Rhododendron - Azaleea de gradina II

kytty21

New Member
Poate sa ma ajute cineva si pe mn?
Am o azaleea si un rododendron.
Rododendronul mi s-a spus de unde l-am cumparat ca il pot planta in gradina si mi-au dat si sfaturi de ingrijire.Azaleea insa,nu stiu daca o pot planta in gradina sau trebuie tinuta in casa iarna.
Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi de ingrijire?
se poate vedea aici : http://cristinasimileanu.sunphoto.ro/flori/72381410
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu ,azaleele le tin in holul blocului,lumina putina,usa de obicei inchisa,dar ramane si deschisa si nu o data.Sigur vrea racoare si iarna si vara.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Azaleea aceea e de interior. Exista si azalee de gradina, dar arata altfel.
Rododendronul il poti planta in gradina, neaparat la umbra.
 

kytty21

New Member
Multumesc mult de raspuns.
Rododendronul l-am plantat ieri la umbra gardului viu.
mi-e cam teama cu apa ca la noi este foarte calcaroasa si nu stiu cum il voi feri de cloroza.
Sper sa fie bine.
 

NiculaeAna

New Member
Cel putin asa scria pe eticheta . Mie mi se pare ca seamana destul de mult. :nu stiu: :?: Ceea ce vedeti este o poza facuta recent dupa ce s-a terminat perioada ei de inflorire . Din pacate nu am gasit o poza de cand era plina de flori . :(
 

kytty21

New Member
de interior sau de exterior este oricum superba :)
nu stiu la ce va referiti sa taiati...florile trecute?
eu le rup cu mana pur si simplu
 

NiculaeAna

New Member
florile le-am rupt si eu cu mana dar am citit undeva ca se pot taia ( tunde) ca sa le dai forma ....sa se indeseasca cica ....
 

kytty21

New Member
asta nu stiu...a mea are forma frumoasa...poate daca o va lua pe aratura am sa-i administrez din timp scurte corectii :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Din cate stiu eu azaleea, fiind un arbust cu crestere inceata, cu exceptia cazului in care o ia chiar razna...nu prea se taie... De indesit se indeseste ea singura.

Am o nelamurire ... nu reusesc sa gasesc Rhododendron - Azaleea I

Am un rhododendron care are unele frunze uscate la varf si unele mancate (cu gauri) de omizi si as vrea sa stiu cum sa tai din el sa-i dea frunze noi fara sa-l omor ... si cand...?
 

Roxana Peled

Active Member
Eu am luat la oferta de la Brico acum o luna unul maricel care avea si flori si boboci desi scria pe el saracul ca inflorestie in mai :)
A mai deschis inca vreo 2 saptamani din flori si vad ca i-au mai ramas boboci si pentru la anul.
Din pacate e rezistent doar pana la -15 grade asa ca o sa trebuiasca sa stau cu ochii pe el la iarna, pe el si pe prognoza in caz ca se ajunge la -20 ca iarna trecuta.
 

ghia_don

Active Member
Frumos!
Unul din asta am plantat si eu zilele astea, sper sa treaca iarna in gradina....
La tine a trecut iarna in gradina?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mai multe ierni chiar :D. Vara îi omoară, trebuiesc plantati la umbră. Ai mei au fost protejaţi vara asta de un mur curgător, al cărui singur scop în gradina e să ţină umbră azaleelor :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Ma bucur sa aud pentru ca astazi m-am uitat la al meu si pare identic cu cel din poza, chiar si bobocul care i-a mai ramas arata la fel...zici ca ai facut poza la mine in curte :)
O sa-l pun la umbra. Am avut unul din acela cu flori mici, mov-albastre si l-am lasat in soare :( . Nu e mort dar arata ca naiba si nu cred ca o sa-si mai revina la forma lui initiala.
Partea proasta la vesnic verzi, mai ales la rhododendroni si azalee este ca daca se zapacesc frunzele nu prea se inghesuie sa mai faca altele. :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumos Carmen :rose: ....Si la mine cu umbra cred ca le-ar prii.Dar din cauza apei supercalcaroase nici vorba sa pot avea asa ceva in gradina .Si sincer,ca sa cumpar zeci de kile de apa plata sa ii stropesc ...nici ca as face-o.Am experimentat cu unii care au rezistat unei ierni dar s-au dus rapid in primavara urmatoare asa ca ii admir in curtea altora.
Si mai sunt si betivi :(
 
Sus