era pietrificat pamantul in jurul radacinilor. Am muncit cateva ore ca sa-l curat. L-am plantat azi cu radacini mai putine, cu pamant nou, am taiat toate frunzele vestejite si ramurile mai anemice si acum astept.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca e o azalee ce ai tu acolo dar e posibil sa gresesc.
Oricum, substratul cu care vine odata cumparat este turba usoara, care retine greu apa. Replanteaza-l folosind turba acida, cu grija pentru a nu deranja radacinile (replantezi cu balot, nu desfaci pamantul de pe radacini) si alegi un ghiveci cu 2-3 cm mai mare in diametru ca sa poti completa cu substrat nou.
Nu fertilizezi! Ca regula generala, fertilizam doar plante sanatoase, bine stabilizate in mediu in care se dezvolta (ceea ce nu e cazul plantei tale, nou achizitionate).
In rest are nevoie de racoare si umbra - cred ca e mai bine afara decat in casa.
Multa bafta! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa zic si eu o ipoteza

1 teoria radacinilor glont care s-au incercuit din cauza ca nu ai racait un pic varfurile sa le indrepti spre sol

A root grows as a bullet goes!

2 cumva bruma care a cazut nu demult nu a avut de-a face , la mine a avut multe , nu la flori dar la frunze de kaki de exemplu da , la varful de magnolie da

o parere.
 

rubia

Member
da, ai dreptate este o azalee, imi cer scuze, nu m-am exprimat corect. Eu dupa ce am cumparat-o , am cerut pareri tot aici pe forum legat de transplantare si mi s-a spus sa nu fac asta. Si nu am facut. Acum imi dau seama ca mai bn procedam asa; vasul e vizibil f mic. Multumesc f mult de sfat. O seara frumoasa!
 

Roxana Peled

Active Member
Parerea mea este ca azaleea ta "moare de cald"! Balconul e inchis sau deschis? Daca e inchis se explica.
Ideea cu schimbatul ghiveciului este oricum buna, un ghiveci mai mare are si o inertie termica mai mare.
 

rubia

Member
Balconul este deschis. La mn clima e cam schimbatoare. O zi e racoare, numai bn pt ea, alta zi e cald. A cam batut soarele pe ea dar de cateva zile este racoare plus ca am pus-o la umbra si nu si-a revenit. E foarte posibil sa ii fie prea cald. Multumesc de sfaturi. Ii voi schimba ghiveciul
 

angela draganoiu

Active Member
Rubia gandeste-te numai la faptul ca azaleea e planta de munte. Deci ii place o temperatura cat mai scazuta posibil si umiditate atmosferica ridicata. Asa ca incarca sa-i gasesti in casa un loc cat mai racoros posibil. Umiditatea atmosferica o poti crea punand planta intr-un vas cu pietricele pe care sa le tii umede permanent.
Vreau sa va spun ca am vazut rhodorendroni in Norvegia, la Bergen, si in Danemarca, la Copenhaga, si erau atat de frumosi si plini de flori. Dar asta pt ca acolo temperaturile sint foarte scazute iar umiditatea atmosferica, cel putin in Norvegia, sint foarte ridicate. Si m-am gandit ca asta e clima ideala pt azalee si rhododendroni.
 

nick1971

Active Member
eu vreau sa mut rhododendronul plantat in 2010, dar dupa ce trec florile, credeti ca vor fi probleme?
 
Sus