Reventul /Rabarba/Rubarba

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Despre el ce stiti?L-a folosit cineva la budinci,placinte,etc.....Cei din zona Ardealului cred ca ar putea sa dea mai multe amanunte.O sa fac o scurta descriere a lui dupa ce imi furnizati datele pe care le cunoasteti voi :)
 

Floria

Active Member
Re: Reventul sau Rabarbura

Daca din tija lui se acreste si ciorba, atunci iti spun ca am mancat o ciorba grozava in Ardeal, avea un gust deosebit.
 

blueheart_d

Member
am tot auzit de rubarba, dar inca n-am vazut pe piata la noi. am vazut o reteta de placinta cu capsuni si rubarba. tre sa fi fost delicioasa. chiar as vrea sa fac rost de ea dar nu stiu d eunde inca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Blue am mai auzit ca se spune si rubarba.

Planta creste spontan in China si in Tibet si a fost adusa in Europa de misionarii francezi pe la jumatatea secolului XIX iar prin intermediul consulului francez de la acea vreme a poposit in Gradina Botanica a Facultatii de medicina de la Paris.
De acolo s-a raspindit in toata Europa.
Creste bine in soluri argilo-nisipoase.De la aceasta planta rizomii care se culeg abia in al patrulea an sunt folositi in industria farmaceutica.In medicina umana dar si veterinara.
Frunzele si tulpinile tinere se folosesc fierte dar si crude.Iar din petiolul frunzelor se fac compoturi,dulceturi si....................placintele sibiene :rofl:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rheum_officinale

http://www.fitoterapia.net/vademecum/va ... d806d53904
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si eu fac compot de rubarba.Are un continut ridicat de vitamina C.
 

ghia_don

Active Member
Eu auzisem ca se consuma numai cozile groase si ca frunzele sint toxice :? ...e adevarat?
Prin zona noastra nu se cultiva...sau nu stiu eu.
 

zamfira

Member
Compotul seamana cu cel de ananas , de aceea la noi i se mai zice si ananas fals .Nu stiu daca se inmulteste prin seminte, dar sigur prin radacina .
 

pupu

Member
As vrea sa va intreb daca stiti ce sa fac cu reventul meu: in primavara i-au dat frunze noi si verzi (l-am transplantat in toamna trecuta), iar acum mai are doar 2 frunze si alea galbejite de tot.... nu stiu ce sa-i fac ...prea mult soare? prea putina apa?
 
A

Anonymous

Guest
Nu culegeti tijele de la rhubarbe dupa 10/15 iunie ca obositi planta.
Se inmulteste prin radacini si prin seminte.
Ii place solul umed aproape in permanenta.
Frunzele nu se consuma pentru ca sant toxice.
Daca vreti sa aveti mai multe tije si mai groase suprimati floarea cand incepe sa se faca.

Planta mea pe care am pus'o anul asta (inmultire prin radacini)



Daca cineva vrea seminte, sant dispus sa fac schimb cu altceva :)
 
A

Anonymous

Guest
Am uitat sa specific ce seminte m'a intereseaza;
Gogosari, ardei gras galben (ordinar), varza de Buzau, leustean, marar, ardei iute Bulgaresc, ardei iute (din ala mic si fin nu stiu cum se numeste dar stiu ca se cultiva mult prin sudul Romaniei, Zimnicea, etc si se utiizeaza pentru murat) loboda rosie si ailalta,etc
In schimb, intrebati'ma ce vreti ca seminte si le pot procura aici daca le gasesc pe piata sau de la mine din gradina. Flori, legume, aromatice, arbori, etc.
Luati totusi in considerare pretul trimiterii pachetelului prin posta (eu il trimit din Franta si DVS di Romania si ca este poate mai scump pentru Romania spre Franta)
Sper sa facem schimburi bune atat pentru mine cat si pentru DVS
Merçi
 
Sus