Reducere dimensiuni nufar iaz

dolby

Member
Ziua buna,
acum ceva ani am sapat un iaz cu dimensiuni de cca 9m x 4m x 1,75m, incercand sa creez un ecosistem natural, fara sa fiu nevoit sa intervin prea des in "bunul mers al lucrurilor" si in mare masura am reusit.
Pentru asta am plantat diverse plante de apa si taluz, ornamentale si necesare pentru oxigenare si umbrire a luciului de apa si am bagat si ceva pesti (in special caras).
Am realizat si un mic curs de apa, care ma ajuta la recircularea apei.
La anumite intervale, completez cu apa din put pentru a mentine un nivel constant al apei (datorita evaporarii si infiltrarii in pamant).
Pana anul trecut, cei doi nuferi ocupau cca 1/2 din suprafafa apei si se dezvoltau armonios (mereu aveam 20-40 de flori in acelasi timp), dar de anul asta se observa ca spatiul este prea mic, sunt mult prea multe frunze si florile nu mai reusesc sa iasa la suprafata, in plus este inestetic.
Am incercat sa mai tai din frunze ici colo, dar sunt convins ca nu-i o solutie.
Cum mai scot din plantele tinere fara sa intru in apa?
 
Ultima editare:

claude

Well-Known Member
Moderator
Ma indoiesc ca poti scoate din plante fara sa-ti uzi picioarele! Din moment ce ai creat un ecosistem stabil presupun ca nu il golesti niciodata, nu?
 

LadyBug

Well-Known Member
Iazul nu e cimentat, sau nu e pusa folie din aia groasa, speciala pt asa ceva, e direct pamant jos?

Pai mai bine intri, scoti cativa nuferi si-i vinzi. Ce culori sunt? Eu as f interesata, numai sa nu fie la pret prea mare.
 

dolby

Member
Multumesc pentru raspunsuri.
@claude: da, nu l-am golit niciodata pana acum; am creat un sistem de rigole care colecteaza apa de ploaie din gradina si cu ajutorul unui mic camin, am varianta sa aduc un aport de apa in iaz sau, daca nivelul apei este ridicat deja, sa scot apa afara din curte. In plus, in celalalt colt al iazului am un prea plin care nu-mi lasa apa sa-mi depaseasca un anumit nivel. Asadar nu-mi ramane decat sa-mi ud picioarele si nu numai (h=170-175 cm :) ).
@LadyBug: am scris mai sus ca apa se infiltreaza in pamant, deci nu-i nici cimentat si nici nu (mai) are folie/membrana. In timp s-au amestecat, fiind plantati unul langa altul, sunt roz si crem/galben.Nu se pune problema de pret, totul este sa-mi fac curaj sa intru "pana la gat" in mal. :)
Iazul este la 50 km de Bucuresti.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Am inteles, deci e prea adanca apa ca sa intri, iti trebuie probabil un echipament dintr-ala de scafandru, sau daca iti faci un dispozitiv dintr-o sapa cu un bat foarte lung ca sa ajunga la fund, te asezi intr-o barcuta gonflabila si ajungi la mijloc dupa care incepi sa folosesti dispozitivul ca sa scoti plantele, nu ar fi o solutie? sau o grebla cu un bat lung, nu stiu ce-i mai bun...
 

dolby

Member
Am citit ca nufarul are un rizom puternic, cu multe radacini ramificate orizontal, cu ajutorul carora se fixeaza bine pe fundul apei. Eu am incercat sa trag de tulpini, dar se rup cu frunza cu tot, nicidecum sa scoti cu radacina.
Cred ca trebuie sapat cumva pe fundul apei sa poti scoate rizomii si implicit sa raresti nufarul.
 

LadyBug

Well-Known Member
Atunci singura solutie mai "omeneasca" e sa lasi apa sa se mai scurga/evapore/infiltreze si sa n-o completezi o perioada ca sa i se micsoreze adancimea, si actionezi apoi.
 
Sus