Refacere Tradescantia zebrina

Marianis

New Member
Am mai multe ghivece de Tradescantia zebrina, dar, plantei-mama, care este si ea intr-un ghiveci separat de celelalte, ii cad frunzele de jos de la tulpina, si incepe sa isi piarda din volum, frumustete si toate celelalte. Stiu ca trebuie innoita primavara, dar acum chiar arata tragic. As putea sa ii dau refresh-ul acum? Sau sa o las cheala pana la primavara?
 

geodezia

Well-Known Member
Re: La rascruce de drumuri: Tradescantia zebrina

mai muta si tu intinereste-o ca asta se prinde repede pune in apa ca face rapid radacini chiar si un ciot chel
 

Marianis

New Member
Re: La rascruce de drumuri: Tradescantia zebrina

Stiam ca fac repede radacini in apa, deoarece, cum am spus, mi-am mai inmultit-o in trecut. Cea ce nu stiam acum e daca pot sa fac acest lucru in acesta perioada. Multumesc!
 

constantin

New Member
Re: La rascruce de drumuri: Tradescantia zebrina

o poti pune in apa .va face radacini repede si o muti in pamant .dar o tii la cald sa poata face radacini.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Re: La rascruce de drumuri: Tradescantia zebrina

Fenomenul e firesc. Si eu patesc la fel cu tradescantia pallida. Ba in plus din cauza ca sta iarna la lumina insuficienta se etioleaza rau de tot. Eu o intineresc altfel. O las iarna sa isi faca de cap cum doreste. O ud doar putin, sa nu putrezeasca. Conditii mai bine n-am.

Insa primavara o intineresc prin tundere drastica. Nu las decat cel mult un nod deasupra solului. Nu va spun cat de bine isi revine apoi. Zici ca e o noua planta. Poate va conving pozele astea:
-planta etiolata:

-dupa tundere: , , , .

Daca tradescantia zebrina de care zici ar fi a mea, as tunde-o in primavara. Cativa butasi as pune la inradacinat pentru orice eventualitate.
 
Sus