Rhododendron - Azaleea de gradina II

roxanasoare

Member
Roxana Peled a spus:
Nu ma pricep prea bine dar am o banuiala ... cat de semiumbra e semiumbra :)
Sunt si rhododendroni extrem de sensibili la soare. Am pierdut (aproape, ca inca isi mai trage sufletul printr-un colt de gradina) si eu unul cu flori mici si mov o frumusete :) ... pur si simplu prea mult soare ...

Si off-topic: am si o camelie cu flori albe care e tot asa, planta vampir ... cum o vede un stropuletz soarele cum se ingalbeneste :pumni:
Este rhodo catawbiense . Are un pic de soare dimineata doar. Nu cred ca e asta totusi....M-am gandit ca poate cainele ar fi de vina. Frunzele se fac maro inchis si cad. Sau o boala...
 

elianna

Well-Known Member
Daca despre al meu vorbesti, este diferenta de doua tonuri, dar n-am reusit s-o prind cu aparatul foto :)
 

fixpix

Active Member
Zi-i mai bine Azalea. Chiar daca face parte din familia Rhododendronilor.
Din pacate nu prea ma pricep la ele.
Pare sa fie una din genul celor de ghiveci...
 

rubia

Member
eu nici atat nu ma pricep :D am ales-o pentru ca mi-a placut aspectul si am numit-o rhododendron pentru ca asa scria pe eticheta :D
 

rubia

Member
Azaleea mea ori intra in hibernare ori este bolnava :( Povestea incepe de acum o sapt cand am venit in tara si am lasat-o in grija altcuiva. La intoarcere am vazut ca saracuta avea frunzele uscate si au inceput sa se scuture cand am luat-o in mana. Florile par palite si cad. Am pus in apa putin ingrasamant pentru orhidee sa isi revina dar nu a avut efect. Pana sa plec am udat-o doar cu apa de ploaie, la fel i-am lasat si "ingrijitoarei" :( Incerc sa imi dau seama care este problema sa o pot repara. In locul in care o tin, la semiumbra, i-a mers foarte bn pana sa plec, deci am exclus o pozitionare gresita, apa de ploaie deci e ok, mai ramane doar sa fi fost udata prea putin ori prea mult dar am venit acasa de 4 zile si continua sa ii cada frunzele si sa se ofileasca. Oricine are vreo idee buna, please spuneti-mi si mie :?
https://picasaweb.google.com/1176725425 ... embrie2013
 

angela draganoiu

Active Member
am fost azi la Lidl si am cumparat un rhododendron obtusum, cu flori rosii.
vreau s-o pun in curte, i-am si gasit locusor la soare dimineata si umbra dupa prinz. dar pamantul de la mine din curte e cam saracacios si plin de pietre. oare sa-i duc si o punga de pamant pt acidofile ?
 

belisima

Well-Known Member
:) angela ,chiar de acesti rhodo vorbeam pe topicul lidl,imi poti spune ce culori mai avea si cat de mare este?
 

angela draganoiu

Active Member
aveau roz, mov si rosu. are cam 15-20 cm si a costat 15,99 lei. dar sa stii ca am cumparat de la Lidl Berceni.
eu vreau un rhodo pt curte iar Cornelia imi spunea ca ar trebui sa aibe frunzele mai mari decat azaleea. azi am vazut la o florarie azalee care insa aveau frunzele mai mari decat rhodo de-l cimparai. auc' nu stiu ce sa zic.
pt mine e cert un lucru. va merge in curte punct. sa face bine sa-i mearga bine.
 

ghia_don

Active Member
Eu am luat rhodo din ala cu frunze mici ca azaleea si e in curte de doua ierni. Primavara trecuta a avut o floare, acum parca are umflati mai multi muguri :D ..
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc de incurajare Doina.
te rog spune-mi daca ceea ce vreau sa fac ii va face bine. adica vreau sa-l pun intr-un loc unde sa aibe dimineata soare si dupa pranz vine umbra. pamantul insa e plin de pietre, deci dreneaza bine. ii voi pune, la sugestia Corneliei, si o punga de pamant pt acidofile. altceva ? ce sa mai fac ?
 

ghia_don

Active Member
Asa am facut si eu cind i-am plantat, le-am pus in groapa pamint pentru acidofile ..Sint plantati sub niste tuia mari asa ca nici nu prea vad soarele, doar filtrat printre crengi. Cind tund crengile brazilor, le pun de jur imprejurul tufelor si le las acolo pina se usuca si-si scutura acele.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Doina.
ah...... mai am o intrebare. o duc la curte, undeva linga Cimpina, acum pamantul e inca foarte rece sa mai astept pana in aprilie, dupa Paste, sau as putea s-o plantez acum. mi-e frica ca, noaptea, temperatura inca mai scade sub zero.
 

elianna

Well-Known Member
AJUTOR! Au inceput sa cada frunzele la Rhodo. Se maronesc incepand de la varf sau margini, se rasuces si cad incepand cu cele dinspre baza. Are soare cca 3 ore dimineata. L-am udat si i-am pus si ingrasamant cand l-am dezvelit. A inceput acum cateva zile si mi-am spus ca e normal sa mai cada 2-3 frunze dar acum a inceput sa cheleasca. Vroiam sa pun si niste poze dar tocmai s-a descarcat aparatul foto. Am nevoie de un sfat pe care sper sa-l gasesc aici :D
 
Sus