Reventul /Rabarba/Rubarba

melimeli

Active Member
elenafles a spus:
Cris,cozile de rabarbura se consuma doar pana in iunie la Sanziene.La noi se spune ca dupa aceasta data sunt toxice.Nu imi e foarte clar de ce dar banuiesc ca atunci cand vin caldurile mari cozile imbatranesc,nu mai sunt crude si nici zemoase.
In concluzie recolteaza-le si fa compot,prajitura sau dulceata.Sunt delicioase. :D
cineva mi-a spus ca se consuma pana in iulie inclusiv :? acum chiar ca sunt confuza :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu mai stiu exact cantitatile dar stiu sigur ca am curatat bine tijele pentru a ramine albe sau roze si pe care le-am taiat marunt.Altceva?Aaaaaaaaaaaa..... si am pus vanilie :)
 

ionascus

Active Member
Eu am mancat din rubarba tot anul trecut....Acresc borsul cu codite....
Am facut o placinta cu aluat fraged delicioasa....
Coditele le curatati de pielita,taiate in bucatele de 1.5 cm...crude...se amesteca cu jumatate de cana de faina(amidon) si o cana cu varf de zahar+zahar vanilat...
Se ia aluat fraged,se pune intr-o tava de tarta jumatate din aluat,apoi amestecul de rubarba-faina-zahar si un cub de unt,apoi deasupra cealalta bucata de aluat fraged....se impacheteaza bine tarta(se lipeste),deasupra se unge cu ou batut,si am intepat cu cutitul sa iasa aburul...buna tare....
Reteta ,daca considerati ca nu este locul ei aci...se poate muta unde considerati....(attn moderatori)
 

Elektra

Member
Am facut si eu , pentru prima data, compot de rubarba si dulceata de rubarba cu capsuni...delicioase. Prin urmare, m-am hotarat cand gasesc radacina sa o plantez intr-un camp mai ferit din apropiere :) , in curte chiar n-am loc. Ma gandesc ca seamana suficient de mult cu brusturele pentru a fi confundata de necunoscatori...iar pe aici n-am vazut niciodata la piata, doar la kaufland.
 

ionascus

Active Member
Succes Melimeli...
Ieri am pus rubarba la congelator pentru iarna....taiata bucatele...gata de pus in ciorba sau compot,sau prajitura
Ieri aveam un lemnar la treaba....i-am dat sa guste rubarba.....si a plecat cu o tufa acasa.... :rofl:
 

melimeli

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:

m-ia zis cineva ca nu se mai folosesc coditele dupa iulie ( :? parca)
tu cum faci?
cum ai pus la congi?prefiert sau crud?
 
ionascus a spus:
Succes Melimeli...
Ieri am pus rubarba la congelator pentru iarna....taiata bucatele...gata de pus in ciorba sau compot,sau prajitura
Ieri aveam un lemnar la treaba....i-am dat sa guste rubarba.....si a plecat cu o tufa acasa.... :rofl:
codrina,eu nu am reusit sa ma acomodez cu aceasta planta...in bors mi se pare ca nu acreste pe cat as vrea,compotul nu-mi place,prajitura n-am indraznit sa mai fac....
si totusi e atat de sanatos....cat ar trebui sa pun in bors ca sa simt ca l-a acrit????

victoria,daca vrei iti trimit eu rubarba...lasa-mi adresa pe pm
 

Floria

Active Member
victoria a spus:
:D vreau si eu o radacinuta daca are cineva de vanzare :D
Daca vrei seminte , am vazut azi la Bricostore din cele cu codite rosii, iti pot lua. Eu am semanat luna trecuta si deja au a patra frunzulita.
 
Sus