Rhapsody in Blue

IULIA

Active Member
primul pe care l-am avut de anul trecut luat la ghiveci, are deja 1 metru. s-a latit insa destul de tare ca si tufa(cam 80 cm). este la a 2 a inflorire anul asta. intr-adevar are flori doar in virful ramurilor, dar are destul de multe ramuri, de mai multe inaltimi.
cei 2 de la coral, pusi in toamna 2011, sint de dimensiuni mici, pina la 40 cm, ca si tufe. au insa ceva ramuri cu floricele in virf.
problema mea este ca se scutura in maxim 3-4 zile florile. :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Superba gradina, Nick, arata demential in ultima imagine! Cred ca esti foarte mandra de ce ai realizat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa e...e plina de culoare.
Fiindca esti cumva destul de aprope ca distanta fata de mine (adica tot ses,tot cald,tot arsita ) as vrea sa stiu cum s-a comportat rapsodia pe timp de vara ca acum e bestial de frumos.Nu ca mi-ar place mie culoarea mov :p Si nu un pic...ci muuuuuult :secret: :rofl:
 

nick1971

Active Member
Multumesc! Gabiuta, te-am indus in eroare :) pozele sunt din iunie, nu am pozele acum sa ma uit, dar a inflorit o perioada indelungata, iar pe timpul verii... a fost ok, nu l-am vazut sa sufere
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hmmmmm.....bataita :)
E foarte frumos oricum :D .Ma bucur sa aud ca nu a suferit.Asta ma interesa.
Dar.........am un maaaaaaaaare DAR...e sau nu remontant?Se urca sau nu?Si daca da pina la ce inaltime?
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.24115.1
aici sta scris asta.....
eu ce pot crede?
La tine Nick sta in soare?Ca acolo tu nu prea ai umbra......
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Hmmmmm.....bataita :)
E foarte frumos oricum :D .Ma bucur sa aud ca nu a suferit.Asta ma interesa.
Dar.........am un maaaaaaaaare DAR...e sau nu remontant?Se urca sau nu?Si daca da pina la ce inaltime?
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.24115.1
aici sta scris asta.....
eu ce pot crede?
La tine Nick sta in soare?Ca acolo tu nu prea ai umbra......
E remontant: Blooms in flushes throughout the season.
Toti trandafirii moderni sunt remontanti, doar varietatile vechi nu au proprietatea asta (varietatile Alba, Damask, centifolia, Galica, etc).
Acuma si proprietatea asta difera de la un soi la altul, unii chiar infloresc aproape non stop altii au 3-4 valuri de flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mada....am stat aseara si am citit pe la pozele multor proprietari de acest soi.Am citit ca este remontant si in descriere dar si in cele spune de majoritatea mai ales un tip din Germania (NB:Germania!,clima,bla,bla...) care il are la umbra si care il lauda de mama focului.
Dar.......pe mine ma interesa aici la noi cum se manifesta.Daca citesti postarile anterioare ,cele de la inceputul acestui topic o sa vezi parerile.
Intrebarea mea nu a fost intimplatoare mai ales ca eu vreau sa il pun pe prima arcada ,pe cea dinspre poarta in combinatie cu New Down si vreau sa stiu daca ii sta bine acolo sau la umbra pe gardul dinspre vecinii din dreapta.
Spun fiindca tu stii configuratia gradinii mele.
Ma interesa mai ales la Nick in gradina cum s-a comportat ca stiu ca ea acolo nu are umbra de loc..
Mare bataie de capatina :suparat:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
L-am luat si eu acum in toamna si am decis sa-l plantez langa un gard unde are soare vreo 4-5 ore pe zi si apoi umbra. Eu cred ca asta e pozitia ideala pentru el cat sa nu se arda in soarele de amiaza :D
Revenind la gradina ta, eu l-as pune langa gardul vecinului.
Si-ar mai fi o chestiune: la Nick nu e umbra, asta e clar. Interesant e cum a aratat trandafirul asta in iulie/august cand a fost canicula, acum de vreo luna de zile si-au revenit toti trandafirii, nu mai sufera de caldura.
 

nick1971

Active Member
Madalina, esti sigura ca l-ai comandat? eu parca am vazut in lista ta Blue for you.
Fiind in primul an la mine, nu pot raspunde la toate intrebarile.
Remontant este ca a reinflorit dupa o perioada, aspect de catarator inca n-am vazut, dar si alti cataratori plantati in toamna nu au crescut foarte mult. Umbra chiar are dupa-amiaza, este plantat langa o salcie care-i tine umbra. chiar daca nu pare, am si umbra in gradina :) dimineata in partea stanga a gradinii si dupa-amiaza in partea dreapta si asta datorita gardului vargat.
aici am pus niste poze cu pozitia lui in gradina, sper sa-l descoperiti :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Esti fenomenala!! :rofl: :rofl:
Mi i-am comandat pe Blue for You, Veilchenblau si Reinne de Violettes - toti movulii. Asa ca pe Rhapsody l-am ratat...e musai de inclus in vreo comanda dar nu cred ca mai am pe unde...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dupa poza lui Nick, in care e mai spalacit, deja imi parea rau ca l-am plantat in toamna :rofl: Acum, dupa poza ta, ma bucur :tavalit:
Eu am ceva impotriva trandafirilor care se pretind albastri si de fapt sunt oricum, mov, lila, mai stiu eu, dar nu albastri. Pana la urma eu l-am luat de curiozitate,vazand poze in care culoarea e ca la tine, Iulia. Dar am inteles ca nu e asa din prima, ci pe masura ce se maturizeaza floarea culoarea ia o tenta mai apropiata de albastru
 

ghia_don

Active Member
Daca se prinde butasul :rugaciune: , voi fi si eu fericita posesoare a acestei frumuseti ! :)
Acum e sub plapumioara de nea..
 
Sus