Rhododendron - Azaleea de gradina II

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabiuta, eu nu credeam să mai existe la cineva apă mai rea decât ce am eu la puţ. Ne-am îngrozit cand am primit rezultatul analizelor. Si o folosesc doar menajer si la udatul grădinii. Niciodată în alimentaţie, nici măcar fiartă. Si nici copilului nu îndrăznesc să-i fac baie cu apa aceea. Asa ca ştiu ce înseamnă să îţi faci provizii de apă. Cu tot calcarul din ea, rododendronii nu au fost afectaţi. Acum ce să mai zic, eu am udat toată vară gradina cu apa tratată cu clor si antiagle din piscină (nu si în zona de rododendroni, ca nu ajungea furtunul de scurgere până acolo). Am considerat ca decât deloc, să se mulţumeasca cu aia. Si deşi am avut mari emoţii la început, în afară de urle albe rămase pe pământ, plantele s-au dezvoltat frumos. Fără apa aceea, nu mai intrau în iarnă.
În mod surprinzător, vara asta, rododendronii i-am udat doar de vreo 3 ori, m-am bazat mult pe umbră si pe liana de mur ce i-a acoperit complet.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana, cel roşu din poza, are un nume ciudat, pe care nu reuşesc niciodată să-l reţin. Dar dacă vrei, îl caut.
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este, toti rhododendronii au nume tare ciudate. :D Si eu i-am pierdut tablita cu care a venit dar probabil l-as gasi notat prin agenda.
 

Roxana Peled

Active Member
Aha!
Rhododendron scyphocalyx, probabil Abendsonne pentru ca asta nu au mai binevoit sa scrie pe eticheta deci e pe ghicite.

L-am gasit printre cookiesurile lui google :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmen exista dupa cum vezi,din pacate :x ...
Deci in afara de faptul ca la mine nu le-a mers bine(apa,expunerea poate?,) mai au o hiba imensa din punctul meu de vedere :cresc al naibii de greu :p .
Oricum vorba din popor :cine are sa-i traiasca cine nu... :mrgreen:
 

nick1971

Active Member
la mine, ptr ca nu am avut timp sa ajung mai des sa-i ud, la anu' nu cred sa vad flori de la ei :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu o rata de deces de 100% (doua exemplare din care primul nici nu a apucat prima iarna, iar al doilea si-a dat duhul dupa doua ierni) eu mă voi multumi deocadata doar sa ii privesc. Nu fiindca nu mi i-as dori aproape, dar se pare ca toata straduinta mea de a le oferi un loc umbros si sol acid, udari si ingrasamant specific, ferire de soare in perioada inghetului ...., tot degeaba.

Astept cu nerabdare sa vad cum au trecut de iarna si cum vor inflori zecile de rhododendroni plantate anul acesta in Arad.
 

Roxana Peled

Active Member
Au plantat si prin Bucuresti. Unii au rezistat, altii nu. Cred ca depinde foarte mult si de tipul de rhododendron in sine.
Eu am unul cumparat acum doi ani care a iernat anul trecut in ghiveci afara si a supravietuit, iarna asta tot in ghiveci a ramas. Sper sa nu mai trecem dinnou prin -20 de grade. Voi vedea la primavara cum o sa arate ca vara asta a fost cam chelutz si cu frunzele pe jumatate atacate fie de frig fie de omida paroasa :)
Din pacate, fiind vesnic verde sunt cam greu de recuperat frunzele afectate ...
 

ghia_don

Active Member
Dupa inspectia de azi am gasit rhododendronii in stare buna :D . Aveam emotii pentru ei, pentru ca i-am plantat in toamna si nu stiam cum vor rezista peste iarna, dar vad ca arata excelent acum, dupa ce s-a dus zapada de pe ei :)
 

elianna

Well-Known Member
Minunata este :D
Doina tu vrei sa spui ca acela este rhododendron inflorit la tine in curte :eek: Eu daca-i vad infloriti peste doua saptamani as spune ca e o minune :)
 

elianna

Well-Known Member
Foarte frumosi rhodo. Mi se par niste plante deosebite. Cel rosu imi place mai mult poate pentru ca ai mei sunt roz.
 

roxanasoare

Member
Salutare!
In primul rand va felicit pentru frumusetile voastre. In al doilea rand, vin cu o problema. Am cumparat un rhodo frumos de la pepiniera in ghiveci. L-am pus in pamant cu turba speciala pentru rododendroni. Dupa o saptamana au inceput usor usor sa i se usuce frunzele facandu-se maro de la exterior catre interior. Era plantat la semiumbra. Am crezut ca a facut cainele pipi pe el asa ca l-am mutat intr-un ghiveci mare cu pamant special la semiumbea, ferit de caine. L-am udat zilnic. Numai ca el a continuat sa se usuce, si acum mai are doar cateva frunze maro si tulpinile la fel. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc.
 

Roxana Peled

Active Member
Nu ma pricep prea bine dar am o banuiala ... cat de semiumbra e semiumbra :)
Sunt si rhododendroni extrem de sensibili la soare. Am pierdut (aproape, ca inca isi mai trage sufletul printr-un colt de gradina) si eu unul cu flori mici si mov o frumusete :) ... pur si simplu prea mult soare ...

Si off-topic: am si o camelie cu flori albe care e tot asa, planta vampir ... cum o vede un stropuletz soarele cum se ingalbeneste :pumni:
 
Sus