Repelent impotriva cainilor si pisicilor

thea

Member
Sunt curioasa daca a folosit cineva aceasta masura de protectie a gradinii, mai ales cand ai un caine care iti distruge gradina incercand sa-si ingroape oasele, :x .
Doresc sa stiu daca isi merita pretul aceste produse.Eventual niste recomandari?
Doresc sa folosesc asa ceva si in fata curtii unde vin cainii plimbati de proprietari nesimtiti si imi murdaresc trotuarul.
 

Edelweiss

Active Member
Nu prea sunt bune...daca un caine face ceva undeva vor veni si altii...nu poti face nimic. Cel mai bine pune un afis "atentie capuse", e pt stapani :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cel mai bine e sa folosesti tot un caine , de preferat daca ai pe cineva cu o rasa dominanta , sa vina sa "marcheze" teritoriul va face ca acei caini sa nu mai doreasca sa si lase "buletinul" in fata portii.
Eu am aceiasi problema dar cu cativa maidanezi si cum nu stau la teren .....
In rest doar bunul simt e cel mai bun repelant.

Succes
 

sicora fabian

Active Member
alfa a spus:
Sprayurile acelea acre se vand, promit sa tina cainele departe de flori, in special sa nu faca pipi pe ele. Eu am luat Mr.Pepper. Miroase cam a lamaie cand dau.
Dar sa stii ca cel putin la cainii nostrii nu are nici un efect.
:(
 

thea

Member
danero2004 a spus:
cel mai bine e sa folosesti tot un caine , de preferat daca ai pe cineva cu o rasa dominanta , sa vina sa "marcheze" teritoriul va face ca acei caini sa nu mai doreasca sa si lase "buletinul" in fata portii.
Eu am aceiasi problema dar cu cativa maidanezi si cum nu stau la teren .....
In rest doar bunul simt e cel mai bun repelant.

Succes
Voi nu ati inteles care este problema.
Nu stiu care este "dominantul" dar la poarta mea se face in fiecare dimineata un concurs care "pipiu" este mai dominant! :x
ma gandeam ca macar din exterior sa ponderez concurenta!
 

Edelweiss

Active Member
Poti incerca sa folosesti zeama de tutun. Fierbi cateva tigari dar fara filtru si stropesti, eventual amesteci putin alcool. Cainii/pisicile nu sufera alcoolul si tutunul. La plante se ma stropeste cu zeama de tutun impotriva daunatorilor. Poate merge asa, depinde cum crezi tu. Problema este ca pt marcat, cainii aleg un obiect mai inalt, banca, stalp, gard, tufis...nu ai ce face, e instinctul lor.
 

thea

Member
Floare de colt m-ai luminat, :) !Asa este,cutu meu are boala pe fumatori si alcoolici ,cum ii simte devine nervos,asa am observat la niste muncitori dedati la astea.
 

mihaelk1978

Member
Ati reusit ceva? Am aceeasi problema...doar ca prin vorba buna si rugaminti aprinse, am reusit sa o conving pe catelusa mea sa faca kk intr-un anumit loc din gradina, dar atat! Pipi...peste tot? Ce ma fac? Cu spray repelent nu merge. Altceva?
 

angela draganoiu

Active Member
cand aveam caine si facea pe unde nu voiam spalam locul cu otet si mergea. otetul alunga misrosul de pipi de la alt catel. poate daca incercati sa stropiti locul cu otet ............... eu stiu ...........insa cred ca ar trebui stropit des.
impotriva pisicilor care fac pipi in ghivece se poate pune o bucata de plasa din aceea de tantari care se vinde la piata. mama are o astfel de problema, a pus plasa si nu mai fac pipi in ghivecele ei.
 

Iacobescu

New Member
Scuze că intervin,
Puteţi încerca să aruncaţi cojile de citrice şi banane în locul respectiv.
Pisicile mele nu le suportă, şi pe undeva am văzut recomandată frecarea frunzelor plantelor cu coji de portocală, contra atacurilor. Poate are efect şi asupra câinilor.

Edit: câinilor se pare că le plac cojile de banane.
 

Bristena

Member
La al meu domn patruped nu tine faza nici cu sprei nici nu altceva din comert - sigura chestie pe care nu o suporta e tutunul.
Otetul am observat ca inlatura intr-adevar mirosuri (de la alti catei samd) dar... nu pare a opri distinsa mea potaie de a face pipi peste locul cu otet daca asa ii tuna lui... :rofl: :x :eek:f: :suparat: De fiecare data cand l-am lasat in vizita la rude la casa, mi-au raportat ca le-a sapat gradina de zici ca pe bani sapa si a facut pipi absolut peste tot mai putin unde dadusera cu infuzie concentrata de tutun. :|
 

mihaelk1978

Member
Bristena a spus:
La al meu domn patruped nu tine faza nici cu sprei nici nu altceva din comert - sigura chestie pe care nu o suporta e tutunul.
Otetul am observat ca inlatura intr-adevar mirosuri (de la alti catei samd) dar... nu pare a opri distinsa mea potaie de a face pipi peste locul cu otet daca asa ii tuna lui... :rofl: :x :eek:f: :suparat: De fiecare data cand l-am lasat in vizita la rude la casa, mi-au raportat ca le-a sapat gradina de zici ca pe bani sapa si a facut pipi absolut peste tot mai putin unde dadusera cu infuzie concentrata de tutun. :|
Multumesc mult, voi urma si acest sfat.
 

Iacobescu

New Member
Iar dacă eşti câine, roag-o pe stăpâna ta să-ţi facă un ceai din ăla bun de vetrice, cât mai tare, şi garantat o să scapi de mâncărimi.

(să nu faceţi asta oameni buni, vor avea convulsii şi pot chiar să moară)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
O idee

<embed src="http://www.youtube.com/v/VVlLjIO3YWE?fs=1&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="400" height="330" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

Iacobescu

New Member
Mulţumiri, danero2004. Clipul de mai sus (apropo, pisicilor mele nu le displace levănţica) m-a dus la alt subiect care mă interesa în mod deosebit, alungarea găinilor de lângă răsaduri. După cum am învăţat din clip, am aruncat o jumătate de kg de boia iute peste răsaduri, şi lăsându-le în grija boielei practic le-am aruncat la gunoi, pentru c-au sfârşit la fel de devastate ca şi cum aş fi presărat grăunţe peste ele.
Nici furnicile (pe care-am vrut să le-ndepărtez de afide) n-au vrut să se lase afectate de boia, aşa cum citisem eu pe undeva c-ar face-o.
Iar apropo de afide, ceaiurile mele naturale, şi cu şi fără săpun, s-au dovedit fără nici un efect. Fiertura de Aristolochia e cam singura care-a oprit dansurile şi ronţăiala, inclusiv pe cea a omizilor de Arge pagana. N-am îndrăznit să stropesc cu Euphorbia sau Delphinium, parcă nu prea-mi vine să inspir aşa ceva. Mai încerc, mai postez...
Scuze dac-am fost off-topic.
 

guditza

New Member
la pisici ar trebuie sa mearga foarte bine zeama din cojile de citrice, nu e nevoie sa lasati acolo coaja doar sa stropiti zona. la catei chiar nu stiu, ca si mama are un puiut de lup care face santuri prin gradina.
 
Sus