Regulament comercial

cornelia

Fondator
Membru staff
TOTUL LA VEDERE, mai putin datele personale.

1. Au drept de vanzare/cumparare numai membrii cu activitate in forum (trebuie sa cunosti macar un pic omul de la care cumperi sau pe cel caruia ii vinzi)
2. Oferta trebuie detaliata si insotita de fotografii ale subiectului vanzarii. Trebuie explicat de la inceput ce se vinde, cate bucati sunt, dimensiuni, instructiuni specifice, detalii de ambalare si expediere, taxa de transport, valabilitatea ofertei, modalitati de plata + foto clar cu reper de dimensiune
3. Persoanele interesate de o oferta solicita public alte detalii daca ele considera necesar. Detaliile sunt oferite public.
4. Principiul de vanzare este "primul venit, primul servit". Daca exista alte prioritati, ele se mentioneaza de la primul post
5. Dupa ce tranzactia a fost reciproc acceptata, pasul urmator este plata catre furnizor. Plata se face in avans sau in regim ramburs. Fara parlamentari.
Datele conturilor pentru plata si adresele postale ale celor implicati se ofera numai prin mesagerie privata. Niciodata public.
6. Expedierea obiectului vanzarii se face in cel mai scurt timp. In cazul in care apar intarzieri obiective furnizorul este obligat sa anunte cumparatorul. Daca n-o face, este pasibil de interzicerea dreptului de vanzare.
7. Daca plantele ajung deteriorate din cauza postei se va gasi o solutie amiabila, de compensare a pierderilor.
8. Daca furnizorul nu livreaza ce promite, isi pierde dreptul de vanzare.
9. Daca cumparatorul nu plateste si furnizorul primeste coletul inapoi, cumparatorul isi pierde dreptul de a solicita vreo tranzactie.
10. Toleranta furnizor / cumparator este de 1 abatere. Dupa care se aplica retragerea drepturilor. Retragerea drepturilor este valabila atat public cat si in privat, prin retragerea drepturilor de utilizare a mesageriei private.
11. In cazul vanzarilor si cumpararilor care au loc prin intalniri, cumparatorul are dreptul sa refuze daca marfa este necorespunzatoare. Abuzurile se pedepsesc ca mai sus.
12. In cazul in care apar situatii confuze si neintelegeri, partile implicate trebuie sa contacteze moderatorul sectiunii pentru mediere si gasirea unei solutii.
13. Tranzactiile incepute in alte forumuri se finalizeaza tot acolo. Nu se aduc in forum probleme din alte parti sau probleme personale. Problemele personale se rezolva personal.
14. eGradini.ro nu este responsabila pentru tranzactiile pe care voi le faceti. Implicarea voastra este cea care defineste tranzactiile si presupune ca sunteti oameni maturi cu asteptari reale si ca va asumati o doza de risc.
15. In cazul unor probleme repetate intre aceleasi persoane, vor avea conturile inchise fara avizare prealabila.
16. Ofertele care nu respecta cele enumerate mai sus vor fi sterse de catre moderator fara avizare prealabila.
17. Ne rezervam dreptul de a alege ofertele pe care le gazduim in sectiunile comerciale.
18. Desi exista un topic alocat tranzactionarii de obiecte diverse, va rog sa tineti cont ca suntem totusi un forum specializat de gradinarit. A nu se exagera.
19. Ambele parti implicate intr-o tranzactie sunt obligate sa pastreze documentele de plata si de expediere pana la confirmarea de receptionare a marfii.


Voi revizui acest regulament de cate ori va fi necesar.
TOATA lumea va trebui sa-l repecte asa incat sa nu mai apara discutii si sa ne putem vedea linistiti de plante si gradini.
 

gino

Member
Te rog sa ma ierti Cornelia, dar cred ca ar trebui sa mai adaugi ceva.
20. Se interzice tranzactionarea plantelor rare, ocrotite de lege, precum si a celor asimilate in categoria "plante etnobotanice", in conformitate cu legile in vigoare.
Scuze de interventie !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ca toata lumea cu scuzele de rigoare :)

21.Fiecare planta trimisa in colet de +2 sau mai multe plante sa fie etichetate de expeditor pentru a evita confuzii legate din necunoasterea speciilor respective

va multumesc
 

Edelweiss

Active Member
gino a spus:
Te rog sa ma ierti Cornelia, dar cred ca ar trebui sa mai adaugi ceva.
20. Se interzice tranzactionarea plantelor rare, ocrotite de lege, precum si a celor asimilate in categoria "plante etnobotanice", in conformitate cu legile in vigoare.
Scuze de interventie !
Si daca vreau o planta sau altul de mla mine vrea...ce facem?
 

Sash

Active Member
Edelweiss a spus:
gino a spus:
Te rog sa ma ierti Cornelia, dar cred ca ar trebui sa mai adaugi ceva.
20. Se interzice tranzactionarea plantelor rare, ocrotite de lege, precum si a celor asimilate in categoria "plante etnobotanice", in conformitate cu legile in vigoare.
Scuze de interventie !
Si daca vreau o planta sau altul de mla mine vrea...ce facem?
Pai... din start nu ar trebui sa ai plante din categoriile de mai sus, care din cate pricep eu se refera la droguri si specii protejate, pe care nu ai voie sa le culegi din natura.
De exemplu in cazul florii de colt poti tranzactiona plante cumparate din florarie sau inmultite de tine, dar nu si plante culese direct din mediul lor.
 

kriss

Member
da, dar in cazul florii de colt sau altele similare oricum nu va stii nimeni daca e culeasa sau cumparata din florarie ca ala nu e prost sa spuna. parerea mea e ca o astfel de regula ar produce numai confuzie.

21.Fiecare planta trimisa in colet de +2 sau mai multe plante sa fie etichetate de expeditor pentru a evita confuzii legate din necunoasterea speciilor respective
da, asta chiar ar fi o idee. am acasa un manunchi de plante fara etichete. :rofl:
 

nick1971

Active Member
kriss a spus:
da, dar in cazul florii de colt sau altele similare oricum nu va stii nimeni daca e culeasa sau cumparata din florarie ca ala nu e prost sa spuna. parerea mea e ca o astfel de regula ar produce numai confuzie.

21.Fiecare planta trimisa in colet de +2 sau mai multe plante sa fie etichetate de expeditor pentru a evita confuzii legate din necunoasterea speciilor respective
da, asta chiar ar fi o idee. am acasa un manunchi de plante fara etichete. :rofl:
ba eu zic ca punctul 20 propus de gino este ok, asta ca sa nu fie tras la raspundere responsabilul forumului
 

Edelweiss

Active Member
Si daca am dovada factura si pot dovedi? Chiar si plicurile de seminte venite, ambalajul original. Toate din crescatorie particulara.
Eu le inmultesc sa le duc pe munte de unde au disparut. Fireste, sunt de acord sa fie asa, nu zic. Dar cine poate dovedi cu acte ca nu sunt furate din natura...?
Cele etnobotanice...sa fie interzise de la tranzactii :D
 

kriss

Member
Fireste, sunt de acord sa fie asa, nu zic. Dar cine poate dovedi cu acte ca nu sunt furate din natura...?
da, exact la asta ma referam si eu.

nick: daca e vorba de raspundere, da, atunci ar fi ok regula.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gino cind ai spus "ocrotite de lege" inseamna ca te-ai gindit la o lista cu astfel de plante .Scri-o ca sa se vada despre ce este vorba.

Apoi discutam la vedere ca sa stim ce se poate tranzactiona.Sau mai bine zis la care plante te-ai gindit tu?Si noi putem sa adaugam eventual.........Fiindca altfel suntem intr-o totala confuzie.

Le lasam pe cele etnobotanice deocamdata ; astea sa zicem ca se intelege de la sine ca nu se tranzactioneaza ....
 

Edelweiss

Active Member
Aveti dreptate, doamna Gabi :D

Asta e o dovada? Intreb de curiozitate.
http://edelweiss.sunphoto.ro/Cum_au_cre ... 2/13906109
Din cele cateva pe care le voi vinde probabil, imi finantez cate o iesire sa duc seminte la munte de exemplu.

Sa enumar cateva protejate de lege:
-flori de colt
-gentiane de orice fel
-bujori
-lalele pestrite (fritillaria meleagris)
-crucea voinicului (hepatica transsilvanica)
-deditei (pulsatilla), degetaruti
-anemone
-orice garofita montana (garofita pietrei craiului, barba imparatului)
-orhidee (au regim special)
-iedera alba (daphne blagayana)


Multe din ele le gasim in magazine.
 

gino

Member
Inca nu am vazut un punct de vedere al Corneliei, asa ca nu stiu daca propunerea mea poate fi inclusa sau nu in regulament.
Raman totusi la convingerea ca cele scrise anterior sunt cat se poate de in regula.
Nu sunt adeptul colectarii plantelor din natura in vederea comercializarii, cu atat mai mult a celor ocrotite de lege.
Daca sunteti iubitori de plante si de natura si nu ma indoiesc de acest lucru, atunci cu siguranta ca veti fi de acord cu mine, nemaivorbind de legile scrise.
Pot exista situatii in care sa apara la tranzactionare plante ocrotite de lege, exemplul cel mai concret este cel descris de Edelweiss .
Eu insu-mi am avut in gradina flori de colt obtinute din seminte de provenienta germana.
Exista cel putin doi producatori romani ai acestor plante care vand fara probleme pentru ca pot dovedi ca sunt producatori.
Ar trebui sa vorbim in primul rand de moralitatea actului de distrugere a naturii si asa devastata. In acest sens pot sa va spun ca vara Bucurestiul este invadat de nuferi. Daca nimeni nu i-ar cumpara, comerciantii de cele mai multe ori ambulanti, nu ar mai secatui baltile de aceste minunate flori ocrotite de lege, dar nu si de oameni din pacate.
Din cauza doamnei Gabiutei ( :D )dar si a altora care nu agreaza mesajele lungi, tai expozeul in speranta ca m-am facut inteles cumva, nu inainte de a preciza ca nu tin neaparat ca punctul meu de vedere sa fie inclus in regulament.
Deasemenea apreciez faptul ca va expuneti parerile in mod deschis.
In legatura cu etichetele parerea mea este ca in mod normal vanzatorul ar trebui sa le expedieze odata cu plantele, dar daca in momentul punerii plantelor in vanzare, vanzatorul da si numele plantelor, cumparatorul nu retine ce cumpara ? :eek:
O astfel de reglementare este lipsita de sens.
 

gino

Member
Scuze...voi incerca ca afisez listele cu plantele ocrotite de lege si a celor interzise din categoria "etno-botanice "
 

mymo

Active Member
Ba da Gino,retine,dar de exemplu daca tu nu ai fi pus eticheta la toate stapeliadele eu n-as fi stiut care ce denumire poarta :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gino a spus:
..........
In legatura cu etichetele parerea mea este ca in mod normal vanzatorul ar trebui sa le expedieze odata cu plantele, dar daca in momentul punerii plantelor in vanzare, vanzatorul da si numele plantelor, cumparatorul nu retine ce cumpara ? :eek:
O astfel de reglementare este lipsita de sens.
Exact asta zic si eu , cand am primit ca sapt asta o multime de pachete cu plante din care NU am mai avut sa le pot recunoaste cred ca e f usor sa pui o bulina pe fiecare sa scrii ce e ,un mic efort nu strica mai ales ca 90% din plante au fost achizitionate deci exista si o mica obligatie invocata. :twisted:
Daca mai pun pe deasupra ca virgula Cornelia a sters forumul si habar nu am ce am luat va dati seama ce clipeam de ochi cand ma uitam in cutii :rofl: .

Mersi 8)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai ca imi placusi............pai tocmai aici unde chiar trebuie sa scrii te gasisi sa scurtezi mesajul??
Expune tot ce ai de spus si apoi tunde,taie fa tot ce doresti....dar trebuie sa ne lamurim in vreun fel.
Pe Cornelia o asteptam la interval.
Si chiar asa:de ce etichete?Si asa avem de scris atitea hirtoage pentru PTTR :mrgreen:
 

Edelweiss

Active Member
Lista plantelor ocrotite din Romania:

Acanthus balcanicus
Acer monspessulanum
Adonis vernalis
Allium flavum ssp tauricum
Allium obliquum
Alyssoides utriculata ssp. Graeca
Alyssum borzeanum
Angelica archangelica
Anthericum liliago
Armeria alpina
Asparagus verticillatus
Asphodeline lutea
Astragalus dasyanthus
Bellevalia sarmatica
Beta trigyna
Betula nana/Mesteacan pitic
Campanula romanica
Centaurea marschalliana
Centaurea ruthenica
Clypeola jonthlaspi
Colutea arborescens
Convolvulus persicus
Coronilla emerus ssp. emeroides
Coronilla scorpioides
Coronilla vaginalis
Corylus colurna
Crocus chrysanthus
Crambe maritima
Cypripedium calceolus/Papucul doamnei
Cytissus ratisbonensis
Daphne blagayana/Iedera alba
Daphne cneorum/Tulichia mica
Daucus guttatus
Dianthus callizonus/Garofita Pietrii Craiului
Dianthus spiculifolius
Dictamnus albus
Digitalis ferruginea
Drosera rotundifolia/Roua cerului
Ecballium elaterium
Echinops banaticus
Ephedra distachya
Erysimum wittmanii
Ferula sadleriana
Fritillaria meleagris/Lalea pestrita
Galanthus plicatus
Genista radiata
Gentiana luttea-Ghintura galbena
Gentiana verna (cea mai albastra gentiana)
Glaucium flavum
Globularia punctata
Gymnospermium altaicum
Helleborus odorus
Hepatica transsilvanica
Heracleum carpaticum
Hyacintella leucophaea
Iris graminea ss brandzae/Stanjenel
Iris halophila
Iris sibirica
Iris sintenisii
Juniperus Sabina
Laburnum alpinum
Larix decidua/Larita/Zada
Leontopodium alpinum/Flore de colt
Linum uninerve
Lychnis viscaria ssp atropurpurea
Menyanthes trifoliate
Narcissus angustifolius
Narcisus stellaris/Narcisa
Nectaroscordum siculum
Nigritella nigra/Sangele voinicului
Nigritella rubra/Sangele voinicului
Opopanax bulgaricum
Ornithogalum fimbriatum
Paeonia daurica
Paeonia officinalis
Paeonia peregrina/Bujor romanesc
Paeonia peregrine var. romanica
Paeonia tenuifolia
Paliurus spina - Christi
Peltaria alliacea
Periploca graeca
Petrorhagia saxifrage
Pinus nigra ssp. banatica
Pinus cembra
Platanthera bifolia
Polemonium caeruleum
Potentilla rupestris
Prangos carinata
Prunus tenella
Pulsatilla vulgaris
Pyrus elaeagrifolia
Ranunculus constantinopolitanus
Rhododendron myrtifolium
Rhododendron Kotschyi
Rumex scutatus
Ruscus aculeatus/Ghimpele
Salvia ringens
Salvia transsilvanica
Saxifraga demissa
Scandix pectin – veneris
Schivereckia podolica
Scorzonera purpurea
Scutellaria orientalis
Secale montanum
Sedum album
Serratula radiate
Serratula wolfii
Silene nutans
Silene zawadzkii
Sorbus aria
Spiraea crenata
Spiraea salcifolia
Syringe josikaea
Tanacetum macrophylum
Taxus baccata/Tisa
Trollius europaeus/Bulbuci de munte
Veratrum nigrum
Vicia narbonensis
Vicia tenuifolia
Waldsteinia geoides
Ziziphus jujube
 
Sus