Resuscitare frunze

Dora

Member
Eu sunt la a doua cafea pe astazi...Intre mancare,copii si pisica incerc sa-mi resuscitez doua frunze de violete(poate reusesc).
 

Dora

Member
Pai cele doua de care iti ziceam,Buffalo hunt s-au pleostit rau de tot,doar codita e mai tare,acuma nu stiu daca am sanse sa le salvez :(
 

Roxana

Active Member
Frunzel de violete

daca ai pus cateva frunze la inradacinat, este posibil sa reusesti.
 

Dora

Member
Dupa ce le-am adus acasa,le-am pus in apa urmand ca astazi sa le pun in pamant.Restul frunzelor sunt in regula,doar astea doua sufera.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ai pus paharul cu apa si frunze la lumina? cata apa ai pus in pahar? Pentru ca daca au codita tare dar n-au lumina se vor pleosti de tot. Nu conteaza ca varful frunzei este maronit de la transport, poti chiar sa-l tai.
 

Dora

Member
Cred ca cele doua frunze sunt compromise,din pacate... :cry: In schimb,restul le-am pus in pamant,sa vedem cum o sa le mearga.Cat imi doresc sa se prinda...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dora sa ma tii la curent cu mersul lucrurilor. Si am sa te trec pe lista de asteptare la Buffalo Hunt.
 

carmenn

Member
ola...help...
m-am trezit si eu cu 2 frunze de violete...tocmai eu...
acuma, am cautat la inmultire violete, nu am gasit ( sau nu vad bine de somn )...ce fac cu ele, le pun in pamnat direct? cu pet? fara?
ghiveci mic? pamant normal? of...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adica pui paharul sau ghiveciul intr-un vas plin si il lasi cateva minute asa cat sa absoarba apa. Dupa aceea scurgi apa suplimentara si pui ghiveciul/paharul la locul lui.
 

Dora

Member
Din frunzele acelea care mi-au dat ceva batai de cap(din pacate cateva au murit :cry: )cred ca am sanse sa-mi iasa ceva :D .Vazand ca tot mai pleostite erau in paharele descoperite,m-am gandit sa le pun intr-un flacon de apa de 5 l si bine am facut,pt. ca unele frunze si-au revenit in mod spectaculos,au devenit batoase si chiar nu mai speram...Din cand in cand le mai aerisesc.De exemplu,la o frunza care am pus-o in 25 sept.deja se vad frunzulitele :D .Despre udat...destul de rar,atat cat e nevoie.Pentru mine,metoda asta mi se pare rapida si buna,poate altii au noroc cu cealalta metoda :wink:
 

Dora

Member
Revin ca sa zic ca am mai incercat si varianta cu pet-ul in cap,dar n-a mers.Diferenta e ca acum toata planta e la aceiasi temperatura,umiditatea e ridicata si ii face bine,probabil e fericita :)
 

carmenn

Member
din cele 2 frunze de violeta care le-am pus la inradacinat, una a abandonat cursa si a murit...cealalta arata bine si acum.
 
Sus