rezultatul altoirii unui trandafir

danero2004

Well-Known Member
Moderator
stii ce e la tine , cred ca ai patit ca la imprimanta

Soiul altoi are anumite cerinte de compozitie in chimicale a caror uz este de a da nuante plantei/florii, ori portlatoiul are altele si aici apare fenomenul imprimanta unde daca o culoare nu este imprimanta incearca sa suplineasca prin folosirea celorlalte

oricum e f frumos si felicitari (acum imi dai emotii mie ca am pus si eu un ros pe galben dar nu s-a deschis inca , dar e printre crapaturi rosiatic)
 

haplea82

Member
ce se vede in respectiva fotografie este prinderea altoi -portaltoi.pentru altoire in portaltoi se face o taietura in forma de T(IN FAPT SINT 2 taieturi perpendiculare care formeaza un T)
daca vrei sa afli mai multe despre altoire cauta pe internet sau cumpara o carte despre altoirea pomilor fructiferi ,altoirea facuta de mine poarta numele de altoire in ochi dormind
 

Aurora

Member
Imi place foarte mult, e interesant experimentul :clap:...pe mine ma batea gandul mai demult, sa altoiesc pe un corcodus o ramura dintr-un cires batran...momentan am incercat sa-l prind sub pet, inca nu mi-a reusit ce am pus anul trecut, iar anul acesta am mai facut o incercare, si astept sa vad rezultatul.Cred ca altoind eram mai castigata.
Tine-ne la curent cu noutatile :blush:
 
Sus