Resuscitare frunze

blueheart_d

Member
am fost si eu la supermarket PIC, nou deschis in oras, si plimbandu-ma printre flori am gasit niste ghivece cu violete. saracutele flori, se vedea ca nu sunt ingrijite. am gasit printre ghivece vreo doua frunzulite, insa doar una cred ca ar avea sanse sa faca urmasi. am urmarit discutiile voastre despre inmultire, si i-am dat tema de casa frunzulitei. sper sa am succes la prins :rugaciune: si sunt curioasa de care e.
 

Simina

Active Member
La PIC, cam toate plantele sufera. Cei de acolo nu stiu sa se ocupe de ele. Sunt frumoase doar cand sunt proaspat aduse. Daca raman pe raft o saptamana - sansele sa supravietuiasca sunt foarte mici.
 
nu stiu daca scriu unde trebuie dar va rog sa ma ajutati cu un sfat,am primit niste frunze de violete si au mustati le pot pune in ghivece cu ceva in cap punga sau altceva?sau credeti ca ar fi mai ine sa le bag in pastila de turba k sa fiu sigura k se prind...k mi le doresc mult...va rog sa ma ajutati cu un sfat...multumesc
 

doina

Member
Violeta, pune-le direct in pamanr afanat, amestecat cu perlit din belsug.
Sa nu apesi prea tare substratul pe langa frunza pentru ca vor iesi puii foarte greu si risti sa rupi radacinutele existente.
Pune-le si punga chiar daca au radacina si o lasi 1-2 saptamani pana se vor obisnui in substrat si vor incepe se creasca radacinile.
 
Sus