Reventul /Rabarba/Rubarba

mirela06

Active Member
Pai daca vine Mnina pe la mine,caut sa scotocesc la ea.Nu stiu daca se umbla acum ca eu am numai o bucata, dar facem cercetari :rofl: Daca nu ne ajutam noi, mai ales daca se iveste vre-o ocazie, apoi atunci cine? :) Si dau si urechi de iepure (planta, nu ce va ginditi :rofl: ) ca si eu poate vreau ceva ce caut si nu gasesc si asa ne-am aranjat toti, sau romaneste spus - impacam si capra si varza:rofl:
 

ACHIMENES

Member
Am vazut ieri in Carrefour Baneasa niste tije din aceasta planta, aratau jalnic, erau ofilite si pline de pamant asa ca m-am lipsit......ma batea gandul sa iau o legatura :) .
La fel de neingrijit .......nu gasesc un termen mai dur ptr situatia de la raionul de plante de apartament :eek: :eek: cateva plante aruncate pe un raft acolo, ofilite, cu multe uscaturi, oferta ca si inexistenta si culmea zdrentele astea se vindeau la aceleasi preturi ca in martie.
E strigator la cer :x :x :x
 

mirela06

Active Member
Rabarbura nu este prea pretentioasa. Daca este soare, apa sa aibe si pamint drenabil si cu ingrasamint natural. Daca este la umbra cu atit mai bun pt . el. Oricum, atunci cind mi l-a adus a spus ca ei il ai intr-un loc mai mlastinos. Al meu este sub vita de vie si linga teava de apa care are o legatura la furtunul de udat, mai schioapata si tisneste din el direct pe biata planta. Ia apa zilnic si asta cit uda sotul, adic aore si ore. :D
 

mirela06

Active Member
Achimenes. Daca aratau asa nu cred ca merita. Tot ce a fost bun s-a distrus.Valoare nixam ca hrana. Pacat de ele si de faptul ca lume multa nu stie cit este de minunata. :(
 
A

Anonymous

Guest
mirela - rabarbaru se scoate ori primavara martie-aprilie daca sunt pui laterali
sau toamna prin septembrie
acu depinde si cat de cald o fi in septembrie
 

mirela06

Active Member
Nashu, toti care avem , cred ca este putina. Eu am doar o tufa. Pate vede cineva si te va servi :), asta cu conditia sa dispuna de ceva cantitate.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ai gasit tu plic cu seminte de revent?
Eu nici de loboda rosie nu am vazut!
 

ana popa

Member
Am obtinut plantute de rubarba din seminte, toata vara au stat in pahare de plastic iar acum observ ca frunzele se ingalbenesc si cad. Ce ar trebui sa fac mai departe? Am sanse sa se trezeasca la primavara?
 

ana popa

Member
Mnina a spus:
De ce nu le-ai pus in gradina,erau prea mici?
O parte seminte le-am pus la mama in gradina dar plantutele au murit din cauza secetei, nu avut posibilitatea sa le ude. Iar cele din pahare le-am tinut pe balcon pentru a le putea uda corespunzator.
 

ana popa

Member
Am cautat intr-un pahar cu rubarba si supriza :eek: ... am gasit o radacina cam de 2 cm groasa :D. Se pare ca ca la primavara voi avea, totusi, rubarba.
 
Sus